Erste kommentár Ma reggel a régiós bankelemzőnk 11.000 forintra csökkentette az OTP-re vonatkozó 12 hónapos célárat, és továbbra is felhalmozásra ajánlja a részvényt. Az ok az alacsonyabb...
Ma reggel a régiós bankelemzőnk 11.000 forintra csökkentette az OTP-re vonatkozó 12 hónapos célárat, és továbbra is felhalmozásra ajánlja a részvényt. Az ok az alacsonyabb kamatmarzs miatt bekövetkező alacsonyabb nettó kamatbevétel és a közel háromszorosára növekvő céltartalék, ami jövőre is még a korábbi előrejelzés duplája lehet, de még 2022-ben is 20-30 százalékkal magasabb maradhat, mint a korábbi előrejelzésünk. Ennek köszönhetően idén a nettó eredmény 300 milliárd alá csökkenhet, és jövőre is ezen a környéken maradhat, hogy a 2019-es szintet igazából csak 2023 környékén érje újra el. Ez eléggé konzervatív előrejelzésnek tekinthető, de a jelenlegi nagyon bizonytalan helyzetben még elfogadhatóan negatív szcenárió. Hasonlóan óvatosak voltunk az értékelésnél is, ahol a diszkontált osztalék modellben nem csak az osztalék csökkent az elkövetkező évekre, hanem a tőkeköltség is megemelkedett a korábbi 10 százalékról 12 százalékra, miközben a tőke megtérülési rátát a korábbi 13 százalékról 12 százalékra csökkentettük hosszútávon. Ezek a változások is a jelenlegi bizonytalan helyzetet tükrözik, de a helyzet javulásával majd visszaállhat a korábbi értékre. Egy szó mint száz, egy nagyon konzervatív megközelítés vezetett a jelenlegi árnál több mint 10 százalékkal magasabb célárfolyamhoz.
A másik izgalmas hír, hogy a 74 éves Trump elnök és felesége is megfertőződött a koronavírussal. Reméljük enyhe lefolyású lesz a betegség, de az emberben óhatatlanul felmerül, hogy mi történik, ha tragédiával végződik a betegség. Ha választások előtt történik az esemény, akkor a jelölő pártok belső szabályzata szerint lép az elnökjelölt helyébe a megfelelő ember, aki a legtöbb esetben az alelnökjelölt. Ha a választások után, de még az elektorok szavazta (december 14.) előtt következik be haláleset, akkor a delegáló párt megint csak kicserélheti a jelöltet egy új emberre, de az elektorok a saját belátásuk szerint döntenek, hogy kire szavaznak. A bizonytalanság a december 14-i elektori szavazás és a január 6-i kongresszusi számlálás időpontja között van. Ha ekkor hal meg a győztes, akkor a kongresszus eldöntheti, hogy leszámolja az elektori szavazatokat és a halott győztesből megválasztott elnök lesz, akit így a megválasztott alelnök követ a székben, és őt nevezik ki január 20-án elnökké. Ha a kongresszus úgy dönt, hogy nem érvényesíti az elektorok szavazatait, akkor a felsőház dönt, hogy a három legjobb eredményt elért jelölt közül ki legyen az elnök. Ugyan a betegség tipikusan 1-2 hetes lefolyású szokott lenni, de előfordulhat, hogy elhúzódik, s ezzel a választásokat is befolyásolhatja. Így nem meglepő, hogy a hírre a megnövekvő bizonytalanság miatt jelentősebb esést produkáltak a tőzsdék.
A DAX és a BUX is csökkenéssel kezdte a kereskedést, ami kitarthat a mai napon.
A technológiai szektor vezetésével emelkedtek tegnap a tengerentúli részvényindexek. A Nasdaq 1,4%-kal, az S&P500 0,5%-kal, a Dow 0,1%-kal került feljebb.
Donald Trump és Melania Trump is elkapták a koronavírust, amit az elnök Twitter üzenetben tett közzé. A gyanú már azt követően felmerült, hogy Trump egyik közeli tanácsadója – akivel az elmúlt hetekben sokat utazott együtt az elnök – elkapta a vírust. A hírekre a határidős piacok 1-1,5% körüli eséssel reagáltak.
Megszavazták tegnap a demokraták a Képviselőházban az általuk kidolgozott 2.200 milliárd dolláros fiskális csomagot, amit a republikánusok továbbra sem támogattak. Ennek ellenére az egyeztetések tovább folynak a felek között egy olyan potenciális csomagról, amit mindkét fél támogatna.
55,4 pontra esett vissza az ISM feldolgozóipari indexe az USA-ban szeptemberben a várt 56,5 és a korábbi 56 ponttal szemben.
Év/év alapon 4,8%-kal nőttek az autóértékesítések az USA-ban szeptemberben, ami az első pozitív olvasat február óta.
A Nikkei 225 index a tegnapi technikai szünet után 0,8%-os csökkenést mutat, a hongkongi és kínai tőzsdék nemzeti ünnep miatt jövő hét pénteking zárva tartanak.
Japánban az elemzői várakozásoknak megfelelően 3,0%-ra emelkedett a munkanélküliségi ráta, amire 2017 eleje óta nem volt példa. Az adat azonban a világ többi országához képest továbbra is rendkívül alacsonynak számít, főleg annak fényében, hogy a japán gazdaság relatíve lassan épül fel a koronavírus okozta recesszióból. Az alacsony munkanélküliségnek két fő oka van. Egyrészt Németországhoz hasonlóan Japánban is olyan intézkedéseket hozott a kormány, ami megakadályozta tömeges elbocsátásokat. A munkanélküliség azonban feltehetően ezen támogatások nélkül is relatíve alacsony maradt volna, csakúgy mint a korábbi válságok során. Sem a 80-as évek hitelbuborékját követően, sem pedig a 2008-as globális recesszió után nem emelkedett a munkanélküliség 5,5% fölé. Ez annak tudható be, hogy a japán vállalati szektor sokkal konzervatívabb költekezési irányelvet követ, mint nyugati versenytársaik. Amikor nagyon jól megy a gazdaság, akkor jelentős készpénz állományt halmoznak fel, amiből aztán válság idején finanszírozzák a munkahelyek megtartását.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A Csányi Sándorhoz köthető Sertorius alap újabb 28,702 darab OTP részvényt vett szeptember 30-án 9.262 forintos átlagáron.
A MOL hivatalosan bejelentette, hogy 315.000 darab saját részvényt vásárolt 1.683,9 forintos átlagár mellett. A MOL direkt és indirekt módon 52.807.517 darab “A” sorozatú részvényt és 578 darab „C” sorozatú saját papírt birtokol.
A MOL bejelentette azt is, hogy 650 milliónyi eurókötvényt bocsátott ki. Az árazás 1,64% volt, a kötvény 7-éves és 1,5%-os kuponnal forog. Véleményünk: A tranzakciót korábban már bejelentette a MOL, és általános piaci célokat szolgál. Az 1,64%-os hozam megfelelő árazásnak tűnik nekünk.
A MOL szeptemberben 1,1 dollár/hordó finomítói és 357 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el. Ez egy kicsivel jobb, mint augusztusi 0,9 dollár/hordó finomítói és 337 euró/hordó petrolkémai marzs, de alatta marad a második negyedév 2,7 dollár/hordó finomítói és 431 euró/tonna petrolkémiai marzsának. Véleményünk: A cég továbbra is gyenge iparági környezetben tevékenykedik, a szeptember alig lett jobb a gyenge augusztusnál. A hír kedvezőtlen a MOL számára.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.