Erste kommentár Június közepe óta a legnagyobb heti esést szenvedték el a piacok múlt héten az USA-ban. Ez annak volt betudható, hogy a tőkepiaci szereplők egyre jobban aggódnak a lassuló növekedés miatt, amit még a...
Június közepe óta a legnagyobb heti esést szenvedték el a piacok múlt héten az USA-ban. Ez annak volt betudható, hogy a tőkepiaci szereplők egyre jobban aggódnak a lassuló növekedés miatt, amit még a potenciális mennyiségi lazítás csökkentése is tarkít. Persze ez a csökkenés pl. az S&P500 esetében 1,7 százalékra rúg, ami egyáltalán nem a világ vége. Ugyanakkor egyre erősebbek a hangok a mennyiségi lazítás kivezetése kapcsán. Most a Philadelphiai Fed elnök, Patrick Harker szólalt meg, aki jelenleg egyébként nem szavazó tag. Szerinte a mennyiségi lazítás visszafogása még az idén el kellene, hogy induljon, és 8-12 hónap alatt be is kellene hogy fejeződjön, hiszen a mennyiségi lazítás (havi 120 milliárd dollár) már elérte a célját. Azt is elmondta, hogy jövő év végén, 2023 elején kezdődhet el a kamatemelési ciklus az Egyesült Államokban. Ugyanakkor nem kommentálta azt a kérdést, hogy a Fed szeptember 21-22-i ülésén megszülethet-e az ezzel kapcsolatos döntés.
Ma a DAX emelkedéssel kezdett, de a technikai kép az elmúlt héten elég sokat romlott, annak ellenére is, hogy csak valamivel az egy százalékot meghaladó csökkenést láthattunk az indexben. Mindenesetre a reggeli kereskedésben csak két részvény árfolyama csökken az immár 40 tagú indexben. A BUX oldalazással kezdte a napot, miközben a napon belüli dinamikus indikátorok inkább lefelé mutatnak.
Jelentős veszteséggel zárult a pénteki kereskedés Amerikában, mindhárom vezető részvényindex 0,8%-os mínuszban fejezte be a napot. A koronavírus körüli bizonytalanság és a lenti fejlemények a pesszimista hangulat terjedését segítették elő.
Ahogy annak idején a Trump adminisztráció idején, úgy a kereskedelmi törvénykönyv 301-es cikkelyét kihasználva most a Biden kormányzat is vizsgálatot indít a kínai állami támogatásokkal kapcsolatban. Amennyiben a jelentés arra a következtetésre jut, hogy a kínai támogatások sértik az amerikai vállalatok érdekét és rontják teljesítményüket, úgy az USA újabb vámokat vezethet be. Biden Japán, az EU és a kelet-ázsiai partnerek támogatására is számít, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretein belül együtt lépjenek fel a kínai állami támogatásokkal szemben. Katherine Tai, a jelenlegi adminisztráció kereskedelmi biztosa egyelőre nem fejezte be a kínai kereskedelmi kapcsolat felülvizsgálatát, ami részben a jelenlegi vámok szükségességét és káros hatását vizsgálja. Elképzelhető, hogy a következő hónapok során visszavonnak bizonyos termékeket érintő vámokat.
A Bloomberg felmérése szerint rekord szintre ugrott a Los Angeles kikötőjében állomásozó áruszállító hajók száma, így egyhamar aligha szűnik meg a logisztikai láncok fennakadása. Az ipari vezetők szerint legalább a jövő év feléig velünk maradhat a probléma, ami rendkívül magas szállítmányozási költségekhez vezethet.
Egyre közelebb kerül a Képviselőház adóreformokért felelős „Ways and Means” tanácsa a Biden 3.500 milliárd dolláros családtámogatási csomagjához szükséges adóemelési terv elkészítéséhez. Legfrissebb értésülések szerint a tanács a vállalati adórátát a jelenlegi 21%-ról 26,5%-ra tervezi emelni, az 5 millió dollár feletti személyi jövedelmekre pedig 3%-os rendkívüli adót tervez kivetni. A tanácsban részt vevők elmondása alapján a tőkenyereség adó a legfelsőbb kategóriában 23,8%-ról 28,8%-ra emelkedhet, fontos azonban megjegyezni, hogy ezek még csak tervek, egyáltalán nem biztos, hogy el is fogadják azokat, hiszen a moderált demokraták nem támogatják az adók masszív emelését.
Az Apple holnap mutatja be a legújabb iPhone modelljeit. A cég a virtuális eseményen új, nagyobb kijelzőjű órákat, új laptopokat és jobb audio készülékeket is bemutathat.
Ázsiában vegyesen teljesítenek a fontosabb részvényindexek, miután több negatív hír is sújtja a technológiai szektort. A Financial Times szerint Peking meg akarja szűntetni az Ant Group Alipay részlegét és egy külön hitelalkalmazás létrehozását támogatná. A hírre az Alibaba részvényei 4,5%-ot estek Honkongban. Japánban a Nikkei 225 index változatlan értéken áll, még Kínában a Shanghai Composite 0,1%-kal emelkedik, a Hang Seng viszont 2,3%-os mínuszban van.
Nagyot estek a kínai elektromos autó gyártók, miután az ország ipari minisztere azt nyilatkozta, hogy konszolidációra lenne szükség a szektorban, hiszen túl sok elektromos autó gyártó van Kínában. A BYD 3,8%-ot esett, míg az Xpeng 2,7%-kal kereskedik lejjebb a hírre.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.