Erste kommentár Szomorú és negatív meglepetést hozott a mai inflációs adat, ami a várt 7,2 százalékkal szemben maradt a novemberben elért 7,4 százalékon. Ezen belül év per év...
Szomorú és negatív meglepetést hozott a mai inflációs adat, ami a várt 7,2 százalékkal szemben maradt a novemberben elért 7,4 százalékon. Ezen belül év per év összehasonlításban az olaj és a liszt ára 26,8 illetve 23,7 százalékkal emelkedett, míg havi összehasonlításban a tej ára emelkedett kiugró mértékben, 7,8 százalékkal. Az éves átlagos infláció így is a vártnak megfelelően 5,1 százalék lett. Ugyanakkor a maginfláció nagyot ugrott. A novemberi 5,3 százalékos éves növekedéssel szemben 6,4 százalékra gyorsult, ami igazán aggasztó jelenség. Figyelemre méltó a tartós fogyasztási cikkek inflációja. Ez a termékkör évekig visszahúzta az árak növekedését, most viszont elég komolyan járul hozzá a folyamatokhoz. Míg novemberben az éves áremelkedési ütem ebben a termékkörben 6,6 százalék volt, decemberre 7,5 százalékra gyorsult. Vagyis olyan elemekben is és még mindig egyre erősebb az inflációs nyomás, amire a jegybanknak van vagy lehet ráhatása. Ez pedig azt is jelentheti, hogy a jegybank a közeljövőben estleg tovább emeli az effektív, egyhetes betéti kamatrátát. Valószínűleg ennek köszönhető a forint stabilitása a meglepő, s negatív adatra.
Egyébként az USA-ban is az infláció, és az ehhez kapcsolódó kamatemelési félelmek azok, amik tegnap ismételten a mélybe küldték a növekedési, technológiai részvényéket. Ez kihat a mai európai kereskedésre is. Így a DAX és a BUX is csökkenéssel kezdte a napot, ami az általános negatív hangulatban így is maradhat.
Ázsiában a jó gazdasági adat ellenére is esnek a részvényindexek. Japánban a Nikkei 225 1,4%-kal, míg Kínában a Shanghai Composite és a Hang Seng is 0,6%-kal csökken.
Európa vegyesen teljesített tegnap. Az Euro Stoxx 50 változatlan volt, az FTSE 100 0,2%-kal értékelődött fel. A francia CAC 40 0,5%-t veszített értékéből, míg a DAX 0,1%-kal zárt magasabban.
Amerikát ismét szétverték a medvék a további inflációs félelmek okán. A Dow Jones index 0,5%-kal, az S&P 500 1,4%-kal, a Nasdaq pedig 2,5%-kal értékelődött le. A határidős indexek emelkednek a banki jelentéseket megelőzően.
Az USA-ban ma teszik közzé az első banki negyedéves jelentéseket, amikre nagyon magasak a várakozások. A JP Morgan, a Wells Fargo és a Citi is ma jelent, és mivel a KBW Bank index alapján 2021-ben a bankok kétszeresen is felülteljesítették az S&P 500 indexet, bármilyen gyengeség a jelentésekben eladási hullámot generálhat a tőkepiacokon. Az elemzők jó negyedévre számítanak, de a kérdés valójában az, hogy ez elég lesz-e.
Az SAP tegnap piaczárást követően közzétette előzetes negyedik negyedéves eredményét. A teljes árbevétel 6%-kal 7,98 milliárd euróra emelkedett, elsősorban a felhő alapú szolgáltatások 28%-os növekedésének köszönhetően, felülteljesítve a 7,7 milliárd eurós elemzői konszenzust. A növekvő árbevétel ellenére az IFRS szerinti operatív profit 45%-kal 1,47 milliárd euróra esett vissza, elsősorban a Qualtrics megvásárlásához kötődő részvényjuttatási program költségeinek elszámolása miatt. Az üzemi eredmény a várakozásoknak megfelelően alakult. A nyitott rendelésállomány 32%-kal 9,45 milliárd euróra emelkedett. 2022-re a konszenzusnál nagyobb felhő alapú árbevétellel számol az SAP, ugyanakkor 7,8-8,25 milliárd euró közti operatív eredmény várakozásának középértéke elmarad a 8,12 milliárd eurós piaci konszenzustól.
A várakozásokkal ellentétben nem csökkent az infláció decemberben, a mérés megegyezett a novemberi 7,4%-os éves alapú drágulással, míg a maginfláció 6,4%-ra ugrott. A reggeli adatközlés ellenére minimálisan erősödött a forint, most 354,5 körül veszik. Tegnap az idei első jelentősebb gyengülését produkálta a hazai fizetőeszköz, amivel együtt a régiós devizák is gyengültek.
Nem tud visszaerősödni a dollár az euróval szemben a szerdán közölt inflációs adatok óta, a kurzus tegnap már 1,148-ig is eljutott. A dollár ezzel több ellenállást is áttört, idén már 0,8%-ot vesztett értékéből az euróval szemben.
A WTI 82,2, a Brent típusú kőolaj pedig 84,1 dollár volt ma reggel a piacon a közel határidőre. Továbbra is optimizmus uralkodik a piacon, hogy az omikron járvány lecsengésével nagyon erős lesz az olajkereslet, ami az elégtelen kínálattal együtt növekvő árakat hoz majd magával. Az EIA heti adata pedig megerősítette, hogy az USA nyersolaj kereslete erős, a készletek 2018 óta a legalacsonyabb szinten vannak. A legnagyobb kockázat a kínai víruskezelés, mivel ha az ázsiai ország nem tudja megfogni a fertőzés terjedését, annak komoly hatása lehet az olaj keresletére is. A fizikai piac a kereskedők elmondása szerint még szűkebb, a finomítók erőteljesen veszik az alapanyagot. A könnyű kőolajok ráadásul jelentős prémiummal forognak jelenleg a piacon.
Az arany kurzusa 1.828 dollár volt ma reggel, tehát enyhe emelkedéssel fejezi be a hetet a nemesfém. Az árakra kedvezően hatottak a Fed jegybankárok eltökélt nyilatkozatai, miszerint mindent megtesznek az infláció letörése érdekében. A decemberi árromlás elérte a 7%-ot, amire a 80-as évek óta nem volt példa. A befektetők az aranyat elsősorban a stagflációs félelmek miatt veszik: a magas infláció, a negatív reálkamatokkal és a lassuló gazdasággal együtt a legjobb kombináció a nemesfém számára. A kriptodevizák bizonytalansága is ismét az arany felé fordította a befektetőket. Az elmúlt hetekben összességében javultak a kilátások.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.