Erste kommentár Tegnap az S&P500 index a technológia szektor vezetésével újra a történelmi csúcs közelébe emelkedett. Mindezt annak ellenére, hogy az USA-ban nagyot ugrott a maginfláció 1,6 százalékra, ami...
Tegnap az S&P500 index a technológia szektor vezetésével újra a történelmi csúcs közelébe emelkedett. Mindezt annak ellenére, hogy az USA-ban nagyot ugrott a maginfláció 1,6 százalékra, ami ugyan még nem vészes, de erős szignál arra nézve, hogy a pénzmennyiség növelése – ami egy negyedév alatt történelmi mértékű, 20 százalék volt – előbb-utóbb növelni fogja az infláció kialakulásának lehetőségét, miközben a gazdaságban inkább a kínálati sokkok éreztetik hatásukat. Ez akár stagflációt is kiválthat a jövőben. Mindenesetre a technikai kép alapján a vezető indexek (pl. S&P500 vagy DAX) egyelőre emelkedni akarnak. Legalábbis az MACD éppen most ad vételi jelzést. Mindeközben a Buffett indikátor – amit a legendás befektető a legjobb egyszerű indikátornak nevez, és ami a globális tőzsdei piaci kapitalizációt viszonyítja a világ GDP-jéhez – bejelzett azzal, hogy tegnap picivel 100 százalék fölé emelkedett. Hasonló eseményt 2000-ben, 2008-ban és 2018-ban láthattunk. Ezekben az esetekben árfolyamkorrekció jött a piacokon nem sokkal az eseményt követően. Szerintünk is közeledik ez az esemény, de a piac egyelőre még a lufi fújás fázisában van.
A tegnapi napközbeni fordulatot követően ma enyhe csökkenés jöhet a piacokon, legalábbis ezt indikálják a piacok reggel.
Emelkedéssel zárták a tegnapi napot a vezető amerikai részvényindexek, az S&P500 kis híján új történelmi csúcson tudott zárni. Az index 1,4%-kal került feljebb, míg a Dow 1,1%-kal, a Nasdaq 2,1%-kal emelkedett.
Aggódnak a Fed jegybankárai a koronavírus körüli kockázatok miatt. Van, aki arra figyelmeztet, hogy több állam a szakértők tanácsait figyelmen kívül hagyva túl hamar nyit újra, míg van, aki már W-alakú recesszióról beszél a sokak által várt V alakkal szemben. Eric Rosengren, a bostoni Fed elnöke kifejezetten kritikusan fogalmazott az USA koronavírusra adott válaszreakcióját illetően. Szerinte az USA nagyban saját hibájának köszönheti azt, hogy jóval gyengébb a mostani felpattanás, mint például Európában. Eközben Trump amellett kampányol, hogy minél előbb nyissák újra az iskolákat, amelyek közül többet pár nap után máris be kellett zárni a koronavírus terjedése miatt.
Tovább növelné lakossági üzletágát a Goldman Sachs. A befektetési bank ajánlatot tett a General Motors hitelkártya üzletágára, ami több mint 3 milliárd dollárnyi hitelállománnyal rendelkezik. A Goldman Sachs négy éve lépett be a lakossági piacra, amikor elindította a Marcus elnevezésű platformját. Tavaly az Apple-lel közösen indítottak egy hitelkártya terméket, amin keresztül több mint 2,3 milliárd dollár értékben nyújtottak finanszírozást. A teljes lakossági üzletág 7 milliárd dolláros hitelállománnyal rendelkezik.
Jelentősen visszaesett a Lyft teljesítménye. Az Uber hazai vetélytársa év per év alapon több mint 50%-os bevételcsökkenést jelentett a második negyedévre vonatkozóan. Az aktív vezetők száma 8,7 millióra csökkent az egy évvel korábbi 21,8 millióról. Júliusban az aktivitás 78%-kal emelkedett áprilishoz képest, azonban még így is 54%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
Vegyesen szerepeltek az ázsiai részvényindexek a mai napon. A Nikkei 1,8%-kal emelkedett, a Hang Seng és a Shanghai index 0,2%-kal csökkent.
Már 30%-ra növelte Kínán kívüli gyártókapacitásait az Apple legnagyobb beszállítója, a Hon Hai Precision Industry, más nevén a Foxconn. Ez az arány júniusban még 25%-on állt. A vállalat tegnapi gyorsjelentése után a cég elnöke, Young Liu közölte, hogy a folyamat folytatódni fog, ugyanis az USA és Kína közti feszültségek hatására az esetleges büntetővámok miatt túl nagy kockázattal jár az erős kínai jelenlét. Liu szerint ezzel Kína szerepe, mint a világ összeszerelőüzeme véget ér. Erre egyébként Kína is készül, ugyanis a teljes gazdaságon belül szeretne egyre nagyobb szerepet adni a belső fogyasztásnak.
Év/év alapon 0,9%-kal csökkentek a termelő árak Japánban júliusban a várt 1,1%-kal és a megelőző havi 1,6%-kal szemben. Ezzel ipari oldalról Japán is csatlakozott azon fejlett gazdaságok sorába, ahol a vártnál gyorsabban térnek magukhoz az árak a koronavírus után.
A főbb amerikai és európai határidős piacok is mínuszban voltak ma reggel.
Újabb 45.000 darab saját részvényt vett az OTP tegnap, az átlagár 10.968 forint volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.