Erste kommentár Maga a 30 bázispontos alapkamat és 15 bázispontos hetes betéti ráta emelés egységesen 0,9 százalékra a vártnak megfelelő volt, de az az erős üzenet, hogy az adatok függvényében havonta...
Maga a 30 bázispontos alapkamat és 15 bázispontos hetes betéti ráta emelés egységesen 0,9 százalékra a vártnak megfelelő volt, de az az erős üzenet, hogy az adatok függvényében havonta jöhet további kamatemelés egészen addig, amíg az MNB az inflációs célt veszélyeztetettnek látja, meglepte a piacokat és pozitívan hatott a forint árfolyamára. Ráadásul azt gondoljuk, hogy a forinterősödésnek nincs vége, mert valószínűleg gyökeres változásra kell felkészülnünk a kamatpolitikában. Míg korábban a magasnyomású gazdaságpolitikában az elvárt kockázati prémiumnál alacsonyabb rövid oldali hozamszinteket alakított ki a jegybank, s ezzel effektíve gyengítette a forintot, most változik a gazdasági mix. Az eddig szigorúan józan fiskális oldal „alkoholizálni” kezdett. A jegybank pedig átmegy a szigorú rendőr szerepbe, ahol nagy valószínűséggel magasabb hozam szintet alakít ki, mint amit az elvárt kockázati prémium indokolna. Ez hasonlít a 2002 utáni világra, azzal a különbséggel, hogy akkor ikerdeficit volt (nagy költségvetési és folyó fizetési mérleg hiány). A folyó fizetési mérleget a lakosság devizahitel felvétele rakta helyre, és a deviza leváltásán keresztül erősítette a forintot, amelyben a relatíve magas kamatnak is jelentős szerepe volt. Most a magas költségvetési hiány megnöveli a magyar hitelek kockázati prémiumát, míg a jegybank relatíve magas kamattal küzdhet a költségvetési lazaság által okozott infláció ellen (elvárt kockázati prémium fölötti), miközben a folyó fizetési mérleg valószínűleg többletes marad (bár csökkenhet a többlet). Így most a folyó fizetési mérleg többlet plusz a szigorú monetáris politika eredőjeként a forint erősödhet. Azaz a 2002 (inkább 2003) utáni devizaleváltás forinterősítő szerepét most a folyó fizetési mérleg többlete veszi át nagy valószínűséggel. Így az összkép a forint tekintetében nagyon hasonló lehet, mint cirka 20 éve volt.
A DAX a kezdeti emelkedést követően csökkenésbe váltott, de a rövid távú indikátorokon még csak most kezd kialakulni valamiféle eladási jelzés. A BUX enyhe emelkedéssel kezdte a napot.
Tovább folytatódott a pozitív hangulat a tőzsdéken, az S&P 500 index 0,5%-os pluszban zárta a kereskedést.
A Federal Reserve elnöke a tegnapi kongresszusi meghallgatás során nem szolgált új információval sem a gazdasági kilátásokat, sem pedig a monetáris politikát illetően.
Év per év alapon 23,6%-kal emelkedett májusban a használt ingatlanok ára az USA-ban, amire az adatsor 1999-es indulása óta nem volt példa. 2005 végén az ingatlanbuborék csúcsán az áremelkedés nem haladta meg a 16,6%-ot.
Továbbra sem sikerült megállapodni a tervezett infrastruktúra csomag finanszírozását illetően. A szenátorok az üzemanyag adók inflációs indexálását és az elektromos autók megadóztatását favorizálják, a Biden-adminisztráció azonban elutasítja ezen javaslatokat.
Az amerikai befektetők optimizmusa az ázsiai piacokra is kiterjedt. A Nikkei 225 0,1%, a Hang Seng 1,5 %, a CSI 300 index pedig 0,7%-os pluszban volt a nap végéhez közeledve.
Az offshore piacokon kereskedett kínai fizetőeszköz már kilencedik napja csökken megállás nélkül a dollárral szemben, amire utoljára 2018 júniusában volt példa. Jelenleg a robosztus amerikai gazdaság mellett a Federal Reserve múlt heti előrejelzései váltották ki a renminbi csökkenését, amelyek a felhalmozott pozíciók csökkentésére kényszerítették a piaci szereplőket.
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon, a főbb indexek közül csak a FTSE volt mínuszban.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.