Erste kommentár Úgy tűnik, hogy nem számít semmi sem. Lehet kevésbé hatásos a gyógyszer, lehetnek zavargások az USA-ban, merülhetnek fel aggályok a vakcinák tesztelésével kapcsolatban, lehetnek...
Úgy tűnik, hogy nem számít semmi sem. Lehet kevésbé hatásos a gyógyszer, lehetnek zavargások az USA-ban, merülhetnek fel aggályok a vakcinák tesztelésével kapcsolatban, lehetnek kínai-amerikai feszültségek, a piacok nem igazán akarják megváltoztatni a pozitív módot. Pedig az árazás is magas az előremutató P/E alapján. Így tegnap kicsit emelkedtek az amerikai indexek, és Ázsiában is emelkedést láthattunk az éjjel. A DAX index pedig méretes emelkedéssel kezdheti a napot a határidős indexek alapján. Pedig a Gilead gyógyszerének kevésbé hatásos volta nem túl jó hír, mint ahogy az sem, hogy a Hongkong körüli csatározásban Kína felfüggesztette szója importját az USA-ból, míg az Egyesült Államok újabb kínai hivatalnokokkal szemben alkalmaz szankciókat. Ugyanakkor a piac örül annak, hogy Trump a legutóbbi beszédében nem emlegetett újabb komolyabb szankciókat. Másrészt a zavargások leverésére kilátásba helyezte a hadsereg bevetését, ami nem lenne egy örömteli esemény. Különben Biden jelenleg 10 százalékponttal áll Trump előtt a pollok alapján, s ezzel 53 százalékos támogatottsága van a biztosan választók körében. Peresze még bármi történhet az őszi elnökválasztásig.
Mindeközben a Goldman 12.100-ról 13.000 forintra emelte az OTP célárát vételi ajánlással, azzal indokolva ezt, hogy 2022 és 2023-ban dinamikusan növekedhet az eredmény, miközben az idei és a jövő évi eredmény kilátásokat csökkentette az amerikai bankház. A MOL-ra is új elemzéssel jelentkeztek, ott 2.200 forintról 1.700 forintra csökkentették a célárfolyamot. Ezek az ajánlások hatással lehetnek az árfolyamokra a mai kereskedésben.
A rendkívül feszült amerikai helyzet ellenére emelkedtek tegnap a tengerentúli indexek. A Dow és az S&P 0,4%-kal, a Nasdaq 0,7%-kal zárt magasabban.
Donald Trump a hadsereg bevetését is kilátásba helyezte az amerikai zavargások megfékezése érdekében. A napok óta tartó megmozdulásokban már több ezer embert tartoztattak le és több tucat városban rendeltek el részleges kijárási tilalmat. A Fehér Ház környékén történt zavargások miatt Trump elnököt állítólag biztonsági okokból a fehér házi óvóhelyére kellett menekíteni.
A szenátus Pénzügyi Bizottságának elnöke a gyógyszer áremelés mértékét szabályozó szavazást kezdeményezett. A javaslat célja, hogy egy esetleges újabb járvány esetén megakadályozza a gyógyszerek áremelkedését.
Zavarba ejtő eredményt hozott a Gilead Science Remdesivir nevű készítménye a koronavírus kezelésében. A harmadik fázisú teszten közepesen súlyos betegek kezelésében alkalmazták a készítményt és azoknál, akiknél 5 napig tartott a kezelés, szignifikáns eredményt sikerült elérni azokhoz képest, akik nem kapták a kezelést. Ezzel szemben a hosszabb, 10 napos kúra esetén már nem volt szignifikáns pozitív hozadéka a Remdesivir használatának. A részvény csaknem 4%-os csökkenéssel reagált a hírre.
Őszre tolódhat a júniusi G7 ülés, pedig korábban Trump, mint házigazda még ahhoz is ragaszkodott, hogy személyes találkozót tartsanak, ne pedig csak virtuálisan ülésezzenek. Ezt azonban a járvány és a jelenlegi amerikai biztonsági helyzet ellehetetlenítette.
Emelkedés jellemezte az ázsiai részvénypiacokat ma reggel. A Shanghai index 0,1%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot, a Nikkei 1,2%-ot emelkedett.
Ismét csatatérré vált a szója piaca az USA és Kína között. A Hongkong miatti amerikai nyomásgyakorlásra válaszul Kína felfüggesztette egyes mezőgazdasági termékek, köztük a szója behozatalát az USA-ból, ez pedig veszélyeztetheti a két ország között nehezen megkötött kereskedelmi megállapodást, egyúttal a kereskedelmi háború újabb kitörésével fenyeget.
A várakozásokkal összhangban nem változtatott monetáris politikáján az ausztrál jegybank. Az alapkamatot és a 3 éves állampapírok hozamcélját is változatlanul 0,25%-on tartotta. Az ausztrál jegybank elnöke a korábbinál optimistább véleményt fogalmazott meg a gazdaság állapotával kapcsolatban, ugyanis elképzelhetőnek nevezte, hogy a vártnál kisebb lesz a gazdaság visszaesése. Mindezt arra alapozza, hogy a meredek zuhanást követően hamar stabilizálódott a gazdaság állapota, és ahogy elkezdődtek az újranyitások, máris a javulás jelei láthatóak.
A kínai jegybank 56 milliárd dollár értékben vásárol rövid lejáratú, legfeljebb 6 hónapos futamidejű kisvállalati hiteleket, hogy ezzel is támogassa a gazdaság talpraállását.
Az amerikai határidős indexek közül a Dow és az S&P mínuszban, a Nasdaq pluszban volt ma reggel. Az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott.
Az egy részvényre jutó osztalék összege 20,17 forint. A kifizetés június 17-én kezdődik, osztalékszelvénnyel június 4-én forog utoljára a papír.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.