Erste kommentár Tegnap 4,5 százalékot emelkedett az OTP, s ezzel jelentős lépést tett a felzárkózás terén az európai versenytársakhoz, ráadásul mindezt közel dupla akkora forgalommal tette, mint az elmúlt...
Tegnap 4,5 százalékot emelkedett az OTP, s ezzel jelentős lépést tett a felzárkózás terén az európai versenytársakhoz, ráadásul mindezt közel dupla akkora forgalommal tette, mint az elmúlt napok átlaga volt. Az európai 600-as pénzügyi szolgáltató index december közepe óta 15 százalékot emelkedett, míg az OTP „csak” cirka 10 százalékot. Az ok jól ismert, a kamatok félévre történő befagyasztása, amit jócskán túlreagált a piac, hiszen, akkor az indokolható 30-40 forinttal szemben (egyszeri profitkiesés hatása) cirka 1500 forinttal értékelődött le a bankpapír. Úgy tűnik, hogy ezt az árazási különbözetet elkezdte ledolgozni a részvény, és a becsült differencia már csak 5 százalékpont körül lehet. Ez alapján lenne és van potenciál a részvényben, de az elmúlt napok emelkedéseinek köszönhetően eléggé túlvetté vált a papír, legalábbis rövidtávon. Ugyanakkor itt 18.000 pont környékén egy ellenállás is húzódik, ami megakaszthatja a további emelkedést, remélhetőleg csak átmentileg.
Mindeközben a járványfronton is ellentmondásos hírek érkeznek. Sokan aggódnak, hogy megint túlterhelődik az egészségügyi ellátórendszer, amire az ad okot, hogy az USA-ban a kórházban kezeltek száma már 400 fölé ugrott egymillió főre vetítve, ami új maximumot jelent a járvány történetében. Különben mindez úgy valósult meg, hogy az új esetszám jelenleg a 2,2-szerese a korábbi csúcsértéknek, s nagyjából elérte azt a tartományt, ahol az Egyesült Királyságban már elkezdtek csökkenni az estszámok. Az is igaz, hogy Franciaországban még ennek is a dupláját mérik, viszont ott még 30 százalékkal alacsonyabban áll a kórházban kezeltek száma a korábbi csúcshoz képest. Egy szó mint száz, az omikron továbbra is a határeset kategóriába esik a delta és a sima influenza között, miközben a spanyol miniszterelnök már arról beszél, hogy ideje lenne hagyományos influenzaként kezelni az új variánst, míg mások a vészharangokat kongatják továbbra is. Mi inkább az előbbi felé hajlunk.
A DAX enyhén emelkedik ma reggel, s ez a technikai indikátorok alapján meg is maradhat. A BUX viszont gyengélkedik, amiben jelentős szerepet játszik az OTP, bár az összes blue-chip kicsit lefelé kacsingat.
Ázsiában emelkednek az indexek, miután a kínai inflációs adat csökkenést mutat. Japánban a Nikkei 225 1,9%-kal emelkedik, míg Kínában a Shanghai Composite 0,8%-kal, a Hang Seng pedig 2,5%-kal értékelődik fel.
Európa megtörte a háromnapos esést, és tegnap végre fellélegezhettek a befektetők. Az Euro Stoxx 50 1%-kal, a FTSE 100 0,6%-kal zárt magasabban. A CAC 40 1%-kal, a német DAX pedig 1,1%-kal lett értékesebb a tegnapi nap folyamán.
Amerika szintén jól teljesített, hiszen a Dow Jones 0,5%-kal zárt magasabban, míg az S&P 500 0,9%-kal, a Nasdaq pedig 1,4%-kal emelkedett. A határidős indexek alapján, ma is folytatódhat az emelkedés.
A Bloomberg értesülései szerint az UniCredit érdeklődik az orosz Otkritie Bank megvásárlása iránt. Az orosz bank a hetedik legnagyobb az országban, és 2017-es kimentése óta állami tulajdonban van. Mérlegfőösszege 44 milliárd dollár. A felvásárlástól az UniCredit jövedelmezőségének javulását remélik.
Tovább folytatta tegnap az erősödését a magyar deviza és letörve a 200 napos mozgóátlagot egészen 356,6-ig jutott a kurzus, ami a forint szempontjából háromhónapos csúcsot jelent. Az erősödést az esti órákban segíthették a Jerome Powell szenátusi meghallgatásán elhangzottak is. A Fed elnöke szerint itt az ideje, hogy visszafogják a gazdaság monetáris támogatását, de a gazdaság erős, és a növekedés a jegybanki támogatás visszafogása ellenére is fennmaradhat. Ez minden bizonnyal támogatta a fejlődő piaci devizákat, így a forintot is. A mai reggelen kisebb ugrálás után 356,6-on áll a devizapár, mellyel az utóbbi napokban egyébként jól teljesítő régiós devizák közül továbbra is kiemelkedik. Holnap egyhetes betéti tendert tart az MNB, amely után akár további forinterősödés is jöhet.
A tegnap esti szenátusi meghallgatáson elmondottak sem változtattak sokat az euró/dollár árfolyamán, folytatódik az a trend, hogy a 20 és a 30 napos mozgóátlag tartja szinten a kurzust. Ma reggel 1,136 dollárt kellett fizetni egy euróért. A mai inflációs és a holnapi munkaerőpiaci adatok változást hozhatnak a devizapár árfolyamában.
A WTI 81,4, a Brent 83 dollár volt ma reggel, ami közel 4%-os emelkedést jelent az előző naphoz képest. Az API készletadata, mely szerint közel 1 millió hordóval csökkent az USA nyersolaj tartaléka a múlt héten, segítette az emelkedést. Jerome Powell is lökést adott az áraknak, mivel a Fed elnöke szerint meg lehet fogni az emelkedő inflációt anélkül, hogy ez megakasztaná a covid után helyreálló gazdasági növekedést. Ezen kijelentés alapján a Fed monetáris szigorító intézkedései ellenére is erős maradhat az olaj iránti kereslet. Az USA nyersolaj termelése nőni fog a jövőben. Az amerikai energiahivatal (EIA) becslése szerint 2023-ban 12,4 millió hordó/nap lehet az átlagos amerikai kőolaj kihozatal, ami meghaladja a 2019-es 12,3 millió hordó/nap szintet. A hivatal idénre átlag 11,8 millió hordó/nap termelést becsül.
Az arany 1.817 dollár volt ma reggel, miután Jerome Powell jegybankelnök szerint a Fed féken tudja tartani az inflációt a gazdaság lassítása nélkül. Powell a szenátus előtt beszélt két és fél órán keresztül, és kifejtette, hogy a fogyasztói infláció a pandémia utáni nyitás és a beszállítói láncok akadozása miatt ugrott meg. A Fed azonban minden eszközt bevet a helyzet rendezésére és a 8,8 ezermilliárd dolláros mérlegfőösszegének csökkentésére. Az arany mellett a beszéd kedvezően hatott a kamatok alakulására is, a 10 éves dollár hozam 1,74%-ig süllyedt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.