Legfrissebb írásai
A magas inflációs ráták növelik a lefelé mutató kockázatokat
Az inflációs ráták tovább emelkednek, ami a központi bankokat a kamatemelések felgyorsítására készteti. Az Egyesült Államokban a fogyasztói árindex meglepő módon 1,0%-kal emelkedett májusban az előző hónaphoz képest, és éves szinten 8,6%-ot tett ki. Az ausztrál jegybankkal és az Európai Központi Bankkal két, korábban mérsékelt jegybank is átállt a „héják” (monetáris szigorítást pártoló) táborába. Ezzel párhuzamosan a pénzügyi környezet is romlott: a részvényárak csökkentek, a magas minősítésű államkötvények hozamai emelkedtek, a hitelfelárak pedig nőttek. Mindezen okok miatt megnőttek a reálgazdasági növekedés lefelé mutató kockázatai, azaz a recessziós kockázatok.
Az ukrán háború hosszabb távú hatásai
A bécsi Erste Asset Management részletes cikke az orosz-ukrán konfliktus hosszabb távú lehetséges következményeiről, valamint a befektetői hangulatról és a piacok fő mozgatórugóinak változásairól.
Recesszió az ukrán krízis nyomában?
Az elmúlt napokban az Oroszország, Ukrajna és a NATO közötti geopolitikai konfliktus tovább fokozódott. Mostanra már a kamatemelési várakozások helyett az orosz-ukrán konfliktus mozgatja az árfolyamokat. A kockázati prémiumok emelkedtek, ami a kockázatos eszközök, például a részvények árfolyamveszteségében; az orosz rubel gyengülésében; és az amerikai dollárban denominált orosz államkötvények hozamprémiumának emelkedésében tükröződik.