Erste kommentár Egyre jobban divergál a Fed és az EKB. Az amerikai jegybank szerepét adó intézményben egyre inkább a további szigorítás felé mutató hangok uralják a közbeszédet, míg az EKB...
Egyre jobban divergál a Fed és az EKB. Az amerikai jegybank szerepét adó intézményben egyre inkább a további szigorítás felé mutató hangok uralják a közbeszédet, míg az EKB esetében továbbra is a kicsit optimistának tűnő, átmeneti inflációról beszélnek folyamatosan. Ugyanakkor azért mégis csak döntenének a december 16-i ülésen a PEPP program jövőjéről. Ezzel kapcsolatban a piac arra számít, hogy márciustól megkezdődhet a kivezetés, míg a Fed esetében gyorsítanának a kivezetésen. Elvileg az omikron bizonytalanságot hordoz, de sok jel mutat arra, hogy ez az új variáns a velünk maradó vírus, amely az „influenza” szerepét fogja a jövőben betölteni. A Moderna egyébként 10 napon belül teszi le az asztalra a védőoltásnak hatásosságát vizsgáló kísérletek eredményét, s nagy valószínűséggel még karácsony előtt megtudjuk, hogy tényleg az a mutáns jött-e létre, amitől nem kell félni. Mindenesetre a két nagy jegybank divergál, és ez az EURUSD árfolyamban is megmutatkozik, de most már jóval óvatosabban, mint korábban. Az olajárban is furcsaságot láthatunk. Annak ellenére, hogy az OPEC+ mégis megemelte 400 ezer hordóval a napi kitermelést, az olaj ára emelkedett. Mindezt úgy, hogy a jövő év elején a kínálat nagy valószínűséggel meg fogja haladni a keresetet. S itt van egy harmadik széttartás is. Miközben a részvénypiacok kevésbé félnek az omikrontól, a kötvénypiacon továbbra is alacsonyak maradtak a hozamok. Az amerikai 10 éves 1,45, míg a német 10 éves mínusz 0,36 százalékon állt ma reggel is.
Azt gondoljuk, hogy ezeknek a széttartásoknak idővel meg kell szűnniük, ami lehetőséget ad érdekes pozíciók felvételére.
A DAX és a BUX is emelkedik a tegnapi csökkenés után, s az előbbiben egyre közelebb kerülünk egy vételi jelzés kialakulásához, amire azért nagy valószínűséggel még jó pár napot kell várni.
Ázsiában vegyesen teljesítenek a piacok, viszont a Didi amerikai tőzsdei kivezetésének hírére adják a tech papírokat. Japánban a Nikkei 1%-kal emelkedik, míg Kínában a Shanghai Composite index 0,9%-kal kereskedik feljebb. A Hang Seng tech index 0,3%-kal csökken.
Európát adták tegnap. Az Euro Stoxx 50 1,7%-kal zárt lejjebb, míg az angol FTSE 100 0,6%-kal értékelődött le. A francia CAC 40 1,3%-kal, míg a német DAX 1,4%-kal csökkent.
Amerika viszont felülteljesítette a globális piacokat, hiszen a Dow Jones 1,8%-kal értékelődött fel, az S&P 500 1,4%-kal zárt magasabban, a Nasdaq Composite pedig 0,8%-ot emelkedett. A határidős indexek vegyes képest mutatnak.
Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) beperelte az Nvidiát, hogy ne tudja felvásárolni az ARM félvezető tervező vállalatot, arra hivatkozva, hogy a felvásárlás túl nagy irányítást adna a technológia, illetve a félvezetők tervezésében az Nvidiának. A legnagyobb félvezető gyártók mind az ARM ügyfelei és többen az Nvidia versenytársai is. Ezért a felvásárlás valószínűleg nem valósulhat meg.
A hírek szerint a Moderna 10 napon belül tudni fogja, hogy mennyire hatásos a vakcinájuk az omikron variánssal szemben. Most már New York-ban is találtak fertőzötteket, a Google például továbbra sem engedi vissza az alkalmazottakat az irodába.
Elon Musk további 1,01 milliárd dollár értékben adott el Tesla részvényt. Ahhoz, hogy eleget tegyen a 10%-os vállalásának, összesen 17 millió darab részvényt kell értékesítenie. Ebből eddig 10,1 millió darabot már eladott, de még így is ő a cég legnagyobb részvényese.
A Daimler felügyelőbizottsága a 2022-2026 közötti időszakra összesen 60 milliárd eurós beruházási keretet hagyott jóvá. A korábban bemutatott stratégiával összhangban a beruházásoknál fontos szempont lesz a fix költségek csökkentése, a gyártási hatékonyság növelése és a K+F kiadások csökkentése.
