Mégsem romlott annyira az üzleti környezet Az EKB heti eszközvásárlási jelentése alapján április 8.-ig 15 milliárd euró értékben vásárolt kötvényeket a jegybank. A havi 40 milliárd eurós...
Az EKB heti eszközvásárlási jelentése alapján április 8.-ig 15 milliárd euró értékben vásárolt kötvényeket a jegybank. A havi 40 milliárd eurós keret alapján így a következő hetekben visszafogottabbnak kell lennie a jegybanknak és még kevésbé lesz képes kontrollálni a hozamok emelkedését.
A tegnap megjelent német ZEW index alapján a vártnál kisebb mértékben romlott az üzleti hangulat áprilisban. A jelenlegi helyzet megítélése -21,4 pontról -30,8 pontra esett, míg -45,0 pont volt a várakozás. A kilátások is a vártnál kevésbé romlottak, -39,3 pontról -41,0 pontra csökkent, miközben 48,0 pont volt a várakozás.
A jelek szerint Boris Johnson pénzbüntetéssel, politikai következmények nélkül megússza a Covid alatti szabályszegéseket. Ebben támogatja az is, hogy az elmúlt hetekben az ukrán háború növelte a brit miniszterelnök népszerűségét.
A francia jegybank szerint az ország GDP-je az első negyedévben mindössze 0,25%-kal növekedhetett. Ez mindössze fele az egy hónappal korábbi becslésnek.
Joe Biden népirtással vádolta meg az oroszokat, tovább fokozva Putyin inváziója feletti ítéletét. Később kiállt nyilatkozata mellett, amely így jelenleg a hivatalos álláspontja az amerikai elnöknek. „Egyre világosabb, hogy Putyin még annak a gondolatát is eltörölné, hogy valaki ukránnak tarthassa magát” – tette hozzá. Az USA újabb, 750 millió dolláros támogató csomagon dolgozik, melyben hadi eszközöket juttatnának el az ukránoknak a háborúba.
Az 1981 decembere óta nem látott mértékű infláció hatására (8,5% év/év), amely a vártnál is egytized százalékponttal magasabban alakult, több Fed döntéshozó is megszólalt. Lael Brainard szerint a Fed gyors lépéseket fog tenni, hogy visszakormányozza az inflációt a 2%-os céljához, Thomas Barkin pedig mihamarabb a „semleges szintre” szeretné emelni az alapkamatot, valamint hozzátette, hogy amennyiben szükséges akár azon is túlléphet a központi bank. James Bullard szerint csak képzelgés, hogy óvatos lépésekkel le lehet majd törni a negyvenéves szinten lévő inflációt és vélhetően olyan szintre kell majd emelni a kamatokat, amely már valamelyest rontja a gazdaság növekedési kilátásait is. Ami az eszközállományt illeti, a Monetáris Tanács már májusban áldását adhatja annak csökkentésére, amely így júniusban megkezdődhet, egyelőre a tervek szerint havonta 95 milliárd dolláros ütemben.
A piac jelenleg további, összesen két százalékos emelést vár idén a Fedtől, amely 8 darab (egyenként 25 bázispontos) emeléssel egyezik meg.
Az egyetlen jelölt Hongkong kormányzói pozíciójára, John Lee megkapta a szükséges támogatást azon tanácstól, amely a jelölésről hoz döntést a városállam választásán, ezzel lényegében megnyerve a majd májusban tartott szavazást.
Nem képes felfuttatni az ország hitelkihelyezését a kínai jegybank, ugyanis a koronavírus lezárások következtében kialakuló bizonytalan gazdasági helyzetben elfogyott a vállalkozások és a lakosság hitelek iránti kereslete is. A PBOC, amely a világ szigorító jegybankjaival szemben enyhíteni tervezte idén a monetáris kondíciókat, így szorult helyzetbe került és elképzelhető, hogy már a pénteki ülésén csökkentenek is a kamatkörnyezeten.
Óriási mértékben nőtt a februári 11,8 milliárd dolláros összeghez képest Kína külkereskedelmi mérlege márciusban, amely elérte a 47,4 milliárdot, messze meghaladva a 22,4 milliárdos várakozást. Ez alapvetően annak köszönhető, hogy amíg az exportvolumen éves szinten 14,7%-kal bővült, addig a lezárások következtében az importmennyiség egytized százalékponttal csökkent.
Havi szinten 9,8%-kal esett vissza a magánszektor gépipari rendelésállománya Japánban, amely jelentősen nagyobb, mint az 1,5%-os csökkenésről szóló várakozás. Éves szinten ez ugyan 4,3%-os bővülést jelent, azonban a várt 14,3%-tól bőven elmarad. Az adat borús gazdasági aktivitást vetít elő a szigetország számára.
5 billió jent (40 milliárd dollár) tervez beruházni a Honda az elektromos autóinak gyártására 2030-ig, amellyel 30 modell megjelenését tervezik még ebben az évtizedben, évi 2 millió darab legyártásával. Tavaly júniusban jelentette ki a japán autógyártó, hogy 2040-ig teljesen el szeretnék tüntetni portfoliójukból a robbanó motoros járműveket, amelyhez tartva magukat az egyik legagresszívebb stratégiát folytató gyártó a piacon. A legfrissebb elkötelezettség alapján a 2030-as cél a 40%-os elektromos arány.
Vegyes képet festenek ma reggel a határidős indexek. Az európaiak egészen minimális csökkenést mutatnak, miközben az amerikai határidős indexek emelkednek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.