Erste kommentár Miközben folyamatosan egyre lassabb növekedési kilátásokat fogalmaznak meg a gazdasági vezetők, az elszabadult infláció, mint egy rém csapkod jobbra-balra. A clevelandi Fed elnöke is erről beszélt, amikor azt mondta,...
Miközben folyamatosan egyre lassabb növekedési kilátásokat fogalmaznak meg a gazdasági vezetők, az elszabadult infláció, mint egy rém csapkod jobbra-balra. A clevelandi Fed elnöke is erről beszélt, amikor azt mondta, hogy szerinte nem lesz recesszió az USA-ban, de még jövőre is a 2 százalékos cél fölött lehet az infláció. Mindeközben a kínai Covid lezárások közepette is ugrik az infláció, 0, 9 százalékról 1,5-re, ami év per év alapon és egy hónap alatt igencsak nagy emelkedés. Közben az oroszok a gazdaságra koncentrálnak, és kamatvágást hajtottak végére, 20-ról 17 százalékra csökkent az alapkamat. Különben a rubel árfolyama a napokban elszállt, mint a győzelmi zászló, s most már magasabb szinten van (1 rubel 4,5 forint), mint az elmúlt két év átlaga, s a tavaly év végi szinttel egyezik meg. Ez persze jó a Richternek, még akkor is, ha a nettó kitettségének fele le van fedezve, hiszen azon most nem veszít, hanem valószínűleg már nyer. Különben is, az első negyedév valószínűleg nem lesz rossz Oroszországban, míg a leállított ukrán értékesítés csak limitált kiesést okoz (~2 százalék).
A DAX ma csökkenéssel kezdte a napot, míg a BUX az OTP gyengélkedésének ellenére is emelkedik.
Pénteken erős napot zártak az európai részvényindexek. A CAC40 1,3%-ot, az EuroStoxx 50 1,5%-ot, a FTSE100 1,6%-ot emelkedett. Az összes szektor emelkedni tudott, de főleg az energetika, a közmű és a pénzügy volt kiemelkedő.
Amerikában viszont inkább enyhe csökkenés volt a jellemző. A Nasdaq 1,3%-ot, az S&P 0,3%-ot csökkent, míg a Dow 0,4%-ot emelkedett. Az energetikai szektor mellett a pénzügyi szektor felülteljesítése volt szembetűnő.
A Covid aggodalmak ma mélyrepülést okoztak a kínai indexeknél, a CSI300 2,7%-ot, a Hang Seng 3%-ot zuhant, de a rossz hangulatban a Nikkei is 0,8%-kal zárt alacsonyabban.
Mégsem ül be a Twitter igazgatóságába Elon Musk, akinek mandátuma április 9-én kezdődött volna. A Twitter vezérigazgatója szerint a döntést Musk saját maga hozta meg, azonban indoklást nem osztottak meg a felek. Ezzel együtt továbbra is Musk marad a közösségi média cég legnagyobb részvényese.
Pénteken jelentette be a Waberer’s, hogy 111 millió euró értékben bocsátott ki kötvényeket. A kötvények fix kamatozásúak (alacsony egyszámjegyű) és 10 éves futamidejűek. A befolyt összeget külföldi terjeszkedésre, saját raktár építésére, hitelek visszafizetésére és új teherautók vásárlására fordítják. A társaság megígérte a kötvénytulajdonosoknak, hogy a nettó nyereség 30%-ánál nem fizet több osztalékot.
A múlt hét második felének enyhe forinterősödése nem bizonyult tartósnak. A mostani hetet gyengüléssel indította a forint, és az EURHUF ismét nagyon közel van a lélektani 380-as szinthez. A háborús hírek, az EU-val kapcsolatos konfliktusok vannak elsősorban a fókuszban. A hét második felében az MNB betéti tenderére és az EKB kamatdöntésére figyelhet a hazai devizapiac.
A nemzetközi devizapiacon pénteken lényegében stagnált az EURUSD, a hetet pedig enyhe dollárgyengüléssel nyitja a piac. Kivárás jöhet a holnapi USA-beli inflációs adatok és az EKB csütörtöki kamatdöntő ülése előtt. A francia elnökválasztás eredményét jelentősebb mozgás nélkül vette tudomásul a devizapár.
A Brent 100,6, a WTI 95,2, az Ural típusú kőolaj pedig 70,9 dollárba került ma reggel. A nyersolajárak gyengülése tehát folytatódott a piacokon, ami a kínai lezárásoknak és az emiatti bizonytalanságnak tudható be. A kínai gazdasági nehézségek az egész világon kőolaj kereslet csökkenést okozhatnak, mivel az ázsiai ország a legnagyobb globális beszállító. Kína továbbra is ragaszkodik a zéró Covid stratégiához, így a hatóságok még mindig zárlat alatt tartják Sanghajt és környékét, az ország legnagyobb pénzügyi központját. Az amerikai stratégiai készlet felszabadítás mellett az OECD országok is együttesen kívánják leverni az árakat, emiatt további 120 millió hordó eladása várható a piacon. Ez is segítette az olajárak csökkenését a hét végén.
Az arany árfolyama 1.943 dollárig emelkedett, miután a hétvégén ismét felerősödtek a recesszió miatti félelmek. A kínai emberek egyre elégedetlenebbek a járványkezeléssel, Sanghajban már tüntetések is voltak. A zéró Covid stratégia növeli egy amerikai recesszió kockázatát, bár a Fed képviselői szerint ez elkerülhető. Loretta Mester clevelandi kormányzó szerint további kamatemeléseket is kibír a gazdaság, és csak ilyen lépésekkel lehet megfogni a szárnyaló inflációt. A növekvő energia- és élelmiszerárak miatt idén és jövőre is 2% felett lehet a fogyasztói ár romlás mértéke az USA-ban, de a pálya csökkenő lehet a Fed-nek is köszönhetően.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.