Hat hónappal a bevezetés után törli részvényeit a New York-i tőzsdéről a Didi. A fuvarmegosztó cég papírjai 44%-ot estek a bevezetés óta. Múlt héten látott napvilágot, hogy a kínai kormányzat arra szólította fel a vállalatot, hogy vonuljon ki az amerikai börzékről. Ez arra enged következtetni, hogy a kínai hatóságok nem szeretnék, hogy az ország technológia cégeinek papírjaival a tengerentúlon is kereskedjenek.
Christopher Wood, a Jefferies vezető részvény stratégája szerint rövidtávon a kínai részvénypiac jövedelmezőbb a befektetők számára, mint az indiai. Véleménye szerint a tech szektorra vonatkozó kínai jogszabályi szigorítások véget értek, és az „új játékszabályok” mellett könnyen erősödhetnek ezek a piacok. A Fed várható kamatemelései rosszat tehetnek a fejlődő piacoknak, köztük Indiának is, így az idén remekül teljesítő indiai részvénypiac valamelyest visszaeshet egy magasabb amerikai hozamkörnyezet esetén. Ugyanez a kockázat Kína esetében kevésbé áll fent, ugyanis a kínai jegybank relatíve szigorúbb monetáris politikát folytatott a járvány alatt, így a közeljövőben kedvezőbb kamatkörnyezetet biztosíthat a kínai piacok számára.
Jerome Powell-t követően több amerikai jegybankár, köztük Loretta Mester is az eszközvásárlási program gyorsabb csökkentéséről és a szigorúbb monetáris politika szükségességéről nyilatkozott az infláció megfékezése érdekében. A dollár erősödéssel reagált, és az EURUSD árfolyam 1,129-ig csökkent.
Tegnap az MNB 2,9%-ról 3,1%-ra emelte az egyhetes jegybanki betét kamatát, ami összhangban volt a piaci várakozásokkal. Ez azonban csak átmeneti forint erősödést hozott. Az EURHUF tegnap 364,5-ig emelkedett, és ezzel a 30 napos mozgóátlag felett zárt az árfolyam. A többi régiós devizánál stagnálás volt megfigyelhető. A forintot negatívan érinti, hogy az Európai Bíróság főtanácsnokának javaslata szerint az uniós költségvetéssel összefüggő kötelezettségszegéseket támogatás megvonással lehetne a jövőben szankcionálni. Ha az Európai Bíróság is így dönt, az elsősorban Magyarországot és Lengyelországot érintheti.
A WTI 67,7, a Brent 70,9 dollár volt ma reggel a piacon. Az OPEC+ kisebb meglepetésre a havi 400 ezer hordó/nap termelés növelés mellett tette le a voksát januártól, annak ellenére, hogy az omikron vírus megjelenése komoly keresleti problémákat okozhat szerte a világban, ha a kormányok ismét lezárásokról döntenek. A kartell ugyanakkor nyitva hagyta annak lehetőséget, hogy változtasson a politikáján, ha kiderül, hogy a globális olajkereslet nem úgy változik, ahogy korábban várták. A szakértők szerint az OPEC-et vezető Szaúd-Arábia részben az USA, részben a tagok nyomására is engedte, hogy növekedjen a kihozatal, annak ellenére, hogy a becslésük szerint a jövő év első negyedévében a kínálat meghaladhatja az olajkeresletet a világban. A bejelentést követően emelkedni kezdett az olaj, ami talán meglepő hír lehet a körülmények tükrében.
Az arany 1.770 dollárra, azaz egyhavi minimumára esett, miután a hírek szerint az omikron variáns háromszor gyorsabban terjed, mint a korábbi delta variáns, ugyanakkor a kórházba kerültek száma alig nőtt Dél-Afrikában. Ez talán a vírus gyengébb megbetegítő képessége vagy az oltások hatása, mindenesetre csökken az esélye, hogy az omikron miatt ismét a fél világot le kell zárni. A Fed jegybankárai egyre inkább a szigorítás mellett foglalnak állást. Randal Quarles, az atlantai Raphael Bostic és a kaliforniai Mary Daly is amellett érvelt, hogy a kötvényvásárlás leállítását gyorsabban kéne megtenni, mint amit korábban beharangoztak. Jerome Powell jegybankelnök a hét első felében hasonló véleményen volt. Magyar idő szerint délután fél háromkor jelenik meg a legfrissebb munkaerőpiaci jelentés, ami meghatározó lehet az arany árfolyam alakulására.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.