Erste kommentár A múlt hét végén, a háromnapos szünet előtt (ma Memorial Day van az USA-ban) több elemző, stratéga és alapkezelő is pesszimista volt. Alapvetően az amerikai-kínai feszültséget tartják a legfontosabb...
A múlt hét végén, a háromnapos szünet előtt (ma Memorial Day van az USA-ban) több elemző, stratéga és alapkezelő is pesszimista volt. Alapvetően az amerikai-kínai feszültséget tartják a legfontosabb oknak, amelynek a mélybe kellene küldenie a piacokat. Hiszen a gazdasági fellendülés törékeny lehet, amit egy ilyen „háború” össze is törhet. Sőt van, aki egyenesen ki is mondja, hogy az elkövetkező 3-6 hétben a Dow Jones indexnek meg kellene néznie a 22.000 pontos lokális minimumot, de hosszabb, 9-12 hónapos távlatban 30.000 pont körüli index értéket vár. S csakugyan, a májusi csúcsokat követően általában esni szoktak a piacok. Ráadásul most még eléggé drágák is, hiszen az elmúlt 15 évben nem látott magas előremutató P/E értékeltségen forognak, s akkor itt van a kínai feszültség meg a bizonytalan járvány helyzet, egy komoly gazdasági lassulással. Ráadásul elnökválasztás is lesz idén az USA-ban, ami előtt a piacok általában nem viselkednek jól. Egy szó, mint száz, sok a lefelé mutató kockázat, és mindenki, vagy majdnem mindenki esést vár azzal a felkiáltással, hogy majd később jó lesz. Mindeközben pedig komoly pénz várhat a partvonalon befektetésre. Így tehát miközben a piaci szereplők jelentős része esést vár, a piac erről nem igazán vesz tudomást.
Ma az amerikai zárva tartás miatt alacsony forgalomra és inkább oldalazásra számítunk mind a BUX, mind a DAX index esetében. A reggeli kismértékű emelkedés alapvetően megmaradhat technikai alapon.
Ledolgozták a kezdeti mínuszokat a vezető amerikai részvényindexek a pénteki kereskedés során. A Dow végül stagnált, az S&P500 0,2%-kal, a Nasdaq 0,4%-kal emelkedett. A mai napon pihenőt tartanak a tengerentúli részvény- és kötvénypiacok, mivel az Emlékezet napját ünneplik az USA-ban.
Az Egyesült Államok valószínűleg szankcionálni fogja Kínát Hongkong autonómiájának megsértése miatt. Az USA 2019-től vizsgálja Hongkong helyzetét, de az üggyel kapcsolatos új fejlemények miatt a vizsgálatot átmenetileg meghosszabbították. Robert O’Brien, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója szerint amennyiben életbe lépnek a Kína által vázolt új törvények, az komoly mértékben fogja sérteni Hongkong autonómiáját. Így az USA-nak nem marad majd más hátra, mint szankciókat kivetni.
Pénteken csődvédelemért folyamodott a Hertz autókölcsönző, mivel nem tudta kivédeni a koronavírus által okozott hirtelen visszaesést a turizmusban. Áprilisban 73%-kal estek év/év alapon a cég bevételei, miközben hosszabb távú lízingszerződései miatt költségeit nem tudta komolyabb mértékben csökkenteni. Az árfolyam az elmúlt hónapok komoly esését követően további 36%-ot esett pénteken piaczárás után.
Korlátozni fogja a Brazíliából való beutazást az USA, mert a dél-amerikai országban komoly mértékben terjed a koronavírus. Csütörtöktől nem léphetnek be azok a nem amerikai állampolgárok az USA-ba, akik az elmúlt két hétben Brazíliában jártak.
Az ázsiai piacok többsége emelkedett. A Nikkei 1,6%-kal, a Shanghai index 0,1%-kal zárt magasabban, míg a Hang Seng további 0,5%-ot csökkent. Ma zárva tartott a szingapúri, a maláj és az indiai tőzsde is.
A kínai külügyminiszter figyelmeztette az USA-t, hogy kapcsolatuk egy új hidegháború irányába sodródik. Az elmúlt hetekben több ponton is egymásnak feszült a két ország. Az egyik ütközőponttá Hongkong függetlensége vált, mely kapcsán az Egyesült Államok újabb szankciók bevezetését helyezte kilátásba. Ezen kívül Kína azt is rossz néven vette, hogy Mike Pompeo gratulált a tajvani elnöknek, ugyanis Kína nem ismeri el Tajvan önálóságát.
Ahogy várható volt, a hétvégén ismét óriási tüntetéseket tartottak Hongkongban az új kínai belbiztonsági törvény tervezete ellen, ami hátrányosan érintené Hongkong függetlenségét. A rendőrség csaknem 200 tüntetőt letartoztatott.
A japán jegybank volt áprilisban a legnagyobb vásárló a japán kötvénypiacon. A tranzakciók 30%-át a BoJ hajtotta végre, ami 2018 júniusa óta a legmagasabb érték.
A Nikkei értesülései szerint Japánban elkezdték véglegesíteni a csaknem 1.000 milliárd dollár értékű gazdaságélénkítő csomagot. A teljes csomag már a magánszektor beruházásait is tartalmazza. A program néhány eleme már korábban ismert volt.
A főbb határidős indexek többsége a pozitív tartományban volt ma reggel, egyedül a FTSE volt mínuszos.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.