Lekapcsolják az orosz bankrendszer egy részét a nemzetközi piacokról Az orosz agresszió hatására további Oroszország ellenes szankciókat vezetett be Európa és Nagy-Britannia is. A már korábban szankcionált orosz bankokat (az...
Az orosz agresszió hatására további Oroszország ellenes szankciókat vezetett be Európa és Nagy-Britannia is. A már korábban szankcionált orosz bankokat (az orosz bankrendszer 70%-a) levágják a SWIFT rendszerről. Értelmezésünk szerint ez nyugati bankok orosz leánybankjait (például OTP, Raiffeisen, UniCredit) nem érinti. A SWIFT a bankok közötti kommunikációs csatorna és bár nem ezen keresztül bonyolódnak le ténylegesen a tranzakciók, de ennek működése teszi gyorssá és zökkenőmentessé a nemzetközi pénzügyi forgalmat. Elviekben bármilyen kommunikációs csatorna kiválthatja a SWIFT-et akár Fax vagy telefon is, viszont az jelentősen lassabb és operációs kockázatot is jelent. 2018-ban az oroszok elindították a saját alternatív rendszerüket, de valószínűtlen, hogy ezt gyorsan tudnák nemzetközi ügyletekben alkalmazni. Alternatívát jelenthet a SWIFT kínai alternatívájához való csatlakozás is, de akkor főleg jüanban lehetne tranzakciókat bonyolítaniuk. További alternatíva lehet a digitális rubel bevezetése is, melynek próba változatát az idei évre ígérte az orosz jegybank, valószínűleg fel fognak gyorsulni ezek a fejlesztések is. Korábban a volt orosz pénzügyminiszter a GDP 5%-ra becsülte a SWIFT-ről való leválasztás negatív hatását. Jelenleg ennél talán alacsonyabb ennek a gazdasági költsége, mivel nem teljes levágásról van szó és mivel 2014 óta több alkalommal is felmerült a szankció alkalmazása, így az oroszok az elmúlt években már tudatosan készültek ennek lehetőségére.
Oroszország részleges lekapcsolása a SWIFT rendszerről globális szinten is likviditás csökkenését eredményezheti, ez azonban kezelhető lehet a nagy jegybankok részéről.
További pénzügyi szankcióként az EU megtiltotta az orosz jegybankkal való kereskedelmet, így bár jelentős 600 milliárd dolláros devizatartalékkal rendelkeznek, ennek felhasználhatósága kérdésessé vált. Azonban ezen belül fizikai arany és kínai jüan tartaléka is 230 milliárd dollár körül lehet, amit továbbra is képes felhasználni. Ma reggel óriási volatilitás tapasztalható a rubel piacán. Az USDRUB a pénteki 84-es záró értékről 118-ig is felugrott, mostanra némi korrekciót követően 105 körül jegyzik a devizapárt.
Az orosz jegybank utasította az orosz brókercégeket, hogy külföldről érkező részvény eladási megbízást ne fogadjanak el. A pénzpiaci turbulencia enyhítése érdekében az orosz jegybank korlátlan mértékű rubel likviditást biztosít az orosz bankoknak. Valószínűleg a pénzügyi szankciók hatására megerősödött a lakosság készpénz kereslete, ami likviditási gondokat okozhatna az orosz bankoknál. Rendkívüli kamatdöntő ülésen az orosz jegybank ma reggel 20%-ra emelte az alapkamatot a korábbi 9,5%-ról. További rendkívüli intézkedésként a vállalatoknak kötelező devizájukat értékesíteni az orosz bankrendszer számára.
Az S&P pénteken BB+, befektetésre nem ajánlott kategóriára csökkentette az orosz államadóság besorolását.
Az orosz tulajdonú, bejegyzésű vagy üzemeltetésű repülőgépeket kitiltották az EU légteréből. A kereskedelmi járatok mellett a privát repülőkre is vonatkozik a döntés.
A vagyon befagyasztást Putyinra és külügyminiszterére is kiterjesztette az EU. Ennek végrehajtása azonban kétséges, hiszen hivatalosan Putyinnak csak minimális vagyona van, az is Oroszországon belül és hivatalosan nincs vagyona az EU területén. Miközben különböző becslések 100-200 milliárd dollár közé teszik vagyonát, mellyel a világ egyik leggazdagabb embere lehet.
Ukrajnában továbbra is a két nagyváros, Kijev és Harkov környékén dúlnak a legnagyobb harcok. Az EU megállapodott arról, hogy fegyverekkel segítik Ukrajnát, és a II. Világháború óta először Németország is fegyvereket ajánl fel egy háborúban lévő ország (Ukrajna) számára.
A feszültség már-már a hidegháború szintjére emelkedett, miután Putyin atomfegyverek emlegetésével tovább növelte a feszültséget.
4 napnyi harcot követően ma Ukrajna és Oroszország tárgyalóasztalhoz ül. Az ukrán elnök Volodimir Zelenszkij ugyanakkor nem vár ettől érdemi előrelépést.
Joe Biden támogatottsága rekord alacsonyra csökkent a State of the Union beszédét megelőzően. Egy felmérés szerint az emberek 37%-a gondolja úgy, hogy jó munkát végez Biden, míg az emberek 55%-a pedig elitéli eddigi törekvéseit. A megkérdezettek 50%-a úgy gondolja, hogy a Republikánusoknak kellene irányítania a kongresszust és csak 40% voksolt a Demokraták mellett.
Több ázsiai ország is szankciókkal sújtja a háborút kirobbantó Oroszországot. Szingapúrban a külügyminiszter jelentette be, hogy elsősorban bankszektori illetve pénzügyi korlátozásokkal fogják korlátozni az oroszokat. Japán az orosz bankok SWIFT rendszerből való kizárást szorgalmazta, melynek végrehajtásában csatlakozik az Egyesült Államokhoz, illetve az Európai Unió országaihoz.
Az előzetes adatok alapján, havi szinten 1,3%-kal zsugorodott a japán ipari kitermelés januárban, amely sorozatban a második havi csökkenést jelenti. Ez a decemberi 1,0%-os csökkenés után meglepte a piacot, amely -0,7%-ot becsült, az eredményhez legnagyobb mértékben az autóipar és a motorgyártók esése járult hozzá.
Havi bázison visszaesett a japán kiskereskedelmi forgalom, a decemberi -1,2%-os érték januárban már -1,9%-ig duzzadt, elsősorban a koronavírus járvány berobbanásának köszönhetően. Az éves bázisú mérés 1,6%-kal bővült az alacsony bázisnak köszönhetően.
Észak-Korea újabb rakétát lőtt ki, melyet egy nappal azokután, hogy déli szomszédjuk ballisztikus rakétakilövést észlelt „felderítő műhold tesztként” jellemzett a kommunista állam médiája.
Az orosz-ukrán konfliktus hatására az európai és az amerikai határidős indexek is jelentős esést mutattak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.