Továbbra is nagy a bizonytalanság az AstraZeneca vakcinája körül Az európai részvénypiacok tegnap reggeli lelkesedése délutánra alábbhagyott, de a FTSE 100 még így is 1,3%-ot, a DAX 0,7%-ot, a CAC40 pedig 0,5%-ot emelkedett. A...
Az európai részvénypiacok tegnap reggeli lelkesedése délutánra alábbhagyott, de a FTSE 100 még így is 1,3%-ot, a DAX 0,7%-ot, a CAC40 pedig 0,5%-ot emelkedett.
A STOXX EUROPE 600 index tegnap ledolgozta a járvány miatti esését és egyúttal új csúcsra emelkedett. Ehhez 13,5 hónapra volt szüksége az indexnek.
A Bloomberg által megszerzett, az Európai Bizottság számára készített dokumentum alapján június végére a meghatározó európai gazdaságok (Németország, Franciaország, Spanyolország és Olaszország) esetében 57-61% között lehet a teljes lakosságra vetítve a beoltottak aránya. Bár az egyes országok demográfiai adottsága eltérő, de a teljes lakosság 55-60%-a megfeleltethető a felnőtt lakosság 70%-ának. Vagyis a tagországok egy jelentős részében már június végére elérhető a 70%-os átoltottsági cél, amit korábban a nyár végére tűztek ki. Főként a Pfizer/BioNTech vakcina szállítmányok futhatnak fel a közeljövőben, amiből 200 millió darab érkezhet az EU-ba a második negyedév során.
Továbbra is nagy a bizonytalanság az AstraZeneca vakcinája körül. Az Európai Gyógyszerfelügyelet egyik illetékese azt nyilatkozta, hogy egyértelmű kapcsolat van a ritka esetben jelentkező vérrögképződési zavarok és az oltások között. Az Európai Gyógyszerügynökség ma, vagy legkésőbb holnap tart tájékoztatást a vizsgálat eredményeiről. A vakcina egyébként akár abban az esetben is forgalomban maradhat, ha tényleg növeli a vérrögképződés kockázatát, amennyiben ez nem jelentős és a bizottság úgy találja, hogy az oltás haszna meghaladja annak kockázatait.
Mától Nagy-Britanniában is oltanak a Moderna vakcinájával is, így már háromfajta oltást alkalmaznak a szigetországban is. A Moderna bevezetésére a vártnál két héttel korábban került sor.
A Ryanair ma jelentette be, hogy a március végével zárult 2021-es üzleti évben 800-850 millió euró közötti veszteséget szenvedett el, ami némileg jobb, mint a korábbi 850-950 millió eurós előrejelzésük. Ugyanakkor a jelenlegi 2022-es üzleti évre meglehetősen negatív üzenetet fogalmaztak meg. Az utasszámot tekintve a korábbi 80-120 milliós becslésnek ma már inkább az alsó felét tartják reálisnak, míg a járványt megelőzően még évi 149 millió utasuk volt. A gyenge várt forgalom miatt a jelenlegi üzleti évre nulla körüli eredményre számítanak, ami csalódás a piac 300 millió eurós várakozáshoz képest. Összességében negatívnak tekinthető a Ryanair előrejelzése, ami akár a többi, elsősorban fapados légitársaságra is negatívan hathat a mai kereskedésben.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.