Erste kommentár Számos nyugati bank után pénteken az OTP is hasonló intézkedéseket vezetett be. Nem finanszírozza tovább az oroszországi bankját, fokozatosan leépíti ottani vállalati...
Számos nyugati bank után pénteken az OTP is hasonló intézkedéseket vezetett be. Nem finanszírozza tovább az oroszországi bankját, fokozatosan leépíti ottani vállalati hitelportfólióját, és vizsgálja a potenciális kivonulás lehetőségét. Ugyanakkor az ukrajnai operációját továbbra is fenntartja. Ha az oroszországi tőke nyilvántartási értékét és az anyabanki finanszírozást vesszük figyelembe, akkor 74 plusz 52, azaz 126 milliárd forint, részvényenként 450 forint érték ragadt be. Ha a potenciális profit termelést nézzük, akkor már 1000 forint fölötti értékről van szó, hiszen a nettó eredmény 8 százalékáról beszélünk. A piac különben ennél jóval nagyobb veszteséget árazott be az elmúlt hetekben, így nem meglepő, hogy a hír csak átmeneti eladói nyomást generált az amúgy is korrekciós fázisban levő részvényárfolyamra. Valójában az történik, amire a befektetők kezdetektől fogva számítottak. A korrekció egyébként nem ért véget. Az árfolyam feljött a 20 napos mozgóátlagig, s most azon billeg, miközben a különböző napon belüli periódusú MACD indikátorok szépen konszolidálódnak. Pestiesen szólva ,nincs itt semmi látnivaló. Ez a folyamat a közeljövőben véget érhet, és utána, ha nem mérgesednek el nagyon az események Ukrajnában, vagy az orosz szankciók tekintetében, akkor az árfolyamnak folytatnia kellene az emelkedést a technikai képből adódó cél zóna (dupla alj szerű alakzat) felé.
A DAX a korrekció jegyében oldalazik, ahogy az OTP is. Mivel a MOL a pénteki technikai eladási hullám (a nagy kapitalizációjú FTSE indexekből átkerült a közepes kapitalizációjú indexekbe) után emelkedik, így egy enyhe emelkedést láthatunk a BUX indexben.
Pénteken kismértékben emelkedtek az európai indexek, a DAX 0,2%-ot, a FTSE 0,3%-ot, az Euro Stoxx 50 index 0,4%-ot. A STOXX EUROPE 600 index a pénteki emelkedésével visszatért az ukrajnai invázió előtti szintre. A hét utolsó napján is folytatódott az előző napokban látott szektorális viselkedés, felülteljesítők voltak az IT cégek és a fogyasztási cikkek gyártói, míg az energetikai szektor lefelé húzta a részvénypiacot.
Amerikában ismét a Nasdaq volt a vezető index 2,1%-os emelkedésével. Az S&P 1,2%-ot, a Dow pedig 0,8%-ot emelkedett. Az S&P és a Nasdaq100 is most mutatta a legerősebb heti teljesítményt 2020 novembere óta. Előbbi több mint 6%-ot, utóbbi pedig csaknem 9%-ot emelkedett a múlt héten.
A kínai indexek csökkentek ma reggel. A Hang Seng 1%-ot, a CSI300 0,3%-ot esett, míg a japán tőzsde nemzeti ünnep miatt zárva tartott.
Felfüggesztette tőzsdei kereskedését az Evergrande. A bajban lévő kínai ingatlanfejlesztő saját, illetve a leányvállalatok részvényeinek kereskedését is leállította.
Ma reggel 374,6 körül járt a forint az euróval szemben, ez 0,2%-kal maradt el a péntek esti árfolyamtól. A múlt hét utolsó kereskedési napjának végén érezhetően elbizonytalanodott a piac a háborúval kapcsolatban, a rossz hírek hatására a magyar deviza visszaerősödése is megtorpant 370 körül. A héten az MNB döntései és kommunikációja segítheti az árfolyamot.
A dollár az elmúlt héten gyengült, az 1,10-es lélektani határnál nem tudott tovább jutni a korábbi erősödés. Most is 1,105 körül jár az euró-dollár jegyzés, ami megegyezik a péntek esti árfolyammal.
A WTI 107,2, a Brent 111,9 dollár volt ma reggel a májusi határidőre, míg az azonnali leszállítású Ural ára elérte a 88,4 dollárt. Az emelkedő olajár elsősorban a növekvő geopolitikai feszültségnek tudható be. A hétvégén sem közeledett egymáshoz az orosz és az ukrán álláspont a tűzszünet kérdésében. Az oroszok nehéztüzérséggel lövik Mariupol városát. Több európai döntéshozó is az orosz energiahordozók importjának korlátozására szólított fel. Az amerikai olajipari szolgáltatócégek, pl. a Schlumberger, a Baker Hughes és a Halliburton pedig bejelentették, hogy nem vállalnak fel új orosz szerződéseket, csak a meglévő kötelezettségeiknek tesznek eleget. Ez gondot jelenthet az orosz szénhidrogén ipar számára, mivel ezek a nyugati cégek olyan tudással rendelkeznek, ami szükséges az orosz olaj- és gáztermelés fenntartásához. A feszültség a Közel-Keleten is tapintható. Az Irán által támogatott húti lázadók szaúdi olajlétesítményeket lőttek a hétvégén. Az olaj piaca a hírek hatására továbbra is feszült, ráadásul a likviditás csökkenésével a változékonyság is jelentősen nőtt. Ez eltántorítja a kereskedők jelentős részét, így az árfolyamok könnyebben tudnak jelentősebb mértékben változni.
Az arany 1.924 dollár volt ma reggel. A növekvő geopolitikai feszültség ellenére az arany árfolyama nem tudott emelkedni, mivel a befektetők szerint a Fed jelentős kamatemelésre készül. Lawrence Summers volt pénzügyminiszter szerint legalább 4-5%-os Fed irányadó kamatra lenne szükség ahhoz, hogy a jegybank politikájának érdemi hatása legyen az inflációra. Jerome Powell Fed elnök ma fog beszélni nagy plénum előtt, a piac kíváncsi a jegybanki vezető előadására. A legkedvezőbb forgatókönyv az arany számára az lenne, ha a gazdaságok stagfláció állapotába kerülnének. A 70-es évekből ismert állapot magas inflációt és gazdaság stagnálást jelent. Erre a mostani környezetben a szárnyaló nyersanyagárak mellett egyre nagyobb esély van.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.