Erste kommentár Ma reggelt kiadott szektor elemzésünkben 20.700 forintra emeltük az OTP részvényekre vonatkozó 12 hónapos célárfolyamunkat, s megtartottuk a felhalmozásra vonatkozó ajánlásunkat. A célár...
Ma reggelt kiadott szektor elemzésünkben 20.700 forintra emeltük az OTP részvényekre vonatkozó 12 hónapos célárfolyamunkat, s megtartottuk a felhalmozásra vonatkozó ajánlásunkat. A célár emelés elsődleges oka az, hogy emeltünk az eredményvárakozásainkon. A 2021-re vonatkozó előrejelzésünket csak picivel, 1 százalékkal, míg az idei és a jövő évi kilátásokat 5 százalékkal emeltük meg. Mindezt annak ellenére, hogy a kormány befagyasztotta a jelzáloghitelek kamatait az idei első félévben. Az orosz inváziót kis valószínűségű eseménynek tartjuk, így ezt nem a forgatókönyvet nem tartalmazza a modell. Mint ahogy a Raiffeisen esetében sem, ahol a teljes mérleg szerinti kitettség Oroszország felé picivel 10 százalék alatt van (21 milliárd euró). Viszont a Raiffeisen a legérzékenyebb a kamatkörnyezet változásra, ezért célárunkat ebben az esetben 34 euróra emeltük. Az OTP esetében a 2021-es év után 340, míg a 2019-es és 2020-as évek után 425 forint osztalék kifizetésére számítunk 2022-ben. Ez a jelenlegi árfolyamon 4,3 százalékos osztalékhozamnak felel meg. Az elkövetkező években enyhén emelkedő osztalékkal számolunk, a 340 forinthoz képest.
A ma napon a DAX csökkenéssel kezdte a napot, s ma is van esély a napközbeni fordulatra, legalábbis a perces MACD-k alapján. A BUX a pozitív kezdeti nyitást követően csökkenésbe fordult.
Ázsiában vegyesen teljesítenek az indexek. Japánban a Nikkei 225 több, mint 2%-os pluszban áll, míg Kínában a Shanghai Composite 0,2%-kal, a Hang Seng pedig 0,8%-kal csökken.
Európa jól teljesített a tegnapi nap folyamán. Az Euro Stoxx 50 0,5%-kal értékelődött fel, a FTSE 100 1,1%-kal, a CAC 40 0,6%-kal, a DAX pedig 0,4%-kal zárt magasabban.
Az USA teljesítménye ismét elmaradt Európáétól. A Dow Jones index változatlan volt, míg az S&P 500 0,5%-kal értékelődött le, a Nasdaq pedig 1,4%-kal csökkent. A határidős indexek emelkedést mutatnak, így lehet, hogy fellélegezhetnek a piacok.
A MOL tegnap hivatalos bejelentése szerint az Oman Oil 7,1%-nyi (58,53 millió darab) MOL részvényt adott el a cég új munkavállalói szervezetének, a SESOP-nak. A MOL maga is 0,4%-nyi (3,304 millió darab) részvényt adott ennek a szervezetnek. A cég a tranzakciót követően 88,296 millió MOL részvényt, a teljes kibocsátott mennyiség 10,8%-át birtokolja. Véleményünk: Az Oman Oil kiszállása kedvezőtlen hír, mivel egy stabil, hosszú távú részvényes hagyta el a céget. A MOL saját részvény állománya az opciók lehívása után került a vállalathoz a Commerzbanktól, az ING-től és az Unicredittől. Egyelőre nincs információ arról, hogy mit kíván ezekkel tenni a MOL. A legjobb hír lenne, ha bevonnák a részvényeket, de erre nincs sok esély.
Az Apple tegnap este közzétett első negyedéves jelentése felülmúlta az elemzők várakozását. A 123,95 milliárd dolláros bevétel 11%-os bővülést jelent éves alapon, és jobb, mint a 119,05 milliárd dolláros várakozás. A legnagyobb mértékben a Mac eladások nőttek (+25%), de az iPhone eladások 9,2%-os bővülése is kiemelkedő volt. A szolgáltatásokból származó bevétel 24%-kal 19,52 milliárd dollárra nőtt, míg a várakozás 18,64 milliárd dollár volt. A tavalyi év utolsó hónapjaiban Tim Cook figyelmeztette a piacot, hogy az ellátási lánc problémák miatt akár 6 milliárd dollárral is visszaeshet a bevétel, viszont az új innovatív termékek segítettek a vállalatnak átvészelnie ezt az időszakot, és a következő negyedévben tovább csökkenhet az ellátási lánc okozta nyomás. A cég profitabilitása szintén jobb lett, mint azt a piac várta, hiszen a 2,10 dolláros eredmény felülmúlta az 1,90 dolláros várakozást. Zárás után 5%-os pluszban állt a papír.
