Az Európai Bizottság a jogállamiság megsértése miatt eljárást indított Magyarország ellen
Visszatarthatják a támogatásokat Ursula von der Leyen tegnap bejelentette, hogy az Európai Bizottság jogállamisági eljárást indít Magyarország ellen uniós forrásokkal való visszaélés miatt. A folyamat hat-nyolc...
Ursula von der Leyen tegnap bejelentette, hogy az Európai Bizottság jogállamisági eljárást indít Magyarország ellen uniós forrásokkal való visszaélés miatt. A folyamat hat-nyolc hónapig tart, és Magyarország támogatásának visszatartását eredményezheti, beleértve az RRF-et (~7 milliárd euró). A 27 tagállam közül 15-nek jóvá kell hagynia a végső döntést, hogy hatályba lépjen. Vélemény: A hír határozottan negatív. Az eredmény most megjósolhatatlan, de biztos, hogy a kormány nem akarja elveszíteni a támogatásokat, ezért valószínűleg mindent megtesz azok megtartása érdekében. Ha Magyarország elveszíti a támogatásokat, nehezebb lesz átvészelni a nehéz időket. (Magas energiaárak, magas infláció, költségvetési hiány, stb.)
Az EU újabb szankciókat készül bevezetni Oroszország ellen, megtiltanák többek között az orosz szén vásárlását is. Már márciusban lefeleződött az Európa által vásárolt orosz szén mennyisége, és a lengyel kormány már korábban olyan törvényjavaslatot dolgozott ki, ami megtiltja az orosz szén vásárlását. Az újabb szankcióktól tartva kilőtt a szén árfolyama és szárnyaltak az amerikai bányatársaságok is. Négy nagy orosz bankra, például a VTB-re teljes tranzakciós tilalom fog vonatkozni. Ez részben a korábbi szankciók kiterjesztése, hiszen például a VTB bankot már korábban kizárták a SWIFT rendszerből. Az EU leállítja az orosz fa és cement, valamint a szeszes italok importját is. Részlegesen kitiltják Európából az orosz hajózási és fuvarozási cégeket is. Az orosz vállalatokat kizárják az uniós közbeszerzési pályázatokból.
Az EKB vezető közgazdásza, Philip Lane szerint az infláció valószínűleg az év közepén fogja elérni a csúcsot, ahogy az energiaár sokk enyhülni kezd. Jövőre pedig jelentős csökkenésre számít az inflációban.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a héten várhatóan Kijevbe utazik, hogy személyesen is találkozzon az ukrán elnökkel.
A befektetők a héten talán a Fed legutóbbi (márciusi) monetáris tanács üléséről készült jegyzőkönyvet várják leginkább, ami magyar idő szerint ma este 8-kor jelenik meg. A piac nem csak a kamatemelések számáról illetve annak üteméről tudhat meg többet, melyből most összesen további 8 darab 25 bázispontnak megfelelőt áraz, hanem a Fed eszközállományának csökkentési üteméről is. A központi bank elnökségi tagja, Lael Brainard tegnapi nyilatkozata szerint az eddig elképzeltnél sokkal gyorsabb QT programról árulkodhat a jegyzőkönyv.
A Bank of America elemzője szerint a dollár most elkerülheti azt a gyengülő trendet, amit a Fed kamatemelő ciklusaikor produkált a múltban. Ugyan a szigorítások gazdasági lassulást hoznak magukkal, ám az orosz-ukrán háború közvetlen hatása jóval nagyobb lesz Európára, így a jelenlegi globális helyzetben a dollár befektetések vonzóbbak lehetnek a piac számára.
Az Egyesült Államok további 100 millió dollár értékű katonai eszközt, köztük páncéltörő rakétákat is küld Ukrajnába.
Újabb szankciók bevezetését tervezi az USA, az EU és a G7 országok, melyek részeként az USA betiltaná az orosz befektetéseket az országban, valamint megnövelt büntetéseket vetne ki az orosz pénzügyi intézetekre és kormány-közeli vállalatokra, illetve meg nem nevezett hivatali személyekre és azok családtagjaira.
Óriási mértékben, a februári 50,2 pontról 42,0 pontra esett (a Bloomberg konszenzus 49,7 pont volt) a kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index a Caixin felmérése alapján, ami elsősorban a koronavírus miatt elrendelt lezárások eredménye. Az összetett mutató szintén elég meredeken, 43,9-ig zuhant az 50,1 pontos szintről. Ez 2020 májusa óta a legborúlátóbb hangulatot jelenti az ázsiai szuperhatalomban.
Jelenleg a hongkongi főtitkár, John Lee az egyetlen jelölt a városállam májusban következő elnökválasztásán. Lee a kínai kapcsolattartó hivatal támogatását élvezi.
Vegyes képet mutattak ma reggel a határidős indexek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.