Rubelben kellene fizetni a gázért Putyin tegnap bejelentette, hogy a nem baráti országoknak a jövőben rubelben kell az orosz gáz ellenértékét kifizetni. Ebbe a kategóriába sorolják azokat az országokat, melyek...
Putyin tegnap bejelentette, hogy a nem baráti országoknak a jövőben rubelben kell az orosz gáz ellenértékét kifizetni. Ebbe a kategóriába sorolják azokat az országokat, melyek Oroszországgal szembeni szankciót fogadtak el, így többek között az EU-t is. A részletek kidolgozása még tart, és egy hét múlva állnának át a rubel alapú elszámolásra. Ez a gázszerződések egyoldalú módosítása lenne, mivel azok eredetileg euró, illetve dollár elszámolásúak. A módosítást a német és az olasz kormány is elfogadhatatlannak tartja. A szerződés pénznemének megváltoztatásával Putyin a pénzügyi szankciók ellen próbál fellépni. Ugyanis ilyen méretű rubel likviditással leginkább csak az orosz pénzügyi rendszer rendelkezik, melynek számos tagjával szemben pénzügyi szankciókat vezettek be. Normál körülmények között az orosz jegybank bevonása lenne célszerű a rubel likviditás előteremtése érdekében, de a jegybank is szankciókkal sújtott. A rubel alapú elszámolásra való áttéréssel lehetetlenné válna az orosz pénzügyi rendszerrel szembeni szankciók további növelése, sőt akár egyes korábbi intézkedések visszavonására is szükség lehetne. Putyin számára a legfontosabb az orosz jegybankkal szembeni szankciók visszavonása lehet, mivel így Oroszország ismét hozzáférhetne a teljes devizatartalékhoz. A rubel tegnap a dollárral szemben közel 8%-ot, az euróval szemben pedig csaknem 10%-ot emelkedett, míg az európai gázárak az ellátási bizonytalanság miatt ismét kilőtték. A bejelentés időzítése nem véletlen, hiszen ma kezdődik a kétnapos EU csúcs, ahol újabb szankciókról dönthetnek.
Csaknem egy hónapos kereskedési szünetet követően ma újranyit az orosz tőzsde. A 33 legnagyobb részvénnyel indul újra a kereskedés short tilalom mellett. Azonban az orosz szankciók miatt az európai befektetők számára érdemben továbbra sem elérhető a piac, így legfeljebb az orosz szereplők számára indul ténylegesen újra a kereskedés. Éppen ezért a Fehér Ház szóvivője csak Patyomkin-tőzsdeként hivatkozott az újraindulásra. Nyitásban 10% fölötti emelkedés volt tapasztalható. Már korábban jelezték, hogy 10 milliárd dolláros állami alapot hoznak létre, ennek vásárlásai is segíthették a reggeli emelkedést.
A brit pénzügyminisztérium a korábbi 6%-ról 3,8%-ra vágta az idei GDP növekedési előrejelzését.
Az USA és az EU között hamarosan létrejöhet egy olyan megállapodás, ami csökkentené a kontinens orosz energiahordozóktól való függését. Ez részben az USA által biztosított gáz illetve hidrogén formájában történne. Ursula von der Leyen szerint kulcsfontosságú, hogy a következő két télre legyen gáz beszerzési forrása az Uniónak. Biden elnök ma a NATO-val, illetve a G-7 országok vezetőivel találkozik Brüsszelben.
Az amerikai kormány 549 termék közül 352 esetén visszaállítja a mentességet a még Donald Trump elnöksége alatt Kínával szemben bevezetett vámok alól.
James Bullard St. Louis-i Fed elnök szerint elképzelhető, hogy az amerikai gazdaság egyes részei túl vannak értékelve, és könnyen lehet, hogy túlkínálat van a pénzpiacokon. Ezzel arra célzott, hogy a jelenleginél is szigorúbb kamatemelési ciklust kíván szorgalmazni. A San Francisco-i Fed elnök, Mary Daly szerint a magas infláció biztosíték arra, hogy a kamatok elinduljanak a megfelelő irányba.
Javult a beszerzési menedzserek hangulata Japánban: a feldolgozóiparban a februári 52,7 pontról kisebb mértékben, 53,2-re, míg a szolgáltatószektorban a korábbi 44,2-ről jelentősebben, 48,7-re, ám ez még mindig negatív felhangú előrejelzést jelent. Ezzel értelemszerűen nőtt az összetett mutató is, a korábbi 45,8-ról 49,3-ra. A hangulat javulását elsősorban a visszaszoruló járványhelyzet okozza.
A japán 10 éves hozam 0,23%-ig emelkedett ma, ami az a pont, ahol a japán jegybank legutóbb megígérte, hogy közbe fog lépni, és ha szükséges, akkor korlátlan mértékben kezd el államkötvényt felvásárolni. A BoJ célja, hogy a 10 éves államkötvény hozama ne haladja meg a 25 bázispontot.
Gondot okozhat a kínai államnak, hogy az USA és az Egyesült Királyság között létrejött megállapodás (amiben eltörlik a Nagy-Britanniából USA-ba szállított acél- és alumínium termékekre kivetett extra vámot) értelmében kötelező pénzügyi auditon kell átesnie minden olyan vállalatnak, amelynek tulajdonosa kínai entitás.
Pluszban voltak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.