Erste kommentár Eddig jellemzően olyan híreket hallottunk az orosz-ukrán háború kapcsán, hogy ez-meg-az a cég ezt-meg-azt a gyárát, bankját, üzletét zárta be, vagy Ukrajnában, vagy éppen...
Eddig jellemzően olyan híreket hallottunk az orosz-ukrán háború kapcsán, hogy ez-meg-az a cég ezt-meg-azt a gyárát, bankját, üzletét zárta be, vagy Ukrajnában, vagy éppen Oroszországban. Az előbbit a háborús cselekmények, míg az utóbbit a szankciók miatt. Pedig (i) a háborúban sem áll meg az élet, (ii) a frontot nem szabad összekeverni a hátországgal. Azzal, hogy a harcok most már a déli és keleti régiókra korlátozódnak az országban, a mozgolódás is megkezdődött. Az Ukrán kormány kérésére az ArcelorMittal megkezdte a Kijev környéki üzemében újra a termelést, hiszen az újjáépítéshez sok vasra lesz szükség. Az is igaz, hogy csak 20 százalékos kapacitással, de újrakezdődig az „élet”, ami valljuk meg le sem állt, hiszen pl. az OTP fiókjainak a többsége az elmúlt időszakban is nyitva tartott, s lehetne folytatni a sort. Sokan arra számítanak, hogy javulni fog a helyzet, de előbb még rosszabb lesz, hiszen egy erős – végső? – nagy csatára lehet számítani Mariupol környékén és a Dombasz régióban. Erre utaló jeleket látunk a csapatmozgásokból, és az is ezt sugallja, hogy Putyin valószínűleg le akarja zárni ezt a háborút, és lehetőleg győzelemmel, hogy a május 9-ei Győzelem napi ünnepségeken, mint győztes ünnepeltethesse magát. Valószínűleg ezen a ponton már fegyverszünet lesz – vagy a környékén -, amiért cserébe a nyugati hatalmak kisebb engedményeket tehetnek, de komolyabb szankciós feloldásokra azért nem számítunk. Ahhoz még hosszú és rögös út vezet, ha egyáltalán van ilyen út. Reményeink szerint létezik valamiféle ösvény. Abban se legyenek kétségeink, hogy az újjáépítést segíteni fogja a világ, elsősorban az EU és az USA. Azaz az idei nagy, mintegy 40-50 százalékos gazdasági visszaesés után (Bloomberg konszenzus 15 százalék!) dinamikus növekedést fog produkálni az Ukrán gazdaság. Persze addig még – sajnos- nagy valószínűséggel lesz fájdalom, de talán az első fényjelek megjelennek, megjelentek az alagút végén.
Ma a DAX – meglepetésünkre – a negatív tartományban kezdte a kereskedést, pedig a napon belüli indikátorok alapján, na meg amiatt is, hogy a tegnap letesztelt támasz szintről való pattanást követően inkább emelkednie kellene. A BUX felülteljesítő, hiszen az OTP-vel az élen emelkedik az index.
Enyhe csökkenés volt látható tegnap az európai részvénypiacokon. Az Euro Stoxx 50 0,2%-ot, a DAX 0,5%-ot, a FTSE100 0,6%-ot esett. Szektorok közül az Energetikai cégek emelkedése volt kiugró, miközben az ingatlan és egészségügyi szektor is jelentősen, közel 2%-kal csökkent.
Amerikában a Dow, az S&P500 és a Nasdaq is egyformán 0,3%-ot csökkent. Az energetikai cégek a tengerentúlon is kiemelkedően teljesítettek, míg a negatív oldalon az egészségügy és pénzügyi szektor szerepelt 1% körüli esésekkel.
Ázsiában viszont ma reggel jó volt a hangulat. A Nikkei 1,7%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot, a CSI300 0,1%-ot emelkedett.
Az ukrán kormány kérésének eleget téve részlegesen újraindítja termelését Ukrajnában az ArcelorMittal. A termelés a Kijev közeli gyárban fog megkezdődni és a nyersvas gyártási kapacitás körülbelül 20%-át indítják egyelőre újra. Az ellátási nehézségek és biztonsági okok miatt ennél nagyobb termelést egyelőre nem tudnak megvalósítani.
A világ egyik legnagyobb nyugdíjalapja a Capital Group volt a titokzatos eladó, aki 2 napja jelentős mennyiségű Commerzbank és Deutsche Bank részvényt értékesített.
A forint 377,8 körül járt szerda reggel az euróval szemben. Továbbra is az orosz-ukrán háborús hírek mozgatják a kurzust. A háború mellett a befektetők az EKB csütörtöki ülésére figyelhetnek főként, mely szintén új impulzusokat hozhat a piacra.
A nemzetközi devizapiacon az EURUSD nem tud érdemben mozdulni, a jelenlegi 1,082-es szint megegyezik a kedd estivel. Ebben a tekintetben is a holnapi EKB-döntés és a jegybanki kommunikáció hozhat majd esetleg változást.
A WTI 100,7, a Brent 105, az Ural 76,2 dollárig emelkedett ma reggel a júniusi határidőre, illetve az azonnali leszállításra. Az olajárak emelkedése mögött elsősorban Vlagyimir Putyin orosz elnök nyilatkozata áll, mely szerint az ukrán tűzszüneti tárgyalások zsákutcába kerültek, amit nem tudott ellensúlyozni az sem, hogy a kínai import váratlanul csökkent márciusban, miután a Covid lezárások visszahatottak a keresletre. A világ egyik legnagyobb olajkereskedője, a Vitol bejelentette, hogy az év végével abbahagyja a kereskedelmet az orosz kőolajjal. Az API jelentése szerint 7,76 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj készlete, miközben a benzintartalék nagysága 5,05 milliót csökkent, emiatt ennek a változásnak inkább semleges hatása volt az árakra. Összességében elmondható, hogy a bizonytalanság továbbra is tapintható, az ukrán háború a legrosszabb forgatókönyv szerint halad, a világ pedig tovább küzd az elégtelen kőolaj kínálattal.
Az arany kurzusa 1.968 dollár volt ma reggel. Az árfolyam tovább emelkedett a tegnapi, rekord 8,5%-os fogyasztói inflációt mutató márciusi USA jelentés után. A befektetők figyelik a FED nyilatkozatait és a globális kamatok alakulását. A 10 éves USA dollár hozam 2,78% jelenleg, az év elején még 1,5% volt ez a hozam. Az aranyra a növekvő infláció negatív reálkamatokkal párosulva egy kedvező forgatókönyv. A lassuló kínai gazdaság és a recesszió veszélye miatt is egyre inkább a nemesfém felé fordulnak a befektetők.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.