Erste kommentár Az inflációs és a kamatemelési félelmeknek köszönhetően az elmúlt napokban újra emelkedésnek indultak a hozamok. Az amerikai 10 éves hozam a 3 százalékos szintet döngeti, ahol utoljára...
Az inflációs és a kamatemelési félelmeknek köszönhetően az elmúlt napokban újra emelkedésnek indultak a hozamok. Az amerikai 10 éves hozam a 3 százalékos szintet döngeti, ahol utoljára 2018-ban járt, és amivel már április közepén is próbálkozott. Itt különben egy komoly ellenállás van a 3,1 százalékos hozamszint környéken, ahol szerintünk meg fog állni a hozamemelkedés. Ez lehet, hogy éppen a Fed héja viselkedésének lesz köszönhető. Ha a német hozamszinteket nézzük, akkor azt látjuk, hogy a német hozam a közeljövőben egy még 2015-ben kialakult ellenállási szintet ostromolhat valamivel 1 százalék fölött. Remélhetőleg legalább átmenetileg megáll itt (vagy akár vissza is fordul) a német 10 éves hozam. Magyarországon kissé rosszabb a helyzet. A 10 éves hozam már 7,14 százaléknál jár, s ez olyan szint, amire 2012 óta nem volt példa. Ráadásul áttört egy technikai ellenállást, ami egy 2013-as lokális csúcs. Ha viszont elhisszük az MNB-nek, hogy 7-8 százalék között tetőzik az alapkamat és az effektív hozam Magyarországion, akkor már nincs olyan nagy mozgástere a 7 éves hozamszintnek. Persze erre vonatkozóan már láttunk korábban is jóslatokat, amit legalább háromszor módosítani kellett eddig.
A DAX emelkedik ma, és a BUX is követi. Mintha kezdene kis erő ébredni ezekben a piacokban, azt követően, hogy visszatértek a sávba, még a múlt héten a „fals letörést” követően.
A DAX 1,1%-ot, az Euro Stoxx50 1,9%-ot esett tegnap, a FTSE100 pedig zárva tartott. Európában tegnap kivétel nélkül az összes szektor esett.
Tegnap nyitáskor egy villám összeomlás (flash crash) játszódott le az OMX Stockholm indexben. Az index hirtelen 8%-ot zuhant, de mindössze néhány perc alatt vissza is tért az eredeti szintre. Mint később kiderült, a Citi egyik kereskedőjének a hibája okozta az index beszakadását.
Amerikában visszapattantak az indexek. A Dow 0,3%-ot, az S&P 0,6%-ot, a Nasdaq 1,6%-ot emelkedett. Főleg a kommunikációs szolgáltatók és az IT tudott visszapattanni a pénteki zuhanást követően.
Ma a japán és a sanghaji részvénypiac is zárva tartott nemzeti ünnep miatt. A nyitva lévő Hang Seng indexben nem volt érdemi mozgás, 0,1%-ot emelkedett.
A lengyel felsőház, az ellenzéki többségű szenátus tiltakozik a MOL lengyelországi tulajdonszerzése ellen, mivel a képviselők szerint a MOL orosz befolyás alatt áll. Az alsóház, ahol a kormánypárt van többségben, egyelőre nem foglalkozott a döntéssel, de várhatóan elutasítja a szenátus határozatát. A MOL még januárban egyezett meg a Lotos csoporttal arról, hogy 417 lengyel benzinkutat vesz át, míg a MOL Magyarországon ajánlott fel töltőállomásokat a lengyel társaságnak. A hír várhatóan nem befolyásolja a MOL árfolyamát, de ha mégis blokkolják az adásvételt a lengyel honatyák, az negatív lenne a MOL részvényekre nézve.
2022. május 1-től Hamecz István pénzügyi igazgató veszi át a Richter Gazdasági igazgatóságának vezetését dr. Gulácsi Gábortól, aki a továbbiakban szaktanácsadóként segíti a céget. Dr. Thaler György termékfejlesztési igazgató leköszön tisztségéről. A Termékfejlesztési igazgatóság, mint önálló szervezeti egység megszűnik, és létrejön egy egységes Kutatási és fejlesztési igazgatóság.
