Erste kommentár Alapvetően V alakú recessziót vár a kormány idehaza. A frissített konvergenciaprogramban három forgatókönyvvel számolnak. Az alappálya szerint a második negyedévben véget ér a...
Alapvetően V alakú recessziót vár a kormány idehaza. A frissített konvergenciaprogramban három forgatókönyvvel számolnak. Az alappálya szerint a második negyedévben véget ér a járvány idehaza, így a GDP csak 3 százalékkal esik vissza, míg az államháztartás hiánya 3,8 százalék lesz. Ha a harmadik negyedévben ér véget a járvány, akkor 5,6 százalékos visszaesés és 4,3 százalékos hiány jöhet. Mind a két esetben 4,8-4,9 százalékos gazdasági emelkedés, visszapattanás jöhet a jövő évben. Ha viszont a negyedik negyedévig kitart a pandémiás helyzet, akkor a visszaesés 7,3 százalék lehet 4,6 százalékos hiánnyal, amit jövőre kisebb, 3,3 százalékos növekedés követhet. Ugyanakkor a két negatív forgatókönyv esetében a 2022-es növekedés kiemelkedő, 6-8 százalék körül alakulhat. A mi egyszerű járvány modellünk alapján a vége valamikor júliusban lehet, amennyiben az utolsó megbetegedést értjük a vége alatt. Ez persze azt is jelenti, hogy az élet később, nagyjából szeptemberre normalizálódna. A kormány is ezzel számol, amikor azt mondja, hogy augusztus 15. előtt tömegrendezvények megtartására nem kerülhet sor. Azt is gondoljuk, hogy ha ügyesek vagyunk és kellően távolságtartók, akkor nem lesz újabb hullám, azaz az alap forgatókönyv, talán egy picit belecsúszva a másodikba, következhet be.
A reggeli kereskedésben a DAX és a BUX is kis csökkenést mutat. Ugyanakkor a technikai kép, legalábbis az indikátorok alapján vegyesnek mondható. Így összeségében inkább oldalazás lehet a nap végeredménye.
Ugyan a nap végére kissé elromlott a hangulat a tengerentúli piacokon, de a vezető indexek ezzel együtt is emelkedéssel fejezték be a napot. A Dow 0,6%-kal, az S&P500 0,9%-kal, a Nasdaq 1,1%-kal került feljebb.
Donald Trump az amerikai gazdaság újranyitását sürgeti. Tegnap Phoenix-ben tartott beszédet, több, mint egy hónapot követően most szerepelt először nyilvánosan Washingtonon kívül. Trump harcosoknak nevezte az amerikaiakat és arra biztatta őket, hogy térjenek vissza a hétköznapi életbe, még akkor is, ha ez bizonyos esetekben áldozatokat követel majd. Trump már a koronavírusra adott válaszlépések második fázisára készül, ami többek között a vészhelyzet miatt felállított járványügyi stáb feloszlatását is tartalmazza.
A várt felett alakult a Disney árbevétele a gazdasági második negyedévben, 18 milliárd dollár lett a várt 17,7 milliárd dollárral szemben. Az egy részvényre jutó tisztított profit 0,60 dollár volt, ami alulmúlta a 0,86 dolláros konszenzust. A koronavírus miatt nagyjából 1,4 milliárd dollárral lett alacsonyabb a vállalat profitja, amiből 1 milliárd dollár az élményparkok bezárásának volt betudható. Ezek az USA-ban egyelőre továbbra is zárva maradnak, míg Shanghai-ban legfeljebb 30%-os kapacitáskihasználtság mellett május 11-én már újranyithat az ottani létesítmény. A koronavírus pozitív hatása volt, hogy a Disney+ és az ESPN+ streaming szolgáltatások felhasználói bázisa komoly ütemben növekedett, ami áprilisban is tovább folytatódott. A Disney+-nak már közel 55 millió felhasználója van. Ez azonban nem képes kompenzálni az élményparkok és a filmstúdió komoly visszaesését, melyek tavaly az üzemi eredmény több mint felét adták és hosszabb távon érintettek lehetnek a koronavírus okozta gazdasági lassulás által.
Az AbbVie megkapta a versenyjogi hatóság engedélyét is az Allergan felvásárlására az USA-ban, ezzel létrejön a 63 milliárd dollár értékű felvásárlás. Ehhez az Allergan-nak bizonyos készítményeit más gyógyszercégek számára értékesítenie kellett.
Kínában ma már ismét nyitva volt a részvénypiac, Japánban azonban még a mai napon is szünetel a kereskedés. A Shanghai index stagnálással tért vissza a hosszabb pihenőt követően, míg a Hang Seng 0,9%-kal emelkedett.
5,4 pontra esett áprilisban a Markit indiai szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe, ezzel átvette az első helyet az idei legrosszabb beszerzési menedzser indexek listáján. A korábban publikált 27,4 pontos feldolgozóipari indexel együtt a kompozit mutató 7,2 pont lett. Az országot érintő 40 napos kijárási korlátozást hétfőn kezdték el fokozatosan feloldani.
Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX és a CAC mínuszos, a FTSE pluszos volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.