A Visa első negyedéves számai szintén meghaladták a várakozásokat. A 7,06 milliárd dolláros bevétel jobb, mint a várt 6,8 milliárd dollár, illetve profit oldalról is felülteljesítést látunk, hiszen a vállalat egy részvényre jutó eredménye 1,81 dollár lett, felülmúlva az 1,70 dolláros várakozást. A negyedéves tranzakciók volumene 47,6 milliárd dollár volt, felülmúlva a 46,78 milliárd dolláros becsléseket, és 24%-kal meghaladva a tavalyi időszakot. A vezetőség szerint a gazdaság tovább bővülhet és egyre több ország csökkentheti a korlátozásokat, így egyre többen utaznak majd. Zárást követően több, mint 5%-kal értékelődött fel részvény.
A Mastercard negyedik negyedéves teljesítménye szintén jól alakult, hiszen az 5,22 milliárd dolláros bevétel meghaladta az 5,17 milliárd dolláros várakozást, és a 2,35 dolláros részvényenkénti eredmény is jobb, mint a 2,21 dolláros konszenzus. A tranzakciós volumen 53%-kal nőtt, felülmúlva a 49,2%-os várakozást, de a Mastercard-ot sem kímélte a költségek emelkedése, hiszen 14%-kal nőttek a működési költségek a negyedév során. A tranzakciós volumen 1.655 milliárd dollárra emelkedett, meghaladva az 1.620 milliárdos várakozást. A részvény 1%-os pluszban volt zárást követően.
A Tesla részvényei több, mint 11%-ot estek a tegnapi nap folyamán. A cég negyedik negyedéves eredménye jó lett ugyan, de a vezetőség elmondta, hogy az ellátási lánc problémák 2022-ben is nyomás alá helyezhetik a cég bevételeit. Ráadásul a vállalat a jövő évre halasztotta az új modellek bemutatását, ami az elemzők szerint segíthetett volna a cég bevételének növelésében. Idén inkább a gyártás felfuttatására összpontosítanak, hiszen Musk elmondta, hogy ha új modelleket mutatnának be, akkor csökkenne a már meglévő modellek volumene. A Cybertruck-ot, a roadster-t és a kamiont is leghamarabb 2023-ban mutathatják csak be.
Az UniCredit a várt 4,23 milliárd euró helyett 4,44 milliárd eurós árbevételt ért el. A nettó kamatjövedelem és a díj- és jutalékbevétel is felülmúlta a várakozásokat, a kereskedési bevétel pedig a vártnak megfelelően alakult. A vártnál magasabb bevétel ellenére a bankcsoportnak 1,44 milliárd eurós vesztesége keletkezett, ami rosszabb, mint az 1,27 milliárd eurós várakozás. Ennek oka, hogy egyszeri leírások történtek a bank átalakítása és a török leánybank értékesítése kapcsán. A bank bejelentette, hogy a geopolitikai kockázatok miatt a továbbiakban már nem tervezi az orosz Otkritie bank felvásárlását. Az alapvető folyamatok pozitívak, amire pozitívan reagált az árfolyam.
Az irányadó kamatráta tegnapi emelése után 356 forint alatt is járt a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, így újra letörte a 200 napos mozgóátlagot. A nap végi 356,9-es szintről ma reggelre 356,1-ig esett a kurzus, amivel a forint kiemelkedik a jellemzően gyengülő régiós devizák közül.
A Fed határozott, monetáris szigorítást előtérbe helyező sajtótájékoztatója utáni dollárerősödés az 1,115-ös szintig hajtotta az EURUSD kurzust. A piac elkezdte beárazni idénre az ötödik kamatemelést is. Ma reggel tovább erősödött a tengerentúli fizetőeszköz, mindössze 1,113 dollárt kell fizetni egy euróért, ilyen utoljára másfél éve fordult elő.
A WTI 87,2, a Brent 88,6 dollár volt ma reggel a közeli határidőre. Az olaj árát a fogyasztás alakulásával kapcsolatos optimizmus hajtotta felfelé. A koronavírus negatív keresleti hatása gyengül, a készletek csökkennek, a fizikai piac erős. A befektetők szerint tovább szűkülhet kereslet/kínálat egyensúlya és az OPEC hiába dönt a jövő héten a termelés bővítéséről, továbbra sincs elegendő termék a piacon. Az amerikai palaolaj termelők csak lassan növelik a befektetéseiket, továbbra is a tőke és a hozam visszafizetése a fő cél. Az orosz-ukrán válság pedig tovább fokozza a várakozásokat, így egyre több bank jön ki a 100 dolláros olajár várakozással. A DBS Bank becslése szerint legalább 5-7 dolláros háborús prémium van beárazva a kőolaj árában jelenleg.
Az arany 1.796 dollárig süllyedt ma reggel. A heti teljesítmény november óta a leggyengébb, mivel a dollár erősödött azt követően, hogy a Fed szigorúbb politikát hirdetett, hogy megfékezze az inflációt. Jerome Powell jegybankelnök nyilvánvalóvá tette, hogy az elmúlt 40 év legmagasabb fogyasztói árromlását a jegybank minden eszközzel le kívánja törni, ami magasabb kölcsönkamatokat jelent. Ez pedig rossz hír a hozamot nem fizető arany számára, még akkor is, ha a reálkamatok továbbra is a negatív tartományban vannak. Az aranyra szintén kedvezőtlenül hatott, hogy az USA növekedése a várakozások felett volt az előző negyedévben, ami szabadabb teret ad a Fed-nek. Egyedül az Oroszország miatt feszült helyzet segített tegnap a nemesfémen.