Az Alteo részvényenként 103 forint osztalékot fizet. A kifizetés 2022. június 27-én kezdődik, a fordulónap 2022. június 20.
A Reuters információi szerint több tőkebefektetővel, befektetési alappal illetve vagyonos magánemberrel is folytat tárgyalásokat Elon Musk, hogy kisebb részt kelljen saját pénzéből finanszíroznia a Twitter felvásárlásához.
A Stellantis megveszi a BMW és a Mercedes közös, autómegosztási platformját a ShareNow-t. A német autógyártók szolgáltatójának 3,4 millió ügyfele van, míg a Stellantis hasonló megoldása, a Free2Move 2 millió felhasználóval rendelkezik. A két cég összevonásától javuló mérethatékonyságot és jelentős szinergiákat remélnek.
A BNP Paribas adózott eredménye 19%-kal 2,1 milliárd euróra emelkedett az első negyedévben, jelentősen felülmúlva az 1,6 milliárd eurós várakozást. Ennek oka a kereskedési üzletág rendkívül erős teljesítménye volt. A volatilis tőkepiaci környezetben a kötvényüzletág bevétele 48%-ot, a részvénykereskedési üzletág bevétele 61%-ot emelkedett. A bank CET1 tőkemegfelelése 12,4%.
Ma reggel 382,4 közelében járt a forint az euróval szemben. A magyar deviza hétfőn is érdemben gyengült, így a 380-as lélektani határ fölé emelkedett az EURHUF árfolyam. Az utóbbi négy hétben 4%-os gyengülésben van a forint, kéthavi mélyponton az euróval szemben. Ma a bevezetendő olajembargó részleteire figyel a piac
A nemzetközi piacon az utóbbi napokban egyértelműen a dollár mozgatja a devizapiacot, az amerikai fizetőeszköz egy hónap alatt 5%-kal erősödött az euróval szemben. Azóta is éppen egy hajszállal 1,05 felett áll a kurzus. Holnap este lesz a Fed kamatdöntő ülése, ami ismét nagyobb kilengést hozhat a piacra.
A WTI 103,1, a Brent 107,1, az Ural 79,4 dollár volt ma reggel a piacon a júniusi határidőre, illetve azonnali szállításra. A világban erős a dízel iránti kereslet, az amerikai készletek gyorsan merülnek. Az Egyesült Államok déli részén már 70 dollár feletti árréssel kereskednek hordónként ezzel az üzemanyaggal, vagyis ennyivel drágább a termék a nyersolajhoz képest. Az erős globális kereslet teljesen kiszárította az amerikai tartalékokat a kereskedők szerint, Európában pedig az orosz kínálat hiánya és a cégek önkéntes embargója okoz gondot. Ugyanakkor a befektetők aggódnak Kína miatt, ahol enyhül ugyan a covid járvány, de Peking lezárása továbbra is terítéken van. Az EU-ban továbbra is téma az orosz olaj elleni év végi teljes embargó bevezetése, de egyelőre nincs egyezség. Az olajkereskedők szerint nagyon volatilis kereskedés várható a jövőben is. A nyersolaj továbbra is backwardation állapotban van, ami a szűk jelenlegi kínálatra utal.
Az arany 1.857 dollárig süllyedt ma reggel, miután a 10 éves dollár hozam 3,03%-ig emelkedett. A pénzügyi befektetők az arany ETF-ekből is vonták ki a pénzeket, a hírek szerint 14 hét beáramlás után a múlt héten először kiáramlást regisztráltak. A piacot egyértelműen a Fed politikája mozgatja. Ha a jegybank az ígéretével ellentétben nem lesz nagyon szigorú, az arany ismét emelkedhet. Viszont, ha tényleg 50 bázispontjával emel a Fed, és az alapkamat az év végére a 2,5-3%-os sávba emelkedik, akkor az arany árfolyama inkább csökkenhet.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.