Erste kommentár Ma 38 éve, hogy Steve Jobs leleplezte a mestertervet és bemutatta a világnak az akkor forradalmian újnak számító Macintosht. (The Lost...
Ma 38 éve, hogy Steve Jobs leleplezte a mestertervet és bemutatta a világnak az akkor forradalmian újnak számító Macintosht. (The Lost 1984 Video: young Steve Jobs introduces the Macintosh - YouTube) Grafikus képernyője volt, számítógépes grafikát lehetett csinálni vele (pl. még molekulákat is lehetett ábrázolni), s még „beszélt” is. Forradalmasította világunkat. Ennek mintájára születtek a Windows, vagy éppen az iPhone vagy az Android rendszerek. S a legjobb tudomásunk szerint a nagyszabású technológiai újdonságokat bemutató rendezvények is ekkortól váltak divattá. Így hát álljunk meg egy pillanatra, s ugyan nem kerek évforduló, de ünnepeljünk egy percet.
Aztán meg szörnyedjünk el, hogy máris a medve piacban vannak az amerikai indexek. Hiszen a Dow Jones, az S&P500 és Nasdaq is a 200 napos mozgóátlag alatt tartózkodik. S egyesek szerint éppen ez a definíciója a medve piacnak. Ugyanakkor azért egy ilyen emelkedési hullámot követően nagy valószínűséggel nem egy csapásra és néhány nap alatt köszönt be a tél, azaz a múlt heti nagy csökkenési hullámot követően jöhet egy kis emelkedés. Ráadásul a 10 éves hozamok a borúsabbá váló gazdasági hangulatban (olajár, infláció, orosz-ukrán konfliktus, stb.) újra csökkenésnek indultak, ami szintén támogató lehet a részvénypiacok számára, még akkor is, ha átmenetinek tartjuk a jelenlegi hozamcsökkenést.
Mindeközben aggódhatunk a potenciális orosz-ukrán háború miatt, ami szankciókat jelenthet számos oroszországi vállalat számára. Így aggódhatnánk a Richter, meg az OTP miatt is. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy gyógyszergyárakat általában nem szoktak szankcionálni, inkább a leértékelődő rubel fájhat a Richternek. Viszont az árfolyam az év eleji 4,4 forintról 4,1-re jött le, ami a tavalyi első kilenc havi átlagos szint. Vagyis egyelőre év per év alapon nincs negatív hatás, hanem inkább arról beszélhetünk, hogy a negyedik negyedéves eredmény – ilyen fronton – kellemes meglepetést szállíthat. (Mintegy 2 milliárd árfolyam pluszt a rubel-forint árfolyamon.) Az OTP esetében sem számítunk szankciókra, habár van kitettsége mind ukrán, mind az orosz oldalon. Ez a profit 14, a mérlegfőösszegnek pedig 6,5 százalékára lehet negatív hatással. Vagyis valószínűleg ennél kisebb, szerencsés esetben pedig jóval kisebb negatív hatással találkozhatunk.
A DAX a negatív tartományban nyitotta ma a kereskedést, de a technikai kép alapján eléggé túladott, s itt is a 200 napos mozgóátlag alatt vagyunk (újra). Mindenesetre a technikai kép alapján egy korrekció beleférne a mai napba, de az index ennek egyelőre nem sok jelét mutatja. A BUX is a negatív tartományban nyitott ma reggel, és moderáltabb esését mutat, mint, pl. a DAX index.
Ázsiában vegyesen indult a hét. A japán Nikkei 225 0,2%-kal emelkedik, míg a kínai Shanghai Composite változatlan, a Hang Seng pedig 1,1%-kal csökken.
Európa nagy eséssel zárta a múlt hetet és így szinte az összes európai részvényindex veszteséges az idei évben. Az Euro Stoxx 50 1,6%-kal zárt lejjebb, míg az angol FTSE 100 1,2%-ot veszített értékéből. A francia CAC 40 1,8%-kal csökkent, a német DAX pedig 1,9%-kal zárt lejjebb.
Amerika sem tudta visszaverni a medvéket és csúnya mínuszban zárta a hetet. A Dow Jones index 1,3%-kal, az S&P 500 1,9%-kal, a Nasdaq Composite pedig 2,7%-kal csökkent. A határidős indexek emelkedést mutatnak a mai kereskedés előtt.
Az Infineon szerint a végrehajtott kapacitásnöveléseknek köszönhetően nyártól csökkenhet, jövőre pedig teljesen megszűnhet az autóipari chiphiány. Az Infineon például 1,6 milliárd euróból fejlesztette Villachban található gyárát.
A Commerzbank ismét megerősítette, hogy nyereséggel zárta a 2021-es évet. Még úgy is, hogy a lengyel leánybankjánál 436 millió eurós céltartalékot képeztek a devizahitelekhez kapcsolódóan. Mivel a piac eddig is 700 millió euró fölötti korrigált eredményt várt, így a nyerség tényéről szóló bejelentés nem meglepő.
Egészen a 359-es szintig emelkedett az EURHUF kurzus a pénteki nap folyamán, melyet ma reggel is tart a devizapár, egy euró 358,9 forintba kerül. Kedden kamatdöntő ülést tart az MNB, ahol az elemzők 30 bázispontos alapkamat emelést várnak, ami a kamatfolyosó további feljebb tolódását is jelentheti. Az irányadó kamatról szóló csütörtöki egyhetes betéti tenderen is 0,3 százalékpontos emelést vár a piac. A hazai fizetőeszköz a régiós devizák közül alulteljesítőnek számít.
A pénteki kereskedés során valamelyest emelkedett az EURUSD devizapár árfolyama, azonban ez továbbra is azt jelenti, hogy a 20 és a 30 napos mozgóátlag körül oldalazik a kurzus. Ma reggel 1,133 dollárt kell fizetni egy euróért.
A WTI 85,6, a Brent típusú kőolaj pedig 87,6 dollár volt ma reggel a közeli határidőkre. A két olajféleség emelkedésében fontos szerepet játszott, hogy Antony Fauci vezető járványügyi szakember szerint az új variáns terjedése lassan eléri a csúcsát. Ez azt jelentheti, hogy egyre több ember térhet vissza a munkahelyére. Az Egyesült Arab Emirátusok két ballisztikus rakétát állított meg, amit húti lázadók lőttek ki Jemenből. A múlt héten az Irán-barát lázadók dróntámadást hajtottak végre emirátusi olajlétesítmények ellen. A piac egyre optimistább az idei olajár alakulással kapcsolatban, a Goldman Sachs mellett a J.P. Morgan is 100 dollár feletti olajárat vár. A geopolitikai feszültségek, főleg az ukrán konfliktus és a közel-keleti helyzet is emeli a kőolaj árát.
Az arany 1.838 dollár volt ma reggel. A befektetők azt várják a Fed-től, hogy a héten iránymutatást adhat a várt márciusi kamatemeléssel kapcsolatban, mivel kedden és szerdán üléseznek a Fed kormányzói. A Goldman Sachs nagyobb szigorítást vár a piacon, mint a befektetők többsége, mivel csak így lehet megakadályozni az infláció általánossá válását. Az arany áremelkedését segíti a bitcoin és a többi kriptovaluta zuhanása is, mivel november óta értékük felét elveszítették ezek az eszközök. A befektetők az innen kivont tőkét részben az aranyba viszik át. A fedezeti alapok mindenesetre nem ennyire optimisták, mivel 5 hetes mélyponton van a tőkebeáramlás az arany befektetésekbe ezekből az alapoktól.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.