Erste kommentár Éppen tegnapelőtt vonták kérdőre az Amerikai Kongresszusban az Amazon, Apple, Facebook, Alphabet négyes vezérigazgatóit a túlzott piaci erőfölényük miatt. A tegnapi napon piaczárás után...
Éppen tegnapelőtt vonták kérdőre az Amerikai Kongresszusban az Amazon, Apple, Facebook, Alphabet négyes vezérigazgatóit a túlzott piaci erőfölényük miatt. A tegnapi napon piaczárás után egységesen egy csattanós választ adtak ezekre a vádakra. A második negyedéves gyorsjelentéseikből az látszott, hogy ők voltak a gazdaság egyik hajtómotorjai a koronavírus által komolyan sújtott időszak alatt. Az Amazon háromszor akkora értékben szállított ki élelmiszereket, mint egy évvel korábban, míg az Apple elektronikus eszközeivel segítette a távoktatást vagy az emberek közötti kapcsolattartást. A Facebook és a Google pedig komoly segítséget jelentett kis- és középvállalkozások számára, akiknek nem maradt más felület termékeik és szolgáltatásaik népszerűsítésére. Ez egy igen jó alkupozíciót kölcsönöz ezeknek a vállalatoknak a folytatásban.
Vegyesen zárták tegnap a vezető amerikai részvényindexek a kereskedést. A Nasdaq 0,4%-kal emelkedett, a Dow 0,9%-kal, az S&P500 0,4%-kal esett.
Elsöpörte az Amazon az elemzői várakozásokat a második negyedévben, miután 88,9 milliárd dolláros árbevételt jelentett a várt 81,2 milliárd dollárral szemben. Ez 40%-os növekedés volt év/év alapon. A most kezdődött negyedévre 87 és 93 milliárd dollár közötti árbevételt vár a cég, ami magasabb az eddigi 86,5 milliárd dolláros konszenzusnál. Az egy részvényre jutó tisztított profit 10,3 dollár lett, ami sokszorosa a konszenzus által várt 1,46 dollárnak. A számokból egyértelműen az látszik, hogy a koronavírus hatására a vártnál jóval nagyobb forgalmat bonyolított le a cég. Az élelmiszereladások például tripláztak a második negyedévben év/év alapon. A felhőalapú szolgáltatások terén a vártnál valamivel gyengébb számot jelentett a cég, ami 10,8 milliárd dolláros árbevételt jelent a várt 11 milliárd dollárral szemben. Ez 29%-os növekedés év/év alapon az előző negyedévi 33%-ot követően. A főként reklámbevételeket magában foglaló üzletág bevétele 41%-kal nőtt 4,2 milliárd dollárra. A vártnál jóval jobb számokra 5%-kal emelkedett az árfolyam piaczárás után.
A boltzárak ellenére nagymértékben felülmúlta az elemzői várakozásokat az Apple, miután 59,7 milliárd dolláros árbevételt ért el (+11% év/év) a várt 52,3 milliárd dollárral szemben. Ezzel a valaha volt legjobb gazdasági harmadik negyedévét zárta a cég. Az egy részvényre jutó tisztított profit 2,58 dollár lett a várt 2,04 dollárral szemben. A vártnál jobb számok részben az iPhone-ok iránti vártnál erősebb keresletnek voltak köszönhetők, ahonnan 26,4 milliárd dollárnyi bevétele származott a cégnek a várt 22,4 milliárd dollárral szemben. Emellett a koronavírus segített az iPad-ek és Mac-ek értékesítésében is, amik szinték jóval a várakozások felett alakultak. A szolgáltatásokból származó 13,2 milliárd dolláros árbevétel megfelelt a várakozásoknak. A most kezdődött negyedévre nem adott meg várakozást a cég. Emellett azt is bejelentették, hogy 4:1 arányú részvényfelaprózást hajtanak végre. A jó hírekre 6%-kal emelkedett piaczárás után az árfolyam.
Év/év alapon 11%-kal növekvő, 18,7 milliárd dolláros árbevételt ért el a Facebook a második negyedévben, ami érdemben felülmúlta a 17,3 milliárd dolláros elemzői konszenzust. A havi aktív felhasználók száma 12%-kal nőtt 2,7 milliárdra a várt 2,63 milliárddal szemben. Az egy részvényre jutó tisztított profit 1,80 dollár lett a várt 1,39 dollárral szemben. A számok azt mutatják, hogy a koronavírust követő hirtelen visszaesés az online hirdetésekben hamar elillant, és ismét növekedési pályára állt az iparág. A Facebook esetében fontos kérdés volt még a hirdetési bojkott, amihez már több, mint ezer vállalat csatlakozott. A vállalat erről annyit árult el, hogy július első három hetében tartani tudta a második negyedéves 10%-os növekedési ütemet, a bojkott hatásait is figyelembe véve. Ez azért még érdemben elmarad az első negyedéves 18% körüli növekedési ütemtől. A vártnál kedvezőbb számokra 6%-kal emelkedett az árfolyam piaczárás után.
A Facebook-kal szemben nem tudta év/év alapon növelni bevételeit az Alphabet, miután stagnáló, 31,6 milliárd dolláros bevételt jelentett, amennyiben a hirdetési partnereknek fizetett díjaktól tisztítva nézzük. Ez azonban így is felülmúlta a 30,5 milliárd dolláros konszenzust. Az egy részvényre jutó tisztított profit 10,1 dollár lett a várt 8,3 dollárral szemben, ami érdemben elmaradt a tavalyi 14,2 dollártól. A felhőalapú szolgáltatásokból származó bevételek 43%-kal nőttek év/év alapon a vártnak megfelelő 3 milliárd dollárra. A Youtube hirdetési bevételei 6%-kal estek negyedév/negyedév alapon a negyedévben a vártnak megfelelő 3,8 milliárd dollárra. A vállalat vezérigazgatója szerint a negyedév vége felé javuló trendek látszottak. Az árfolyam nem mutatott érdemi elmozdulást a hírekre piaczárás után.
A napi csúcsra ugró japán vírusfertőzések beleadtak a japán részvénypiacba. A Nikkei 2,7%-ot zuhant, miközben a Hang Seng 0,1%-ot csökkent, a Shanghai index pedig 0,3%-ot emelkedett.
A japán ipari termelés öt hónapot követően először bővült hó/hó alapon június során. A mostani 2,7%-os növekedés sem jelent azonban áttörést, az ipari aktivitás így is 17,7%-kal elmaradt a tavalyi értéktől.
A japán munkanélküliségi ráta 2,8%-ra csökkent, azonban az adat módszertani okok miatt nem megbízható, mivel a fizetés nélküli szabadságra küldött dolgozókat nem tekinti munkanélkülinek, így a valóságnál kedvezőbb képet fest az adat.
Vegyesen alakultak júliusban a kínai beszerzési menedzser indexek. A feldolgozóipari index a várt enyhe csökkenés helyett 51,1 pontra emelkedett a korábbi 50,9 pontról, míg a szolgáltatóipari index a várt minimális emelkedés helyett 54,4 pontról 54,2 pontra süllyedt. A kompozit index értéke 54,2 pontról 54,1 pontra csúszott vissza.
A Nasdaq kivételével a negatív tartományban tartózkodnak a határidős indexek.
Az OTP tegnap 30.000 saját részvényt vásárolt, átlagosan 10.509 Ft-ért részvényenként.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnap bejelentette, hogy tárgyalnak a Bankszövetséggel a hiteltörlesztési moratórium részleges, vállalatokat érintő meghosszabbításának lehetőségéről a jövő évre.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.