Erste kommentár Bár úgy érezzük, hogy a BUX index lemaradó az emelkedésben, ez nincs így. Igaz, a bécsi mellett a budapesti volt az egyik legnagyobb esést elszenvedő index, hiszen mintegy 30 százalékkal csökkent mind a...
Bár úgy érezzük, hogy a BUX index lemaradó az emelkedésben, ez nincs így. Igaz, a bécsi mellett a budapesti volt az egyik legnagyobb esést elszenvedő index, hiszen mintegy 30 százalékkal csökkent mind a kettő, viszont a 19 százalék körüli plusszal az emelkedésben is élen járt. Mindeközben Varsó 25 százalékot esett és 15-öt emelkedett, míg Prágában ugyanezek a számok 18 és 12 százalékot mutatnak. Ezzel különben Prága áll a legjobban, hiszen a 200 napos mozgóátlag fölött van az index, ami az álmoskönyvek bizonyos olvasata szerint bikapiacot jelent. De térjünk vissza Budapestre. Itt egy dupla alj-szerű alakzatot láthattunk, amiből a célárfolyam 48.000 pont körüli értékre adódik. Ehhez az index az elmúlt nyolc napban erőt gyűjtött egy bázis kiépítésével, amiből hamarosan kitörhetne az árfolyam. S itt jönnek képbe a végül ma kezdődött ukrán-orosz béketárgyalások. Az előzetes hírek szerint sokat szelídültek az orosz követelések, és az ukránok is engedékenyebbnek tűnnek. („nácitlanítás”, nyelvtörvény, EU csatlakozás, NATO-ból való kimaradás, stb.) Ráadásul mintha fogyna az orosz haditechnika. Tudjuk, hogy sokáig tart egy repülőt vagy egy tankot legyártani, és a szankciók miatt még ez is ellehetetlenült, így Oroszországnak nehéz pótolnia az elvesztett harcieszközöket, ami évente néhány darabot jelent. Csak összehasonlításképpen, mai hír, hogy a Lockheed Martin 88 harcirepülőt (F-35) szállíthat Kanadának. A Boeing és a Saab orra elől halászta el az üzletet. Ez azt jelenti, hogy a gyár 2025-től kezdi leszállítani a gépeket, összesen mintegy 17 milliárd dollár értékben. Különben a gyár évente 156, azaz havonta 13 gépet képes legyártani, s akkor a Boeing és a Saab gyártási kapacitásairól még nem is beszéltünk.
Egy szó mint száz, az oroszoknak is egyre inkább érdeke a megállapodás, hiszen megvan a Donbasz és a Krím közötti folyosó, az ukránok engedékenyebbek, s talán tényleg jöhet a tűzszünet, aminek lehetne örülni. Ugyanakkor a végleges békére még valószínűleg sokat kell várni, a szankciók potenciális enyhítésére pedig még többet. Így a gazdasági károk azért maradhatnak legalább egy ideig.
A pozitív hangulatban a DAX és a BUX is emelkedéssel kezdte a napot, amit nemcsak a jó hangulat, hanem a technikai kép is erősít.
Az ukrán tűzszünettel kapcsolatos várakozások hajtották tegnap az európai részvénypiacokat. Az Euro Stoxx 50 index 0,5%-ot, a DAX 0,8%-ot emelkedett, míg a FTSE100 0,1%-ot csökkent. Napon belül volt ennél lényegesen nagyobb is az emelkedés, de délutánra alábbhagyott a piacok optimizmusa.
Amerikában jelentős különbség alakult ki az indexek között. A Dow 0,3%-ot, az S&P500 0,7%-ot, a Nasdaq pedig 1,3%-ot emelkedett. Az IT mellett a fogyasztási cikkek szektora teljesített még kiemelkedően, az energetikai cégek pedig lefelé húzták a piacot.
Ázsiában a CSI300 lényegében stagnált, míg a Nikkei és a Hang Seng is 0,8%-ot emelkedett.
A menedzsment osztalékjavaslatát (300 forint részvényenként) már korábban bejelentették.
