Erste kommentár Miközben az infláció szerte a világban emelkedik, a görögéknél még mindig defláció van. Így talán nem meglepő, hogy egy pillanatra a negatív tartományba fordult az ötéves...
Miközben az infláció szerte a világban emelkedik, a görögéknél még mindig defláció van. Így talán nem meglepő, hogy egy pillanatra a negatív tartományba fordult az ötéves állampapír hozama, amelynek köszönhetően már csak az olaszok rendelkeznek pozitív hozammal ezen az időtávon az EMU-ban. Talán a monetáris unióban levő relatíve alacsony hozamok kevésbé meglepők, de az már inkább figyelemre méltó, hogy miközben az infláció a vártnál nagyobb mértékben emelkedik, az amerikai 10 éves hozam az elmúlt napokban újra 1,5 százalék alá bukott, miközben márciusban már 1,7 százalék fölött is járt. Így nyilván érdekes lesz a Fed ma kezdődő kamatdöntő ülése, elsősorban azért, hogy megtudjuk hogyan képzelik el a havi 120 milliárd dolláros rekord mértékű lazítás kivezetését. Ezt a piac árgus szemekkel és – valljuk meg – optimistán figyeli. Mindeközben a csehek is bedobni látszanak a törölközőt. Nevezetesen egyre erősebbek a monetáris tanácson belüli hangok, hogy már júniusban a kamatemelési ciklus útjára kellene lépni, s nem várni a korábban hangoztatott év végi kamatemelési ciklus kezdéssel. A későbbi lépés költségei egyesek szerint mostanra nagyon megemelkedtek. Ezzel a csehek is felzárkóznának a magyar jegybankhoz a szigorítás tekintetében. A furcsa az, hogy a tegnapi félreértést követően – amely arról szólt, hogy a piac félreértelmezett egy kijelentést, s azt gondolta, hogy megszűnik a jelenlegi legfontosabb monetáris eszköz, az egyhetes betét, amelyet ha az O/N betét venne át, akkor jelentős kamatcsökkentésről beszélhetnénk – a cáfolat után a forint nem erősödik, hanem továbbra is együtt gyengül a zlotyival. Pedig a lengyelek más utat járnak, még nem gondolkoznak kamatemelésben.
Szóval a likviditás vezérelt optimizmus jegyében a DAX megint a pozitív tartományban nyitott, de a rövid indikátorok csak részben támogatják ezt az emelkedést. A BUX is egyre közelebb kerül a bűvös 50.000 ponthoz, ami az index komponensek becsült teljesítménye alapján nagyjából a célárfolyam.
Pozitív hangulatban indult a hét az USA-ban, az S&P 500 index 0,2%-os pluszban zárta a kereskedést. A múlt csütörtöki inflációs jelentés publikálása után a növekedési papírok mutatják a legjobb teljesítményt.
Az Egyesült Államokban a 18 év feletti lakosság 65%-a már legalább egy koronavírus elleni oltást kapott. Az immunizálás üteme a Johnson & Johnson átmeneti felfüggesztését követően erősen csökkent. Április közepén még több mint 3,3 millió oltást adtak be naponta az USA-ban, míg ez jelenleg nem éri el a napi 1,1 milliót.
A Novavax amerikai biotech cég Covid-19 vakcinája 90,4%-os hatékonyságot mutat a harmadik klinikai fázis vizsgálata során, melynek keretében 30.000 emberen tesztelték az USA-ban és Mexikóban. A vállalat egy úgynevezett rekombináns nanorészecske technológiát alkalmaz a vakcina készítése során. Az oltóanyagot a harmadik negyedévben tervezik engedélyeztetni.
A Citi elemzője semlegesről vételre minősítette fel a Nio részvényeit, és továbbá 50%-os felértékelődést lát a papírban, ami a növekedő keresletnek tudható be.
Az ázsiai részvények vegyes teljesítményt mutattak kedden. A japán Nikkei 225 index 1,0%-os emelkedést mutatott, míg a Hang Seng 0,7%-kal kereskedett lejjebb, és a Shanghai Composite is 0,8%-os mínuszban volt, miután az amerikai börzék a Fed találkozó előtt újabb rekord szinten zártak.
Miután a világ átvészelte a szállítókonténerek globális hiányát, majd a Szuezi-csatornán keresztbefordult hajó miatt kialakult dugót, a hajózási társaságoknak most egy újabb problémával kell szembenézniük. Egy újabb Covid vírus variáns terjed Dél-Kínában, ami ismét megzavarja a kikötők működését, illetve késlelteti a szállítmányokat. Guangdong tartomány vezetősége úgy döntött, hogy leállítja a kerületeket, illetve a gazdasági tevekénységet, hogy megfékezzék a vírus terjedését. Az elmúlt időszak eseményei közel megtízszerezték a szállítási költségeket, így ezt a tartományi változtatás sem fogja lejjebb vinni.
Kína figyelmeztette a NATO-t, hogy nem fogja hátradőlve nézni, ahogy az USA megpróbálja meggyőzni szövetségeseit, hogy keményebben lépjenek fel az ázsiai nemzet ellen. Peking azt üzente, hogy az ország nem jelent semmilyen fenyegetést egyetlen országnak sem, és a NATO ne túlozza el Kína katonai hatalmát.
A főbb amerikai és európai határidős indexek pluszban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.