A halloween nem csak a gyerekeknek nagy ünnep a vidám beöltözés és rengeteg begyűjtött cukorka miatt, de a befektetők is izgatottan készülnek rá. A megfigyelések szerint ugyanis ez az a nap, amely után emelkedni kezdenek a tőzsdék, és a halloween-effektus, vagyis a tőzsdék jó teljesítménye általában novembertől egészen áprilisig kitart.
Tavaly különösen jól látszott mindez, novemberben óriási rallyt hozott a tőzsdéken az ígéretes vakcina-kísérletek híre és az Egyesült Államokban tartott választások eredménye. De nem csak ilyen különleges években, hanem a többi esztendőben is megfigyelték már ezt piacokon, hogy novemberben az árfolyamok hirtelen emelkedni kezdenek, a kedvező hangulat pedig egészen a tavaszi hónapokig kitart. Nyáron viszont valamiért mindig gyengébben teljesít a tőkepiac.
Olyan régi ez a jelenség, hogy egy közmondás is keletkezett róla Londonban: „Sell in May and go away, come back on St. Leger’s Day”, vagyis add el a részvényeidet májusban, majd gyere vissza a piacra a St. Leger napi lóversenyek idején. Ezeket a lóversenyeket szeptemberben tartották és tartják a mai napig. Ennek a közmondásnak az alapját a londoni nemesség életmódjával magyarázták, a gazdag uraságok ugyanis nyáron otthagyták londoni villáikat, és vidékre költöztek. A vidéki birtokokról pedig nehézkesen tudták a pénzügyeiket intézni azokban az időkben, amikor a tőzsdén csak személyesen lehetett kereskedni, és a megbízásokat is legfeljebb postakocsin küldhették el a Cityben lévő brókereiknek.
Bár ma már a londoni nemesek a vidéki kúriáikból is könnyedén tudnak kereskedni akár egy mobiltelefonon keresztül a világ bármely piacán, a jelenség, hogy novembertől áprilisig jobban teljesítenek a piacok, mint a nyári hónapokban, továbbra is fennmaradt.
A New York-i tőzsde legfontosabb indexe, az S&P 500 például 1970-2017 között a novembertől áprilisig tartó időszakokban átlagosan 6,8 százalékot emelkedett, míg az év hátralévő részében csupán 2,1 százalékkal nőtt az értéke. A másik fontos New York-i index, a Dow Jones Industrial Average teljesítménye 1950-2013 között a novembertől áprilisig tartó hónapokban átlagosan 7,5 százalékos volt, míg május és október között évente átlagosan mindössze 0,5 százalékos emelkedést mértek. A tavalyi extrém esztendőben is hasonlóan alakultak a tőzsdei árfolyamok: 2020 novemberétől 2021 áprilisáig az S&P 500 körülbelül 30 százalékot emelkedett, azóta viszont csupán 8,2 százalékot nőtt.
Az év utolsó és első hónapjaira jellemző árfolyamemelkedés hátterében a szakértők szerint egyrészt a fogyasztás élénkülése áll. Erre az időszakra esik a Black Friday (november utolsó péntekje), majd az azt követő hétfőn a Cyber Monday és a főleg Ázsiában népszerű Singles’ Day (november 11.) is hatalmas akcióival. Emellett a többi ünnep, a halloween, az Egyesült Államokban a hálaadás és persze a karácsony is mind a fogyasztás élénkülését hozza a világ különböző országaiban.
A halloween-effektus legnagyobb nyertesei a tőzsdén általában a kaszinók, a streaming-szolgáltatók, a vendéglátással foglalkozó, valamint a játékokat gyártó cégek. A befektetők ebben a novemberi-decemberi időszakban szokták felhalmozni ezeknek a szektoroknak a részvényeit, ezt egy néhány hónapos tartási időszak követi, amit májusban jellemzően egy eladási hullám zár le. Érdekesség, hogy hiába eltérő az időjárás a Föld északi és a déli féltekéjén, a halloween-effektus ugyanúgy jellemző azokon a kontinenseken is, amelyeken novemberben nem ősz, hanem tavasz van.
A novembertől áprilisig tartó kedvező szezonnak van még néhány nevezetes időszaka. Az egyik ezek közül a Mikulás rally, így nevezik a december utolsó hetére és január első két kereskedési napjára jellemző árfolyamemelkedést. Ezen a héten átlagosan 1,6 százalékkal emelkedett az elmúlt évtizedekben az S&P 500 tőzsdeindex. Emellett létezik még a január effektus nevű jelenség is, amely a kis kapitalizációjú cégeket érinti. Ezek árfolyama jellemzően januárban szokott jelentősebb mértékben emelkedni. Ez a jelenség azzal magyarázható, hogy addigra a nagy cégek részvényeiből már minden befektető bevásárolta magát, sokan túl drágának is ítélik meg az ilyen papírokat, ezért elkezdik venni az ígéretes kispapírokat.
Hogy miért kezdenek a tőzsdék májusban gyengébben teljesíteni, azt azzal magyarázzák, hogy a nyári hónapokban kisebb a likviditás a piacokon, és a befektetők is kockázatkerülőbbek. A halloween-effektus viszont az elmúlt években mintha hosszabbá vált volna a megfigyelések szerint. Korábban jellemzően áprilisig tartott a tőzsdék gyorsabb emelkedése, újabban azonban májusban, sőt júniusban is érezni még a hatást, amit egyre gyakrabban szakít meg januárban egy kisebb-nagyobb korrekciós időszak.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock Inc.