Erste kommentár Az USA és az EU is tovább keményített. A szenátus megszavazta az olaj és szén behozatali tilalmat, miközben a kedvezményes státuszt is megvonta Oroszországtól, és gyakorlatilag Észak-Korea...
Az USA és az EU is tovább keményített. A szenátus megszavazta az olaj és szén behozatali tilalmat, miközben a kedvezményes státuszt is megvonta Oroszországtól, és gyakorlatilag Észak-Korea szintjére sorolta be kapcsolatok szintjén az országot, azaz pária státuszba került. Közben az EU megszavazta az ötödik szankciós csomagot. A szén importjának tilalmát augusztus közepére tolták a korábbi három hónap haladékkal szemben. Már elkezdték előkészíteni a hatodik szankciós csomagot is, de azért gondolnak a békére is. Így azt is vizsgálják, hogy békekötés estén milyen módon vezetnék ki a szankciókat. Az utóbbi nyilván segíthetne az infláció csökkentésében és a gazdasági növekedés magasabb szinten tartásában. Így most egy picit örülnek a tőzsdék.
A DAX felugrott az órás grafikonon látható dupla alj, vagy „W” betű középső csúcsához. Ha ezen átmenne, akkor még egyszer annyit emelkedhetne rövidtávon, mint amit ma emelkedett a tegnapi mélypontról. A BUX is emelkedni tud a jó hangulatban.
Mérsékelten csökkentek tegnap az európai indexek. A főbb indexek, köztük a DAX, a FTSE és az Euro Stoxx 50 egyaránt 0,5-0,6%-ot csökkent. A defenzív szektorok szerepeltek jobban tegnap, az egészségügy és az alapvető fogyasztási cikkek gyártói emelkedtek, míg az energetika szenvedte el a legnagyobb esést. A BUX a szerdai meredek esést követően tegnap próbált szépíteni, 0,5%-ot emelkedett a magyar részvényindex.
Amerikában viszont minimális emelkedéssel zajlott a kereskedés. A Nasdaq 0,1%-ot, a Dow 0,3%-ot, az S&P500 pedig 0,4%-ot emelkedett. A szektorok többsége emelkedni tudott, a defenzív szektorok mellett az energetika is felülteljesítő volt.
Ázsiában a CSI 300 0,1%-ot, a Nikkei 0,2%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,1%-ot csökkent.
Lényegében stagnált tegnap a forint árfolyama az euróval szemben. A reggeli MNB döntést az egyhetes betéti kamat szinten tartásáról csalódással vette tudomásul a piac, később azonban az árfolyam stabilizálódott 380 alatt. A ma reggeli kisebb pozitív meglepetést hozó inflációs adatok – 8,5% lett az éves index a várt 8,8%-kal szemben – valamelyest javíthatják a hangulatot. Ugyanakkor a forintra rosszul hatnak a háborús bizonytalanságok, az EU-val való viták és a dollár erősödése.
A nemzetközi devizapiacon további 0,2%-kal erősödött a dollár az euróval szemben. Jelenleg 1,086-on áll az árfolyam. Az amerikai devizát erősítik a héja hangvételű jegybankári nyilatkozatok, miközben az európai piacok az orosz szankciók növekedésre gyakorolt negatív hatásai miatt aggódnak.
A WTI 95,7, a Brent 101, az Ural pedig 69,6 dollár volt ma reggel júniusi, illetve azonnali leszállításra. Az árak elsősorban a kínai hírek miatt estek, ugyanis tovább tart Sanghajban a teljes lezárás, ráadásul a hírek szerint alig csillapodik a járvány a városban. Csütörtökön is 20 ezer új fertőzöttet találtak a helyi hatóságok. A Woodmac becslése szerint áprilisban napi 600 ezer, májusban pedig 750 ezer hordóval csökkenhet a kínai kereslet a járvány miatt. Az orosz olajtermelés április elején viszont 10,5 millió hordó/napra eshetett a korábbi 11 millió hordó/nap feletti mértékről a csökkenő kereslet és az olajmezők lekapcsolása miatt. Az ország tárolói kezdenek megtelni, miután az export lehetőség beszűkült. Emiatt az orosz kőolaj kínálat és termelés további csökkenése várható. Úgy tűnik, hogy a piacon az orosz-ukrán háború áremelő hatását lassan eltompítja a Fed politikája, a kínai lassulás és a stratégiai készletek piacra dobása, emiatt csökkenhet az olaj ára.
Az arany 1.930 dollár volt ma reggel. A befektetők figyelme elsősorban a Fed-re irányul. A st. louisi jegybankár, James Bullard szerint az USA központi bankjának 3-3,25%-ra kéne emelni a jelenleg 0,5%-os irányadó kamatát az év végéig, ami lényegében félszázalékos emeléseket jelent minden idei kamatdöntő ülésen. A Fed lépései elhomályosítják az ukrán háború és a kínai lassulás okozta pozitív hatásokat. A befektetők szerint elég jól tartja magát a nemesfém annak ellenére, hogy a Fed agresszív politikája biztosnak tűnik. A magasabb kamatok rontják az arany helyzetét, mivel a nemesfém nem fizet hozamot befektetőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.