Erste kommentár Megint csodát láthattunk. Például az osztrák tőzsde annak ellenére esett nagyot pénteken, hogy tudni lehetett, jön a bezárás. A kommentárok ráadásul úgy adták el a sztorit, hogy az...
Megint csodát láthattunk. Például az osztrák tőzsde annak ellenére esett nagyot pénteken, hogy tudni lehetett, jön a bezárás. A kommentárok ráadásul úgy adták el a sztorit, hogy az első nyugat-európai ország, amely a teljes bezárás mellett döntött. Ez ugyan szóba került a németeknél is, de egyelőre nem lépik meg. Az ezzel kapcsolatos kilábalási aggodalmaknak köszönhetően szinte egyszerre estek nagyot az európai és az amerikai hozamok, a régiós devizák (forint, zlotyi, korona), és erősödött nagyot a dollár. Vagyis most is olyan érdekességet láthattunk, mint az amerikai „tapering” bejelentésekor. Ugyan tudott volt, de a piac mégis akkor reagált, amikor bekövetkezett. Ráadásul ebben az esetben az a sejtésünk, hogy a harmadik oltásoknak, na meg a hamarosan megjelenő gyógyszernek köszönhetően, illetve a valamelyest növekvő oltakozási kedvből adódóan is, valószínűleg nem kell olyan nagy lezárásokra számítanunk, mint korábban.
Mindenesetre a hír a német tőzsdét nem rázta meg különösebben, ma reggel már újra emelkedik, és a BUX index is emelkedéssel próbálkozik.
Amerikában egyedül a technológiai szektort tömörítő Nasdaq tudott emelkedni, 0,4%-ot. Az S&P 0,1%-ot, a Dow 0,8%-ot csökkent.
Európában viszonylag egységes, 0,4-0,6% körüli esés volt megfigyelhető pénteken. A romló járványügyi helyzet hatására főleg az energetikai cégek, a bankok és a turisztikai cégek teljesítettek gyengén, gyakran 2% fölötti esést elszenvedve.
Ázsiában a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett a kínai jegybank lazítást sejtető negyedéves jelentését követően. A Nikkei 0,1%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,5%-ot csökkent.
A Ford vezérigazgatója jelentette be, hogy bár 12%-nyi részesedésük van az elektromos pick-up-okat gyártó Rivianban, azonban a jövőben a fejlesztéseken már nem dolgoznak együtt. A Ford vezérigazgatója szerint megvan a tudásuk ahhoz, hogy néhány éven belül a Tesla mögött a második legnagyobb elektromos autógyártóvá nőjenek.
Az amerikai hozamok tovább emelkedtek, míg Európában a járványügyi szigorítások kapcsán több országban is hozamcsökkenés volt tapasztalható. Ezzel tovább nyílt a hozamkülönbözet a dollár javára, így az EURUSD árfolyam 1,13 alá esett ma reggel.
Ezúttal a forint, a lengyel zlotyi és a cseh korona is együtt gyengült az euróval szemben. Vagyis a pénteki forintgyengülés mögött az általános kockázatkerülés áll, nem pedig forint-specifikus tényezők. Az EURHUF árfolyam 367,9-re ugrott, jelenleg magasabban jegyzik az árfolyamot, mint az MNB múlt heti, effektíve 70 pontos kamatemelését megelőzően.
A WTI 75,8, a Brent 78,6 dollár volt ma reggel. Az USA és Kína mellett Japán is jelezte, hogy részt venne a stratégiai olajkészletek piacra dobásában. Az olaj már közel 6%-ot esett azóta, hogy Joe Biden pár hete bejelentette, az USA piacra dobná stratégiai nyersolaj készletének egy részét, hogy elejét vegye a piaci spekulációnak. Az USA mellett Kína is részt venne a programban, amiről a két vezető, Joe Biden és Xi Jingping már korábban egyeztetett. A Goldman Sachs szerint egyébként a közel 100 millió hordó készlet eladását már beárazta a piac. Szintén negatívan hatott a globális olaj jegyzésekre, hogy az Európai Unióban ismét látványosan nő a koronavírus fertőzöttek száma, ami Ausztriától Hollandiáig lezárásokat eredményez. Ezek fékezik a gazdasági aktivitást, és ezen keresztül az olajfogyasztást is.
Az arany 1.842 dollárig süllyedt, mivel a piac tart a Fed gyorsabb monetáris szigorításától. Közben az egyre súlyosbodó járványhelyzet miatt az Európai Unió számos országában lezárásokról döntöttek. Az utóbbi hír kedvező lehet az arany számára, mivel ez fékezi a gazdasági aktivitást és növeli a kockázatot. Hollandiától Ausztriáig több ország jelentett be gazdasági korlátozásokat, miközben láthatóan mindenhol nő a fertőzöttek száma. A Fed több képviselője jelezte, hogy az amerikai jegybanknak meg kell fontolni a gyorsabb monetáris szigorítást az infláció megfékezése végett. Christopher Wallace Fed kormányzó szerint az amerikai monetáris hatóságnak hamarosan kamatot kellene emelnie. Ez a korábbi Fed kommentárokhoz képest sokkal szigorúbb fellépést eredményezhet.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.