Erste kommentár Tegnap nagyot emelkedtek az amerikai börzék, és a pénteki jelentős esést követően a DAX is visszaküzdötte magát 15.600 pont fölé. Ez is érdekes, de még érdekesebb az amerikai 10 éves hozam...
Tegnap nagyot emelkedtek az amerikai börzék, és a pénteki jelentős esést követően a DAX is visszaküzdötte magát 15.600 pont fölé. Ez is érdekes, de még érdekesebb az amerikai 10 éves hozam mozgása, ami azt követően, hogy 1,4 százalék alá bukott, rekord sebességgel visszament az 1,5 százalék körüli tartományba, ahol a Fed szigorú hangvétele előtt tartózkodott. Vagyis a Fed részéről sugallt, hamarabb bekövetkező szigorítás hatása hamar kiárazódott a kötvénypiacon. Ilyen értelemben visszaálltunk a múlt hét eleji szintre. A félelem egyelőre csak átmeneti volt, mint ahogy már sokszor a közelmúltban. Ugyanakkor, ha a technikai képet nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy mégis csak van némi gyengülés a képben, még ha egyelőre nem is olyan számottevő. Mindenesetre úgy tűnik, hogy több index is tetőt épít már egy ideje.
A mai nap vezető témája mindenképpen a jegybanki ülés, ahol a piaci várakozások szerint 0,6 százalékról 0,9-re emelheti az alapkamatot az MNB, s ennek megfelelően az egyhetes betéti ráta is 0,9 százalékra emelkedhet 0,75 százalékról. A piac kíváncsian várja a kommentárt, amiből kiderülhet, hogy tényleg egy kamatemelési ciklust kezdett-e el a magyar jegybank, elsőként az Európai Unióban. Nyilván egy ciklus kezdete pozitívabb a forint árfolyamára nézve, mint egy egyszeri lépés.
A DAX ma reggel a negatív tartományban nyitott, de a rövid indikátorok alapján akár még emelkedhetne is egy kicsit. A kettő eredője valószínűleg egy oldalazásban fog manifesztálódni. A BUX enyhe emelkedéssel kezdte a napot. Ugyanakkor nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy múlt pénteken megérkezett az eladási jelzés az indexre, azaz a mai emelkedés is inkább a rövidtávú korrekció része lehet.
Ahogy elmúlt az opciós lejáratok nyomása, úgy kezdett emelkedni az amerikai részvénypiac. Az S&P 500 index 1,4%-os pluszban zárta a kereskedést.
Az ENSZ előrejelzése szerint 2021-ben és 2022-ben is az USA lehet a külföldi vállalati beruházások elsőszámú célpontja. A szervezet felülvizsgálta a 2020-as adatokat is, és az előzetes becsléssel ellentétben abban az évben is az Egyesült Államok volt a top desztináció. Kína mindhárom évben szorosan követi az USA-t.
A kongresszusi meghallgatásra készített beszédében nem szolgált meglepetéssel Jerome Powell. A Fed elnöke szerint a gazdasági kilátások pozitívak, a munkaerőpiac várhatóan tovább fog javulni, az ellátási láncban tapasztalt fennakadások pedig idővel javulnak majd. A probléma csak az, hogy jelenleg senki nem tudja, hogy mennyi időre van szükség a termelés felpörgetéséhez. Számos vállalatvezető és egyre több közgazdász még 2022 első felében is fennakadásokra számít.
Az Exxon Mobil azt tervezi, hogy az következő 3-5 évben 5-10%-kal csökkenti évente az amerikai munkavállalóinak számát. A vállalat 2022-ig 14.000 munkahelyet szeretne megszüntetni.
Az amerikai fordulat szokás szerint pozitív hangulatot hozott Japánban is, ahol a Nikkei Stock Average 3%-ot emelkedik a keddi kereskedés során. A Hang Seng 0,2%-os csökkenést, a CSI 300 index pedig 0,3%-os emelkedést mutat a nap végéhez közeledve.
Miután a reggeli szakasz végére a Topix index 2,5%-os csökkenést mutatott, a japán jegybank nem maradt tétlen, és 70,1 milliárd dollár értékben vásárolt ETF termékeket. Legutóbb április 21-én volt aktív a BoJ, akkor a Topix reggeli csökkenése meghaladta a 2%-ot.
A múlt heti gyenge kínai adatoknak köszönhetően a Barclays és a Morgan Stanley csökkentették idei növekedési előrejelzésüket. A korábbi 9% feletti reál GDP növekedés helyett már csak 8,4 és 8,8%-ra számít a két pénzügyi intézet.
Pozitív hangulat uralkodott az amerikai és az európai határidős piacokon is ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.