Erste kommentár Hatalmas negatív meglepetést hozott a mai inflációs adat, hiszen 2012 óta nem látott magasságba, 6,5 százalékra emelkedett az év per év alapú infláció. Ezzel nem csak a 6,2...
Hatalmas negatív meglepetést hozott a mai inflációs adat, hiszen 2012 óta nem látott magasságba, 6,5 százalékra emelkedett az év per év alapú infláció. Ezzel nem csak a 6,2 százalékos átlagos elemzői várakozásnál, de a legmagasabb, 6,4 százalékos becslésnél is magasabb értékre emelkedett. A hó per hó adat 1,1 százalék lett, ami szintén meglepő mértékű emelkedés, ahogy a maginfláció 4,7 százalékra történő gyorsulása is az előző havi 4 százalékról. Az üzemanyagárak, a dohány és szeszesital magas inflációs rátája nem meglepetés, de a tartós élelmiszerek elmúlt havi drágulása igencsak magas értéknek adódott, miközben a szezonális élelmiszerek ára 2 százalékkal csökkent.
A forint heves erősödéssel reagált a hírre, amiben nyilván szerepet játszott az a spekuláció, hogy a várakozásokat meghaladó inflációra a jegybank is reagálni fog, és esteleg megváltoztatja az eddigi „Lassan járj, tovább érsz!” kamatpolitikáját, és csatlakozik a lengyel és a cseh jegybank által követett „nagy lépések” politikájához.
A DAX és a BUX is enyhe emelkedéssel kezdte a napot. A BUX esetében a rekord gyorsjelentéseket követően az eladók uralták a piacot, a „Vegyél a pletykára, adj a hírre!” gondolat jegyében. Mintha ma már érvényesülne a cégek igencsak jó eredménye. Ennek ellenére óvatos az emelkedés.
Ázsiában vegyes teljesítményt mutatnak az indexek. Kínában a Shanghai Composite és a Hang Seng egyaránt 0,2%-kal emelkedik, Japánban viszont 0,8%-os mínuszban van a Nikkei 225.
Tegnap Európa vegyesen teljesített, és inkább a medvéké volt a parkett. Az Euro Stoxx 50 0,2%-kal, csökkent, míg az angol FTSE 100 és a német DAX 0,1%-kal értékelődött le. A francia CAC 40 0,1%-os emelkedést produkált.
Amerika jól teljesített tegnap, hiszen a Dow Jones 0,3%-kal, az S&P 500 és a Nasdaq Composite pedig 0,1%-kal zárt magasabban. A határidős indexek csökkenést mutatnak.
A Magyar Telekom ma piaczárás után teszi közzé harmadik negyedéves eredményét.
Az UniCredit eladja 20%-os részesedését a török Yapi Kredit Bankban. A részesedés nagy részét, 18%-ot a török Koc Holding vásárolja meg 300 millió euróért. A maradék 2%-ot a piacon értékesítik. Az UniCredit a tőkeszerkezet optimalizálásával indokolja a törökországi kivonulást.
A harmadik negyedévet 9,78 milliárd eurós árbevétellel és 2,09 milliárd eurós korrigált EBITDA-val zárta a Bayer, ami meghaladta a 9,15 milliárdos illetve 2 milliárd eurós piaci várakozást. A cég a negyedév során főként a mezőgazdasági termékeknél tapasztalható áremelkedésből tudott profitálni. Az idei évre a Bayer változatlanul 44 milliárd eurós árbevételre és 26%-os korrigált EBITDA marzsra számít, de a core EPS várakozását a korábbi 6,4-6,6 euróról 6,5-6,7 euróra emelte fel. A cash flow előrejelzést is javította a társaság, ennek oka azonban csak az, hogy a glifozát miatti pereskedéshez kapcsolódó kifizetések a jövő évre fognak csúszni. A Bayer közlése szerint a 2020-as Roundup csoportos megállapodási javaslat elfogadásakor nyitva lévő 125 ezer eljárásból 98 ezer esetben már sikerült megállapodniuk, vagy közel járnak a megállapodáshoz.
