Erste kommentár Örülhetünk, hogy közelednek az álláspontok az orosz és az ukrán fél között, és a vitatott területek kapcsán már Putyin is el tud képzelni egy elnöki találkozót....
Örülhetünk, hogy közelednek az álláspontok az orosz és az ukrán fél között, és a vitatott területek kapcsán már Putyin is el tud képzelni egy elnöki találkozót. Nyilván ezek lesznek a leginkább rázós pontok, és sokáig fog tartani az alkudozás, mire megszületik valamiféle megállapodás, amit egy népszavazással is jóváhagynak majd Ukrajnában. Ugyanakkor a szankciók feloldására még jó darabig nem igazán lehet számítani, viszont már az is eredmény, hogy valószínűleg ezen a fronton sem eszkalálódik a helyzet. Bár holnap van a határidő, de remélhetőleg a rubellel való nem fizetés miatt nem fogják elzárni a fölgáz csapokat. Különben ez nem csak, hogy nem érdeke az orosz félnek, de egyesen káros is lenne a kitermelő kutak szempontjából.
Ez pedig nem kedvez az ellátási láncoknak, amit a Fed beszállítói lánc nyomás indikátora is mutat, hiszen februárban csúcson volt az európai index, miközben a világban már december óta csökkenést mutat. Az USA-ban is csökken a mutató értéke a januári csúcsot követően. Az talán megnyugvást adhat, ha ez a trend a következő hónapokban folytatódik, és a márciusi sokkot követően esetleg Európában is elindul majd egy csökkenés. Persze ezt legkorábban több mint egy hónap múlva tudhatjuk meg.
A DAX index egy ellenállási szintig kapaszkodott, ahonnan most természetes korrekciót láthatunk. A BUX index szintén csökken a tegnapi erős emelkedést követően és a nemzetközi mozgásokkal összhangban.
A pozitív ukrán hírekre kilőttek tegnap az európai részvénypiacok. Az Euro Stoxx 50 3%-ot, a DAX 2,8%-ot emelkedett. A FTSE100 lemaradó volt a maga 0,9%-os emelkedésével. Az OTP 9,7%-os emelkedése bizonyos értelemben nem is volt kiugró, más jelentősebb orosz-ukrán kitettséggel rendelkező bankok, mint a Raiffeisen, az UniCredit vagy a Societe Generale is 8-9%-ot ugrott. Az emelkedést a fogyasztási cikkek gyártói és a pénzügyi szektor vezette, míg az energetikai szektor csökkent.
Amerikában is jó volt a hangulat, bár nem ennyire. A Dow 1%-ot, az S&P500 1,2%-ot, a Nasdaq 1,8%-ot emelkedett. Az energetika itt is csökkent, de a tengerentúlon a pénzügyi cégek alulteljesítőek voltak, miközben az ingatlan és az IT szektor teljesített kiemelkedően.
Ázsiában is az emelkedés volt a jellemző, a Hang Seng 1,4%-ot, a CSI300 2,4%-ot emelkedett. A japán részvénypiac ugyanakkor nyomás alatt állt, 1,3%-ot csökkent. A japán jegybank egyre nehezebben tudja fékezni a hozamok emelkedését, már napi szinten kell kötvényvásárlásokat tartania a hozamok megfékezése érdekében.
Tegnap este publikálta 2022-es második pénzügyi negyedévének eredményét a Micron. A technológiai vállalat bevétel és profit fronton in meghaladta a várakozásokat. A bevétel éves szinten 25%-ot nőve 7,79 milliárd dollár lett, míg a piaci várakozás 7,55 milliárd volt. Az egy részvényre jutó eredmény 2,14 dollár volt a várt 1,99 dollárral szemben. Az igazított bruttó árrés az egy évvel korábbi 32,9%-ról 47,8%-ra ugrott, meghaladva az elemzők 46,1%-os becslését. A következő negyedévre adott előrejelzésben kifejezetten jól csengő várakozást osztott meg a vállalat, ugyanis míg a piac 8,2 milliárd dolláros bevételt vár, addig a Micron 8,5-8,9 milliárd közé várja azt, és amíg az elemzők 2,24 dolláros EPS-sel számolnak, addig a cég 2,46 dollárossal kalkulál. A jelentés hatására a cég részvényei közel 4%-os pluszban állnak a határidős kereskedés folyamán.
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) jóváhagyta az 50 év felettiek, valamint a 12 évesnél idősebb legyengült immunrendszerűek számára a második booster (azaz összesen negyedik) oltást a Pfizer oltóanyagával.
Ma reggel 366,8-nál járt a forint az euró ellenében. Tegnap a béketárgyalásokról szóló hírek repítették a magyar devizát, február vége óta nem látott szintre ugrott a forint, legutóbb közvetlenül az orosz-ukrán háború kitörését követő néhány napban volt tartósan 370 alatt az EURHUF kurzus.
A dollár tegnap a hangulat javulásával gyengült az euróval szemben, ez eddig ma is folytatódik. A ma reggeli 1,112 körüli EURUSD árfolyam 0,3%-kal magasabb a tegnapinál, a háborúval kapcsolatos kedvezőbb hírek növelték a kockázatvállalást a piacokon.
Ma reggel a májusi leszállítású WTI ár 105,3, a Brent típusú kőolaj jegyzés pedig 111,3 dollár volt hordónként, míg az Ural 87 dollárba került azonnali leszállításra. A tegnapi napon jelentős áresés indult el a piacon arra a hírre, hogy Oroszország csökkenti katonai aktivitását Kijev környékén és közelednek az álláspontok a tűzszünet kérdéséről. Amerikai szakértők szerint azonban korai örülni, mivel a feleknek bőven vannak még tartalékai, így tartós fegyverszünetre nem lehet számítani. Nagyot emelt az amerikai kőolajárakon az iparági szervezettől, az API-tól származó hír is, mely szerint a múlt héten 3 millió hordóval csökkent az USA nyersolaj tartaléka. Az EIA ma hozza nyilvánosságra a teljes amerikai készletváltozási adatot.
Az arany erősödni tudott ma reggel, miután tegnap a potenciális orosz-ukrán megegyezés hírére egyhavi mélypontra esett a jegyzés. Az arany 1.927 dollár volt ma reggel 8 órakor, de tegnapi 1.900 dollár alá is esett az árfolyam. Az orosz ígéret, mely szerint Ukrajna északi részén kivonják csapataikat, inkább taktikai lépés, mintsem a háború befejezése. Joe Biden szerint Ukrajna fenyegetettsége továbbra is fennáll. A Fed idén várhatóan szigorú lesz, a monetáris politika a kamatemelés irányába mutat. Tegnap a philadelphiai kormányzó, Patrick Harker erősítette meg, hogy nyitott az 50 bázispontos emelésre májusban, ha az infláció gyorsulást mutat. A piaci várakozások kamatemelés jósolnak az összes kamatmeghatározó ülésen.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.