Erste kommentár Minden maradt a régiben. A „Pfizer ugrás” utáni szintek alatt vagyunk megint. A DAX már pénteken bement a 13.300 pontos szint alá, és a tegnapi jó hangulatban sem jött vissza fölé. Ma újra...
Minden maradt a régiben. A „Pfizer ugrás” utáni szintek alatt vagyunk megint. A DAX már pénteken bement a 13.300 pontos szint alá, és a tegnapi jó hangulatban sem jött vissza fölé. Ma újra próbálkozik a német index. A Dow Jones is kalandozott egy picit a 30.000 pont fölötti tartományban, majd tegnap visszacsuklott az alá. Ez azt jelenti, hogy ugyanott vagyunk, ahol egy hónappal ezelőtt voltunk. Ez különben nem feltétlenül rossz teljesítmény, hiszen az MACD indikátor szerint mind a két index korrekcióban van. Ha pedig ilyen szemmel nézzük a mozgást és figyelembe vesszük, hogy továbbra is csúcs körül vagyunk, akkor igazán elégedettek lehetünk. Ugyanakkor valamiért egy olyan érzés is kialakulhat egy egészséges befektetőben, hogy talán „windows dressing” van az év vége előtt. Legalábbis ha a részvények értékeltségére nézünk, akkor sok esetben szinte megmagyarázhatatlan árakat látunk, miközben persze vannak olyan piaci szereplők, amelyek indokolatlanul tűnnek nagyon olcsónak.
A DAX és a BUX indexben is kismértékű emelkedést láthatunk ma reggel. A BUX-ot elsősorban az OTP húzza, ami a többi vezető részvényt messze veri az emelkedésben.
A kezdeti emelkedést követően lefordultak az amerikai részvényindexek. Az S&P 0,4%-ot, a Dow 0,6%-ot csökkent, míg a Nasdaq 0,5%-ot emelkedett.
Eredményesnek mutatkozik a stratégia, hogy a 908 milliárd dolláros amerikai költségvetési élénkítési csomagot kétfelé szedték. A nagyobbik, 748 milliárd dolláros csomagot már a héten elfogadhatják, mivel ekörül nincsenek komolyabb viták. Ennek fontosabb részei a kisvállalatokat segítő 300 milliárd dolláros program, 180 milliárd dollár a munkanélküliek támogatására, 82 milliárd oktatásra, 45 milliárd dollár a közlekedés támogatására, beleértve a légitársaságokat is. További kisebb tételeket fordítanának a vakcinákra, tesztelésekre és a postára. A másik 160 milliárd dolláros csomagról továbbra sincs megállapodás, így ott nem látszik esély a gyors elfogadásra.
Az elektorok tegnap formálisan is megválasztották elnöknek Joe Bident. Meglepetés nem történt, minden elektor a felhatalmazásának megfelelően adta le a voksát. Ezzel, hogy az elektorok már megválasztották Bident, hamarosan véget érhetnek a választás tisztaságával kapcsolatos viták. A következő jogi formalitás, hogy január 6-án a Kongresszus is jóváhagyja a választás eredményét.
December 23-tól, az utolsó egy hónapra lemond az amerikai igazságügyi miniszter. Feladatait az utolsó néhány hétre helyettese veszi át.
A Shanghai index 0,1%-ot, a Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot csökkent.
Egyre rosszabb a külkereskedelmi kapcsolat Kína és Ausztrália között. A napokban Kína már hivatalosan is megtiltotta az ausztrál szén importját, amit Ausztrália a WTO szabályok megszegésének tart, és ami szembemegy a két ország által 2015-ben kötött kereskedelmi megállapodással is. A lépés nem volt teljesen váratlan, hiszen a kínai kikötők már az elmúlt hetekben is bojkottálták ezeket a szállítmányokat.
Kínában a vártnak megfelelően 7,0%-kal bővült novemberben az ipari termelés a tavalyi év azonos hónapjához képest. A kiskereskedelem szintén a várakozásokkal összhangban 5,0%-kal emelkedett. Az adatok megerősítik a kínai gazdaság felépülését.
A kínai jegybank 950 milliárd jüannyi többlet likviditást biztosított a kínai bankrendszer számára. Az év végéhez közeledve megszokottak a hasonló lépések a megnövekedett készpénz kereslet ellensúlyozására.
Az amerikai határidős indexek a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A MOL 300.000 darab „A” sorozatú saját részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 2.198,9 forintos átlagáron december 14-én. A tranzakciót követően a MOL 60.467.466 darab „A” sorozatú és 578 darab „C” sorozatú papírt birtokol. A program kezdete óta összesen 8.018.994 darab saját részvényt vettek, ami a teljes alaptőke 0,98%-a.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.