A kínai Geely elektromos autógyártó vállalat bemutatta az új elektromos kamionját, ami a Tesla kamionjával szállhat versenybe. A Geely haszongépjármű csoportja, a Farizon Auto 2024-ben tervezi piacra dobni a Homtruck névre keresztelt kamiont, és a globális piacokat szeretné megcélozni. A kamion több típusú erőforrással is kapható lesz, lesz belőle metanol-hibrid, illetve teljesen elektromos változat is. Érdekesség, hogy a kamionnak az akksiját ki is lehet cserélni, tehát nem feltétlenül kell megállni tölteni. A kamion 2030-ra lehet teljesen önvezető. A hongkongi parketten több, mint 2%-os emelkedést produkál a részvény.
Piaczárást követően jelentett a PayPal. A cég harmadik negyedéves eredménye vegyes képet mutatott. A vállalat 6,18 milliárd dolláros bevétel mellett 1,11 dolláros EPS-t termelt, ami felülmúlta az 1,07 dolláros várakozást, de a bevétel elmaradt a 6,23 milliárd dolláros konszenzustól. Az aktív felhasználók száma 416 millió fő, ami hajszálnyival kevesebb, mint a 416,2 milliós várakozás. A kilátások a negyedik negyedévre és a teljes évre is rosszabbak, mint azt az elemzők várták. Pozitív hír volt viszont, hogy az Amazonon keresztül már a Venmo fizetési rendszerrel is lehet majd fizetni, aminek hatására a cég árfolyama 6,5%-t emelkedett zárást követően.
Jerome Powell mellett Lael Brainard is esélyes lehet a Fed elnöki székére a következő ciklusra. Legalábbis erre utal, hogy Joe Biden meginterjúztatta a Federal Reserve elnökségi posztjára. Brainard korábban a pénzügyminisztériumban is dolgozott, 2014 óta pedig a Fed kormányzótanácsának tagja. Brainard-tól lazább monetáris politikát várnának a piaci szereplők, így a kinevezéséről szóló spekulációkra hozamcsökkenés és dollárgyengülés volt a reakció. Az EURUSD ismét 1,16-ig emelkedett, ezzel a rövidtávú mozgóátlagokba ütközött az árfolyam.
A régiós devizák többsége stabil maradt tegnap, azonban a forint a tegnap délutáni órákban jelentősen gyengült, és 361,2-ön, a 20 és a 30 napos mozgóátlag közti szűk sávban zárta a napot. Ma reggel 9-kor jelent meg az októberi magyar inflációs adat, ami a szeptemberi 5,5%-ról még tovább gyorsult, és már 6,4% az infláció üteme, ami a legmagasabb 6,2%-os elemzői várakozást is meghaladja.
A WTI 82 dollár, a Brent típusú kőolaj pedig 83,4 dollár volt ma reggel a piacon. A befektetők azon gondolkodnak, hogy a Biden kormányzat mivel tudná letörni a mostani magas olaj- és benzinárakat az USA-ban, mivel a felmérések szerint ez okozza a kormányzat számára az egyik legnagyobb bizalmi veszteséget. Az elnök lehetőségei végesek, a legnagyobb eséllyel bekövetkező forgatókönyv az lehet, hogy piacra dobják a stratégia olajkészletek egy részét. Ezt egyébként vészhelyzetekre tartalékolja az Egyesült Államok, ezért a lépés jogosságát sokan megkérdőjelezik. A piac egyelőre kivár, hogy lehet-e foganatja ennek az intézkedésnek.
Az arany 1.819 dollár volt ma reggel, egy hajszállal a tegnapi árak felett vagyunk. Az aranyra az elmúlt napokban kedvezően hatott a csökkenő hosszútávú kamatszint és a gyengébb dollár. A piac az amerikai és a kínai fogyasztói inflációs adatra vár, mindkettő szerdán jelenik meg. Az arany befektetők szerint kedvező, hogy a nagy jegybankok csak 2022-ben kezdenek kamatot emelni, mivel sokan ezt már az idei évtől várták. Eközben a Bitcoin árfolyama már 67 ezer dollárra ugrott. A digitális eszközt a befektetők az arany helyettesítőjének tartják, a fiatalabb befektetői generáció mindenesetre ezt tartja inkább megfelelő eszköznek a pénzromlás kivédésére.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.