Erste kommentár Először azt gondoltuk, hogy vasárnapra vége. Aztán azt, hogy tovább tart, de az oroszok győzni fognak. Most azt gondoljuk, hogy a két fél közti egyezség lehet a megoldás. A mai tárgyalásokon már nem...
Először azt gondoltuk, hogy vasárnapra vége. Aztán azt, hogy tovább tart, de az oroszok győzni fognak. Most azt gondoljuk, hogy a két fél közti egyezség lehet a megoldás. A mai tárgyalásokon már nem téma az, hogy ki vezeti Ukrajnát, és a NATO tagság kérdésében is közeledtek az álláspontok. A nagy kérdés a Krím és a Donbász. Az oroszok a Krímet vinnék, Dombászra pedig független államokként tekintenének, miközben az ukránok inkább csak valamiféle autonómiát adnának ezeknek a területeknek. Na, ebben az utolsó kérdésben nem fog öt perc alatt megállapodás születni. Mindenesetre örül, örült a piac, s előre beárazta, hogy fejlődést érnek el a tárgyalásokon. Ugyanakkor most, a nagy emelkedés után már picit aggódnak a befektetők, ami természetes egy remélhetőleg bekövetkező pozitív folytatás előtt, s a nagy emelkedés után.
A DAX tegnap szintig emelkedett, ahonnan ma csökkenéssel kezdte a napot, s így is van jól. A rövid indikátorok is túlvetté váltak a történelmi mértékű emelkedésben, hiszen abszolút értékben még soha nem emelkedett ilyen nagyot a DAX. A BUX-ot az OTP húzta, és ma is jól teljesít, s megerősíteni látszik a 11.800 pontos szint átlépését, amit a 14.000 pont körüli érték követhet, legalábbis a duplafenék alakzatból kiindulva. A Richter, ami hasonló alakzatot produkál, viszont szenved, nem csinálja a tankönyvi mantrát. Pedig a deviza kitettségekből adódóan és a fedezeti ügyleteknek köszönhetően a jelentős devizamozgások egyelőre nem okoztak, okoznak számottevő kárt az eredménykimutatásában. Ezért érthetetlen ez a gyenge viselkedés.
Ázsiában emelkednek a részvényindexek. A japán Nikkei 3,9%-kal értékelődik fel, míg a kínai Sanghaj Kompozit 1,4%-os pluszban van, a Hang Seng pedig 0,8%-os emelkedést produkál.
Hatalmasat emelkedtek tegnap az európai indexek. Az Euro Stoxx 50 7,4%-kal értékelődött fel, míg a FTSE 100 3,3%-kal, a CAC 40 7,1%-kal, a DAX pedig 7,9%-kal zárt magasabban.
Amerika szintén emelkedni tudott. A Dow Jones index 2%-os, az S&P 500 2,6%-os, a Nasdaq pedig 3,6%-os pluszban fejezte be a kereskedést.
A Nagy György igazgatósági taghoz köthető egyik cég újabb 87.747 darab OTP részvényt vett március 8-én 11.056 forintos átlagáron.
Az Amazon közel 7%-ot emelkedett zárást követően, miután a vállalat bejelentette a részvényeinek 20:1 arányú feldarabolását. Emellett 10 milliárd dolláros részvényvisszavásárlási programot is hirdettek.
Tegnap már 377,71-en zárt a forint az euró ellenében, noha reggel 388 felett nyitott. A hét eleji őrület után szépen korrigál a magyar deviza, amit a tegnapi tűzszünet is támogatott. Ma az MNB 50 bázispontos kamatemeléssel jelentkezett, amire azonban gyengüléssel reagált a kurzus. A várakozás 75 bázispont volt.
A nemzetközi devizapiacon ma reggel 1,105 körül járt az EURUSD, ami további korrekciót, azaz minimális dollárgyengülést jelent tegnaphoz képest. Ma az EKB helyzetértékelésére figyel a devizapiac.
A WTI 108, a Brent pedig 114,8 dollárig esett ma reggelre, miután az orosz és az ukrán külügyminiszer ma Törökországban tárgyal, és tegnap az ukrán fél jelezte, hogy megfelelő garanciák mellett elfogadható alternatíva lenne számukra a semlegesség. Fontos fejlemény továbbá, hogy az OPEC tagállamok és Mohamed bin Salman szaúdi vezető jelezte tegnap, hogy nem akarják az OPEC mostani kínálati ütemtervét megváltoztatni és veszélyeztetni Oroszországgal az egységet. Ez azt jelenti, hogy az Oroszország elleni kőolajszállítási szankciók esetén sem biztos, hogy többlet olaj érkezne a világpiacra az OPEC részéről. Az USA nyersolaj készlete 1,86 millió hordóval esett a múlt héten. A piac nagyon változékony mindenesetre, nincs kizárva újabb gyors emelkedés a katonai hírekkel összefüggésben.
Az arany a nagy áremelkedést követően ma ismét 2000 dollár alá zuhant. Jelenleg 1.982 dolláron áll a jegyzés. A befektetők ismét a kockázatos eszközöket kezdték el keresni, a részvénypiacon nagy emelkedést lehetett látni. Az aranyra a jövő heti Fed üléssel kapcsolatos spekuláció is hat. Az inflációs várakozások emelkedtek, viszont a Fed legutóbb óvatosabban kommunikált, ami azt jelenti, hogy valószínűleg 25 bázispontos emelés várható. A piac mindenesetre nagyon változékony, a háborús helyzet romlása vagy a béketárgyalások felfüggesztése könnyen 2000 dollár feletti árakat hozhat megint.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.