A Commerzbank a végleges, 2022-es éves jelentésében jelezte, hogy az idei évi profitkilátásokkal kapcsolatos kockázatok megnőttek az ukrajnai háború miatt. A geopolitikai kockázatokon túl a szankciók és a magasabb nyersanyagárak is negatívan hatnak a növekedésre, és negatívan befolyásolhatják a Commerzbank profitját is. A kockázatok azonban nehezen számszerűsíthetők jelen pillanatban. A februári csúcstól jelenleg több, mint 20%-kal marad el a Commerzbank árfolyama, így a részvényárba már beépülhettek a növekvő kockázatok.
88 darab F-35-ös vadászgépet vásárol Kanada a Lockheed Martin-tól, melynek leszállítása 2025-ben várható. A maryland-i gyártó a svéd Saab-ot és a Boeing-et megelőzve nyerte meg a versenyt.
Egy hiba miatt a tervezett 21 milliárd dollárnál 15 milliárd dollárral több struktúrált és tőzsdén forgalmazott kötvényt bocsátott ki a Barclays. Emiatt a kibocsátás meghaladta az Egyesült Államokban előregisztrált mennyiséget, így azt a szabályok szerint azonnal vissza kellett vásárolnia a pénzintézetnek, amin 450 millió font, azaz 591 millió dollár veszteséget könyvelt el. Ezzel csúszik az idei első negyedévre tervezett 1 milliárd fontos részvény visszavásárlási program. A bank egyelőre vizsgálja a hiba okát.
A forint kedd reggel 374,6 körül járt az euróval szemben. Tegnap inkább a gyengülés felé mozdult a hazai deviza, ám jelenleg úgy tűnik, hogy 375 körül megállt ez a folyamat. Ha ma Isztambulban a béketárgyalásokon elérkezne a várva várt áttörés, akkor ismét 370 felé indulhatna a forint.
A nemzetközi devizapiacon a dollár egyelőre 1,10 körül ingadozik az euró ellenében. Hosszabb távon az elemzők többsége továbbra is a dollár erősödését jelzi előre, a két jegybank kamatkülönbözete mellett a dollár menedékdeviza-szerepe miatt.
A Brent 111,9, a WTI pedig 105,3 dollár volt ma reggel a májusi határidőre, míg az Uralt 90,3 dolláron jegyezték azonnali leszállításra. A nyersolaj piaci jegyzések estek az ázsiai növekedéssel kapcsolatos aggodalmak miatt, mivel a koronavírus megfékezése érdekében mától két lépésben lezárják a legnagyobb kínai várost, Sanghajt. A közel 20 milliós nagyváros önmagában nem jelentős kőolajfogyasztó, de a pénzügyi szolgáltatások szüneteltetése miatt más iparágak aktivitása is csökkenhet. A kínai fejlemények mellett a Törökországban kezdődő ukrán-orosz tárgyalások is fontosak lesznek. Egy esetleges tűzszüneti megállapodás csökkentené a kőolaj árát. Az iráni tárgyalásokról egyelőre nem hallani változásokat, a piac korábban március végére várta a megegyezés bejelentését. Az OPEC a jelentős nyomás ellenére nem kíván változtatni jelenlegi politikáján, továbbra is csak kis lépésekben fogja növelni a kínálatot.
Az arany 1.923 dollárig süllyedt ma reggel az erős dollár és a növekvő kötvényhozamok hatására. Az orosz-ukrán tárgyalások enyhítettek a geopolitikai feszültségen és csökkentették az arany iránti keresletet. Ukrajna legalább annyit szeretne elérni a ma kezdődő törökországi tárgyalásokon, hogy csökkentse a humanitárius katasztrófát, a tartós tűzszüneti megállapodás egyelőre nem látszik körvonalazódni. A Fed továbbra is kitart a szigorú politikája mellett, vagyis nem várható ebben változás, amig magas az infláció. A gyengülő olajár segíthet valamennyire enyhíteni a feszültséget, az aranyat részben a növekvő inflációs feszültség miatt vásárolták a befektetők. Az ETF-ekbe áramló tőke továbbra is pozitív, ami azt jelenti, hogy a tőkebeáramlás a pénzügyi eszközökbe folyamatos.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.