Erste kommentár Az amerikai piacok örömmel fogadták a szigort. Miközben az inflációs kilátásokat emelte, a növekedési kilátásokat csökkentette a Fed, azért a munkaerőpiac tekintetében optimista volt Jerome...
Az amerikai piacok örömmel fogadták a szigort. Miközben az inflációs kilátásokat emelte, a növekedési kilátásokat csökkentette a Fed, azért a munkaerőpiac tekintetében optimista volt Jerome Powell. A GDP növekedés idén 4 százalék helyett már csak 2,8 százalék lehet, ami jövőre 2,2-re, aztán 2 százalékra lassulhat (a potenciális 1,75 százalék közelébe). Az infláció pedig idén év végén 4,3 százalék lehet a korábban várt 2,6 százalékkal szemben, s még 2024-ben is a 2 százalékos cél fölött maradhat, hiszen az év végére 2,3 százalékot várnak. A jegybankárok dot-plot ábrája felzárkózott a piaci várakozásokhoz azzal, hogy idén még hat, jövőre pedig négy kamatemelés jöhet. Sőt, májusban akár 50 bázispontos kamatemelés is benne van a pakliban, miközben akkor döntenek a mennyiségi lazítás kivezetésének menetrendjéről is. Ez utóbbi az elnök szavai szerint viszonylag gyors lehet. Ezek az előrejelzések elég komoly pénzszűkítést vetítenek előre, ami nem szokta segíteni a piacokat. Elsőre nem is örültek neki a befektetők, de aztán mégis a gázra léptek, hiszen a gazdasági kilátások a sok baj ellenére még mindig kedvezőnek mondhatók, s ez megnyugtató!
Ugyanakkor lehet örülni annak, hogy közelednek az ukrán és az orosz álláspontok, bár nem minden kérdésben. Azt is látni kell azonban, hogy Amerika nem enyhül, Biden háborús bűnösnek nevezte Putyint. Vagyis ha valaki a szankciók feloldásában reménykedett egy esetleges békekötés esetén, akkor legalább ennek le kellene hűtenie a kedélyeket. Ugyanis úgy tűnik, hogy amíg Putyin van hatalmon, erre nem lehet számítani. Illetve nagyon hosszú távon talán igen, de ennek elég pici az esélye.
A DAX tegnap könnyedén átugrotta a 20 napos mozgóátlagot és a 30 naposig száguldott. Így talán nem meglepő, hogy a mai napon inkább oldalazást látunk. A magyar piacon is kezd szűkebbé válni az OTP mozgása, ennek ellenére is további emelkedést láthatunk.
A FTSE100 1,6%-ot, a DAX 3,8%-ot, a Euro Stoxx50 4,1%-ot emelkedett tegnap. Kiemelkedően jól teljesített a fogyasztási cikkek szektora, az IT és a pénzügyi szektor, miközben a közmű és az energetikai részvények csökkentek. Jó napot zártak a jelentősebb orosz kitettséggel rendelkező európai bankok. A Societe Generale 9,1%-ot, a Raiffeisen 7,9%-ot, az UniCredit 6,2%-ot, az OTP 5,1%-ot emelkedett az orosz-ukrán tárgyalásokkal kapcsolatos pozitív hírekre.
Az amerikai jegybank kamatemelése sem tudta megtörni a részvénypiaci lendületet, amiben Jerome Powell gazdasággal kapcsolatos optimizmusa is szerepet játszhatott. A Nasdaq 3,8%-ot, az S&P 2,2%-ot, a Dow 1,6%-ot emelkedett. Főleg a technológiai szektor és a fogyasztási cikkek szektora volt felülteljesítő. Európához hasonlóan csökkent viszont a közmű és az energetikai cégek árfolyama.
A kínai részvénypiacot továbbra is az állami hátszél támogatja. A Hang Seng 5,1%-ot, a Nikkei 3,5%-ot, a CSI300 2,3%-ot emelkedett.
A Richter-skála szerinti 7,4-es erősségű földrengés rázta meg Japánt a fukusimai prefektúra közelében. A hírek szerint a természeti csapásnak négy halottja és több, mint száz sérültje van. A károk következtében a Toyota és a Nissan több gyárban is le kellett állítani a termelést.
370 körül kezdte ma a napot a forint az euróval szemben, ez minimális elmozdulást jelent a tegnap esti árfolyamhoz képest. A béketárgyalásokról szóló hírek is támogatták a magyar devizát. Vélhetően a forint erősödését látva nem nyúlt ma délelőtt az egyhetes betéti kamathoz az MNB. Kedden kamatdöntő üléssel és új előrejelzéssel jelentkezik a jegybank.
A szerda esti Fed döntés nem hozott meglepetést, hiszen a befektetők már korábban beárazták a 25 bázispontos kamatemelést. A dollár gyengülése folytatódott az előzetesen vártnak megfelelő lépés után, így újra az 1,10-es határ fölé emelkedett az EURUSD jegyzése. Most 1,103 körül jár az árfolyam, ami nem jelent érdemi változást tegnap késő estéhez képest.
A WTI 96,9, a Brent 101,6 dollár volt a májusi jegyzésre, míg az azonnali leszállítású Ural árfolyama 80,8 dollár volt ma reggel. A befektetők továbbra is az orosz-ukrán konfliktust és a kínai lezárásokat figyelik elsősorban. A háború jelentősen befolyásolja az orosz olajszállításokat, a Nemzetközi Energiaügynökség szerint az orosz termelés a negyedével eshet a következő negyedévben, ami akár napi 2,5-3 millió hordót is jelenthet. Az orosz fél szerint megfelelő tárgyalási alap lehet, ha Ukrajna semleges országgá válik és megtartja haderejét. Líbia miniszterelnöke a termelés növelésére szólította fel az OPEC-et, hogy segítse az energiakrízis megoldását. A kínai lezárások következtében harmadával esett Shanghai autóforgalma, míg Jilin és Shenzhen tartományokban is jelentős lassulás tapasztalható. A piaci szereplők szerint komoly változékonyság várható a piacokon, hirtelen változások könnyen előfordulhatnak ebben a helyzetben.
Az arany kurzusa 1.932 dollárra nőtt az elmúlt napok jelentős esése után. A befektetők figyelik a Fed politikáját és az orosz-ukrán háborút. Tegnap az amerikai jegybank három év után először kamatot emelt, a szakértők szerint a következő üléseken is hasonló, 25 bázispontos emelés várható. Jerome Powell jegybankelnök szerint nem várható recesszió az USA gazdaságában a kamatok emelése ellenére sem. A 10 éves amerikai hozam 2,16%-ra ugrott, az ötéves állampapír hozam ráadásul felette van a 10 évesnek, ami a befektetők szerint a növekedés lassulására utal. Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban erős a pesszimizmus, ami ellensúlyozza a magasabb kamatok negatív hatását az aranyra. A háború várhatóan hosszan elhúzódik, ami növeli a növekedési kockázatokat és a Fed-et később a politikájának megváltoztatására késztetheti.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.