Erste kommentár „Én csak azt mondom, Pelikán elvtárs, a nemzetközi helyzet egyre fokozódik” – ismerjük az ikonikus mondatot a Tanú című filmből, és másképpen ugyan, de sajnos most is igaz. Szigorítanak az...
„Én csak azt mondom, Pelikán elvtárs, a nemzetközi helyzet egyre fokozódik” – ismerjük az ikonikus mondatot a Tanú című filmből, és másképpen ugyan, de sajnos most is igaz. Szigorítanak az osztrákok és a románok, bezárkóznak az írek és a walesiek, a németek pedig a szigorításokat várva újra, szelektált felvásárlási lázban törtek ki. Vagyis a nemzetközi helyzet fokozódik. Erős versenyfutásban vagyunk a járvány terjedésével és az oltóanyag fejlesztéssel. Persze ezen a fronton is napról-napra újabb hírekkel lehetünk gazdagabbak. Tegnap a Pfizer-BioNtech és az AstraZeneca részéről hallhattunk jó híreket, ma pedig a Moderna bejelentésének örülhetünk. November végéig mindannyian befejezhetik a klinikai kísérleteket és akár már december közepére engedélyhez juthatnak. Igaz, az AstraZeneca csak az EU-ban, míg a másik kettő mind a két gazdasági központban engedélyhez juthat. A Pfizer esetében korábbi bejelentésekből tudjuk, hogy az év végéig 100 millió oltóanyaggal tud rendelkezésre állni, s az AstraZeneca esetében is tudjuk, hogy évi 3 milliárd adagnyi termelőkapacitást állít üzembe fokozatosan, tehát onnan is lehet számítani jelentős mennyiségre. A gyártás a kormányok megrendeléseinek köszönhetően már jó pár hónapja folyik mindegyik esetben. Így a döntéshozók már az oltási renden törik a fejüket. Abban mindenki egyetért, hogy előszőr a legveszélyeztetettebb embereket, az időseket és a kórházi dolgozókat kell beoltani, utána jöhetnek a többiek. Az Egyesült Királyságban megkezdték az egészségügyi dolgozók felkészítését az oltás tömeges beadására, ami mindenhol nagy kihívás lesz. Magyarországon cirka 88 ezer egészségügyi dolgozó van, közülük kb. 33 ezer orvos. Normál munkatevékenység mellett, vagy annak bizonyos mértékű visszaszorításával is nagy kihívás lesz a több mint 5 millió ember végigoltása. Persze erre is léteznek megoldások. Például a Richter partnerének, az Inovio nevű amerikai cégnek van olyan speciális ”fecskendője”, amivel érintésmentesen gyorsan be lehet adni a védőoltást. Kérdés, hogy a saját készítményen kívül lehet-e más szerek esetén is használni azt. Egy szó mint száz, léteznek vagy létezhetnek olyan technológiai megoldások, amelyek leegyszerűsítik és/vagy meggyorsítják a lakosság átoltásának folyamatát.
A DAX index kis mínuszban kezdett ma és várhatóan így is marad az amerikai határidők enyhe pozitivizmusa ellenére, legalábbis a napon belüli indikátorok alapján. A BUX index is alapvetően oldalazik, igaz mintha többet lenne a pozitív tartományban, ami a részvények értékeltsége alapján indokolható.
Korrekcióba csapott át a nap eleji enyhe emelkedés az amerikai részvénypiacon. A Nasdaq 1,7%-kal, az S&P500 1,6%-kal, a Dow 1,4%-kal esett.
Az előzetes eredményvárakozásainál enyhén jobb eredményt ért el az IBM a harmadik negyedévben. Az árbevétel azonban ezzel együtt is 2,6%-kal 7,6 milliárd dollárra esett év/év alapon, amin 2,58 dolláros EPS-t ért el a cég. Ez azt mutatja, hogy a Red Hat akvizíciója egyelőre kevés volt ahhoz, hogy a felhőalapú szolgáltatásokból származó bevétel olyan mértékben nőjön a cégnél (+19% év/év), ami kompenzálja az egyéb üzletágakból származó csökkenő bevételt. Ez azonban már nem sokáig lesz így, ugyanis a cég nemrég jelentette be, hogy a számítógépes infrastruktúrával kapcsolatos szolgáltatásait magában foglaló üzletágat új cégbe szervezi ki. Egész éves várakozást továbbra sem adott a vállalat, ami aggodalommal töltötte el a befektetőket, így a részvényárfolyam közel 3%-kal esett piaczárás után.
A Goldman Sachs és az Amerikai Igazságügyi Minisztérium megegyezett az 1MDB maláj állami alap körüli botrány kapcsán. Ez alapján A Goldman több mint 2 milliárd dolláros bírságot fizet, azonban büntetőjogi eljárás nem indul ellene az USA-ban. Ez a várakozásoknak megfelelő döntés.
Az Intel közel áll ahhoz, hogy 10 milliárd dollárért eladja NAND memória üzletágát dél-koreai versenytársának, a SK Hynix-nak. Ezzel az Intel még jobban a fő tevékenységeire szeretne összpontosítani azt követően, hogy az utóbbi években többször késést jelentettek be új processzoraik fejlesztése terén.
A következő hónapra vár a Moderna előzetes eredményeket a koronavírus elleni vakcinájával kapcsolatban. Ha ez sikeres lesz, akkor a Moderna vezérigazgatója szerint az Amerikai Gyógyszerfelügyelet decemberben elsőbbségi eljárással engedélyeztetheti a készítményt.
Továbbra is eltérő teljesítményt mutatnak az ázsiai részvénypiacok. A Nikkei 225 és Hang Seng 0,5% és 0,1%-ot csökkennek, a CSI 300 index pedig 0,5%-ot emelkedik a nap végéhez közeledve.
2019-ben a PBOC megreformálta monetáris eszköztárát és bevezetett egy új benchmark kamatrátát, az úgynevezett „Loan Prime Rate” vagy LPR benchmarkot. Az LPR a LIBOR-hoz hasonlóan egy átlagérték, azonban nem a bankközi kamatok átlaga, hanem a bankok legjobb ügyfeleinek felszámolt kamatok átlaga. Ezt a rátát veszik alapul a bankok a lakossági és vállalati hitelek meghatározásánál. A koronavírus következtében a PBOC mérsékelt magatartást tanúsított, az LPR csak 30 bázisponttal csökkent. Minden hónap 20-án publikálják az aktuális kamatszintet, amiben ma sem történt változás.
Az amerikai határidős indexek a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A MOL 20 ezer tonnára bővítette a zalaegerszegi finomító területén működő gumibeton üzemének kapacitását. A bitumen és használt autógumi keverékéből készült anyag kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, az utak hosszabb életűek, kisebb karbantartást igényelnek és halkabbak. A példa jól mutatja a MOL elkötelezettségét az újrahasznosító technológiák iránt. Az üzem nyeresége nem publikus. Az anyagot már több út építésénél használták sikerrel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.