Erste kommentár Hoppá! Kétszer is hoppá! Egyrészt a DAX index végül nem csak bennmaradt a sávban, ahova tegnap ugrott vissza, hanem még sikerült is csúcson zárnia. Ezt segítette az amerikai adósságplafonnal...
Hoppá! Kétszer is hoppá! Egyrészt a DAX index végül nem csak bennmaradt a sávban, ahova tegnap ugrott vissza, hanem még sikerült is csúcson zárnia. Ezt segítette az amerikai adósságplafonnal kapcsolatos pozitív hír, hiszen a Szenátus elfogadta a plafon megemelését december harmadikáig. Most már a Képviselőházban pattog a labda, ahol valószínűleg elfogadják, Biden pedig hamarosan aláírhatja. Így a fizetésképtelenség réme elkerülheti az USA-t. Mindenesetre a technikai formáció elég erős indikáció arra nézve, hogy az év végéig komolyabb emelkedés készül kialakulni a DAX piacán, miközben az értékeltségek nem tekinthetők alacsonynak. Ez egy újabb győzelem lehet a likviditásnak.
Másrészt hoppá, mert a lengyel alkotmánybíróság kimondta, hogy a lengyel alkotmány szerint nem az uniós jog az elsődleges érvényességű Lengyelországban. Így még az Európai Bíróság döntéseit is felül fogják vizsgálni. Az EU szerint ez nem elfogadható, míg a lengyel kormányzó párt szerint ők nem akarnak Polexitet. Ez pedig így patthelyzet. Normális esetben ez azt jelentené, hogy a lengyel alkotmányt úgy kellene módosítani, hogy az megfeleljen az uniós elvárásoknak. E nélkül jelenleg a lengyelek nem is léphetnének be az EU-ba, ha most akarnának csatlakozni. A hírre gyengült a zloty, ami ma reggel húzza magával a forintot is. Egyelőre nem látható, hogy miként fog megoldódni a patthelyzet, de a 24 milliárd eurós pénzeső fényében nem tűnik valószínűnek a lengyelek kilépése. Ugyanakkor az EU akár a helyzet tisztázását is kérheti, mielőtt ennek a pénznek az első részletét kiutalná. Ennek elhúzódása pedig továbbra is kihatással lehet a zlotyi árfolyamára, illetve a régiós devizák árfolyamára is negatívan hathat.
A DAX a negatív tartományban kezdett ma, ami egy természetes korrekciónak tudható be a tegnapi jelentős emelkedést követően. A BUX szintén enyhe csökkenéssel kezdte a napot, a tegnapi történelmi csúcsdöntést követően.
A többnapos ünnep után ismét kinyitott a kínai tőzsde, és vegyes teljesítménnyel zárja a mai kereskedést. A Shanghai Composite index 0,2%-os pluszban van, viszont a tech fókuszú Hang Seng 0,2%-ot csökken. Japánban a Nikkei 225 1,7%-kal emelkedik.
Tegnap kiemelkedő teljesítményt produkáltak az európai indexek, hiszen a német DAX 1,9%-kal emelkedett, a francia CAC 40 1,7%-kal kereskedett feljebb, az angol FTSE 100 pedig 1,2%-kal zárt magasabban. Az Euro Stoxx 50 pedig 2,1%-kal értékelődött fel.
Amerika is szárnyalt tegnap, hiszen a Dow 1%-kal, az S&P 500 0,8%-kal, a Nasdaq Composite pedig 1,1%-kal zárt magasabban.
A BNP Paribas új stratégiájának keretében mérlegeli annak lehetőségét, hogy az osztalékkifizetési rátát a jelenlegi 50%-ról 60%-ra, vagy esetleg a fölé emelje fel. Erről azonban egyelőre még nem született döntés. Egy másik lehetséges alternatíva, hogy az osztalékon nem változtatnak, de megemelik a sajátrészvény visszavásárlások összegét.
A Samsung Electronics részvényei több, mint 1%-ot emelkedtek a vállalat azon nyilatkozatára, hogy a harmadik negyedévben a működési eredmény elérheti a 13,26 milliárd dolláros szintet, ami 28%-kal több, mint tavaly. Ez az elmúlt három év legmagasabb eredménye lehet, viszont még így is elmarad a 13,5 milliárd dolláros elemzői várakozásoktól. A cég bevétele valószínűleg 9% körül emelkedhet éves bázison. A vezetőség azt is elmondta, hogy a tevékenységükre nagy nyomást helyezett a chiphiány, és a vírus több gyárukat is tönkretette.
Az EURHUF tegnap stabil maradt, mindössze 358,9-ről 358,8-ra változott az árfolyam, és ma reggel sem tapasztalható jelentősebb mozgás. Nem úgy a lengyel zlotyinál, amely a tegnapi alkotmánybírósági döntés óta jelentősen gyengült, hiszen az végső soron akár Lengyelország EU-ból való kilépéséhez is vezethet.
Kis lépésekkel, de tovább erősödött a dollár. Az EURUSD jegyzése 1,155 alá esett mostanra. A dollárt segítette, hogy december elejéig megoldódni látszik az amerikai költségvetés finanszírozása. Ugyanakkor az inflációs félelmek miatt tovább folytatódott a hozamemelkedés az USA-ban és Európában is.
A WTI 79,5, a Brent 82,4 dollár volt ma reggel, ami azt jelenti, hogy az olaj már a hetedik heti emelkedésén van túl. A tegnapi kereskedés volatilitását erősítette az amerikai bejelentés, miszerint 60 millió hordó nyersolajat dob a piacra az állam a stratégiai készletekből, hogy letörje a spekulációt. Később a kormány cáfolta ezt az információt, ami viszont komoly ár ugrást okozott. Az olaj elmúlt hetekben tapasztalt áremelkedése mögött elsősorban a globális energiapiaci összeomlás áll. Kínában a párt felszólította az olajcégeket, hogy tartalékoljanak a télre, míg Európában némileg csillapodtak a kedélyek, miután Putyin orosz elnök többlet gázt ígért a kontinensnek. Közben az indiai finomítók növelik tevékenységüket, miután az országban nő a finomított termékek iránti kereslet. Az olajár emelkedés jó eséllyel folytatódhat a jövő héten.
Az arany ára stabilan 1.760 dollár volt a ma reggeli kereskedésben. A befektetők a mai amerikai munkaerőpiaci jelentésre figyelnek, ami meghatározó lehet a jegybanki politikára. Az arany árának a magasabb infláció hosszú távon jót tehet, mint amit a 70-es években is tapasztalhattunk. Másrészt viszont az emelkedő kamatlábak, különösen a növekvő reálkamat, negatívan hathat. A befektetők most azt próbálják előrejelezni, hogy a Fed mennyivel emeli majd meg a rövid hozamokat, és ez vajon mekkora reálkamatokat jelent. Érdekesség továbbá, hogy a befektetők kevésbé figyelik az arany/ezüst árkülönbséget, mivel az ezüst ipari felhasználása előtérbe került, emiatt más keresleti okok is közrejátszanak az ezüst emelkedésében. Korábban általában 65 körül volt az átlag, de az utóbbi időben inkább 40-re csökkent ez a ráta az ezüst relatív drágulása miatt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.