Erste kommentár Izgalommal várja a piac az MNB kamatdöntését. Mostanra már szinte senki sem számít 15 bázispontos emelésre. A konszenzus 30 bázispont körül alakul, de vannak, akik 75, vagy éppen 90 bázispontos...
Izgalommal várja a piac az MNB kamatdöntését. Mostanra már szinte senki sem számít 15 bázispontos emelésre. A konszenzus 30 bázispont körül alakul, de vannak, akik 75, vagy éppen 90 bázispontos emelést várnak. Tegnap Matolcsi György jegybankelnök igencsak komoly kritikát fogalmazott meg a magyar gazdasági folyamatokkal kapcsolatban, ami azt sugallja, hogy csakugyan komolyabb lépés jöhet. A forint piacon is megjelent a hatás. Annak ellenére, hogy a dollár erősödött, amire általában zsigerből adják a forintot, a magyar fizetőeszköz mégis inkább erősödött. Jól mutatva azt a félelmet a forint ellen spekulálók részéről, hogy esetleg meglepi a piacot az MNB. Így ha netán a várt 30 bázispont alatt maradna a lépés, akkor a piac valószínűleg büntetne. Sőt, van egy olyan félelmünk, hogy esetleg 30 bázispont esetén is. Ugyanakkor a bizonytalanságot jól jelzi, hogy egy esetleges un-ortodox lépésről is spekulálnak a befektetők. Olyan lépésről, amely akár komolyabban is szűkítené a forint likviditást. Egyelőre csak spekulálunk, de délután kettőkor remélhetőleg okosabbak leszünk.
A DAX a tegnapi csúcsdöntés után ma is emelkedik. A BUX pedig tegnap megint csak próbálkozott a felállással, ma talán sikerül.
Az ázsiai részvényindexek vegyesen teljesítettek Biden és Xi virtuális találkozóját követően. Kínában a Shanghai Composite index 0,3%-kal kereskedett lejjebb, míg a Hang Seng index 1,1%-kal értékelődött fel. Japánban a Nikkei 225 index 0,1%-os emelkedést produkál.
Európa jól teljesített tegnap és az összes fontos index emelkedéssel zárta a napot. Az Euro Stoxx 50 0,4%-kal, a francia CAC 40 0,5%-kal, a DAX pedig 0,3%-kal zárt magasabban. Az angol FTSE 100 változatlanul teljesített.
Amerikában az indexek változatlanul zárták a tegnapi kereskedési napot, a határidős indexek pedig minimális csökkenést jeleznek előre.
A Reuters értesülései szerint a BNP Paribas eladhatja amerikai leánybankját. A tranzakció 15 milliárd dollár körüli lehet, és tanácsadóként a JPMorgan-t és a Goldman-t kérték fel. Az eladás előkészítése egyelőre korai fázisban van, így még nem biztos, hogy megvalósul.
A Lucid Motors hétfőn tette közzé harmadik negyedéves eredményét, ami optimizmusra adott okot. A vállalat készpénzállománya 4,8 milliárd dollárra emelkedett, és a cég továbbra is 20.000 autó legyártását tervezi 2022-re. A harmadik negyedévben 13.000 előrendelésük volt, ami 1,3 milliárd dollár bevételnek felel meg, viszont hétfőn már 17.000 előrendelésről számoltak be. A negyedévre a vállalat 43 centes veszteséget jelentett a várt 26 centes veszteség helyett. A 232.000 dolláros bevétel is elmaradt az 1,25 millió dolláros várakozástól. Ugyanakkor a cég növekedési kilátásai jók, így a részvény 2%-ot emelkedett a jelentést követően.
Tegnap megtartották a Gloster rendkívüli közgyűlését, melyen az összes javaslatot elfogadták. A közgyűlés új igazgatósági tagot, új felügyelőbizottsági tagot, valamint új auditbizottsági tagokat választott, és változott az igazgatóságra vonatkozó szabályozás.
Tegnap felülteljesítő volt a forint a régiós devizákhoz képest, ahogy az ellenállás közeléből enyhén erősödni tudott. Némileg a 367-es lokális csúcs alatt, 365,8-on várja a devizapár a mai MNB ülést. A piaci várakozások roppant megosztottak a mai lépést illetően. Bár az elemzők nagy többsége 30 bázispontos emelést vár, de akadnak 70, 75, sőt még 90 bázispontos emelési előrejelzések is. Így aztán egy 30 bázispontos emelést könnyen csalódásként értelmezhet a piac. A mai kamatemelésen kívül a jegybanki kommunikáció is roppant hangsúlyos lesz majd.
Tegnap ismét nagyot erősödött a dollár. Az EURUSD jegyzése már 1,138-ra esett, ezen a szinten utoljára 2020 júliusában járt az árfolyam. A fő tényező, hogy az USA-ban ismét nagyobb mértékben emelkedtek az állampapírpiaci hozamok, mint Európában. Ráadásul a tegnap érkezett üzleti hangulatindex is a vártnál erősebb lett.
A WTI 81,6, a Brent 83 dollárig erősödött ma reggel. A piac várja a Biden kormányzat lépését a stratégiai tartalékok megnyitásával kapcsolatban. Bár sokak szerint ez az intézkedés azonnali áresést okozna, a kereskedő Vitol nem számít arra, hogy tartósan alacsonyabb olajár lehet. Az OPEC szerint a mostani túlkeresletes piac túlkínálatba fordulhat át a jövő évben, elsősorban az első és második negyedévben. Ez a véleményt osztotta meg ma reggel Oroszország, de az amerikai energiahivatal, az EIA szerint is jövőre a 101,4 millió hordó/napos globális kőolaj kínálat meghaladhatja a 100,88 millió hordó/nap keresletet. Emiatt nem indokolt, hogy az OPEC gyorsan növelje kínálatát, mivel egy túlkínálatos piac nem igényel többlet termelést. A hírek szerint az amerikai palaolaj termelés növekszik, a Permian mező kihozatala megközelíti a napi 5 millió hordót, ami új rekordot jelent, de a kisebb palamezők is tudták kimértékben növelni a bányászott olaj mennyiségét.
Az arany 1.864 dollár volt ma reggel, ami 5 havi csúcsot jelent. A kereskedők az infláció alakulására és a Biden-Xi tárgyalások esetleges következményeire figyelnek elsősorban. A két vezető igyekezett elsimítani az ellentéteket, ami segítheti a gazdasági növekedést. A Fed-re egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy gyorsítsa a monetáris szigorítás sebességét, mivel a fogyasztói infláció egyre jobban gyorsul. Ugyanakkor a minneapolisi elnök, Neel Kashkari szerint, ha túl magasra emeli a Fed a kamatokat, az hosszú távon a legrosszabb forgatókönyv lehet a gazdaság számára. A fedezeti alapok egyre optimistábbak az arany kilátásával kapcsolatban, és növelték a befektetett tőke nagyságát.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.