Erste kommentár Az okos pénz index, vagyis az SMI (Smart Monex Index) egyéves mélypontra esett, miközben az S&P500, ahogy más amerikai indexek (pl. Dow és Nasdaq) is, új csúcsra mentek. Az okos pénz hívők szerint a...
Az okos pénz index, vagyis az SMI (Smart Monex Index) egyéves mélypontra esett, miközben az S&P500, ahogy más amerikai indexek (pl. Dow és Nasdaq) is, új csúcsra mentek. Az okos pénz hívők szerint a kereskedés első felében a buta pénz dominál a piacokon, míg az utolsó egy órában az okos. Ez praktikusan a kisbefektetőket és az alapkezelőket jelöli, és valójában nem az okossághoz és a butasághoz van köze, hanem a piac értéséhez. Az előbbiek kevésbé jártasak a cégértékelésben és a részvénypiaci folyamatokban, míg az utóbbiak, már csak a szakmájunknál fogva is, igen. Ez alapján arra lehet következtetni, hogy az okos pénz inkább az eladói oldalon állt az elmúlt időszakban, míg a buta pénz inkább a vevőin. Az előbbit magyarázhatja a piacok magas értékeltsége, míg a második csoport viselkedését az aki kimarad, az lemarad attitűd. Ezt az is alátámasztja, hogy a lakosságot alapvetően próbálja jól tartani az állam a válság kezdetétől fogva. Sőt, az első időszakban olyan nagy volt a heti csekk (600 dollár), hogy az sok esetben jobb jövedelmet biztosított a munkanélküliek számára, mintha dolgoztak volna. Vagyis a politika az év nagyobb részében gondosan ügyelt arra, hogy a lakosság ne szenvedjen „semmiben” hiányt. Igaz, ez októberben véget ért, de még így is jelentős pénzmennyiség van a lakosság kezében, ami megjelenik a részvénypiacon, és megveszi az éppen aktuális sztárt. Talán éppen ezt láthatjuk abban is, hogy újra a technológiai sztárokat veszik, miközben az értékalapú részvények most megint visszaszorultak kissé. Mindenesetre azt gondoljuk, hogy a rotáció csak átmenetileg állt le, és hamarosan folytatódni fog, miközben a piacok akár nagyon hosszan is stagnálhatnak az elkövetkező időszakban.
A DAX és a BUX indexben is kicsi az elmozdulás ma reggel, és ez az általános piaci hangulat alapján akár így is maradhat. Egyelőre azt látjuk, hogy a magyar-lengyel vétó az uniós költségvetésre nem igazán volt jelentős hatással a részvénypiacra. Ez talán így is marad egyelőre. Ugyanakkor hosszútávon nyilván nem lenne kedvező egyik félnek sem.
Vegyes kereskedéssel indult a hét Amerikában. A Dow Jones Industrial Average és S&P 500 index 0,5% illetve 0,2%-ot csökkent, a Nasdaq Composite azonban 0.5%-ot emelkedett.
A vírus terjedésének gyorsulásával egyre több állam vezet be korlátozó intézkedéseket, aminek hatása kezd tükröződni a gazdasági teljesítményben. A JPMorgan Chase hitel- és bankkártya forgalma év per év alapon 10%-os csökkenést mutatott a november 30-i héten, ami jelentős visszaesésnek számít a november elején mért 0%-os változáshoz képest. Ilyen gyenge forgalmat utoljára július végén láthattunk.
Gyenge kereskedéssel folytatódik a hét Ázsiában. A Nikkei 225 és CSI 300 index is 0,3%-os csökkenést mutat a kereskedés végéhez közeledve, a Hang Seng pedig több mint 0,6%-ot csökken.
A kínai export rekord szintre, 268 milliárd dollárra emelkedett novemberben, ami 21%-os növekmény a tavalyi évhez képest. Az import csupán 4,5%-ot emelkedett, így a több mint 75 milliárd dolláros kereskedelmi többlet szintén rekord nagyságú.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A Richter 24.000 darab saját részvényt vásárolt 7.432 forintos átlagáron 2020. december 4-én. A társaság összesen 500.000 darab vételére adott megbízást, amiből eddig 192.138 darab teljesült.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.