Erste kommentár Az egyik híresen medve elemző illetve elemző ház, a Rosenberg Research szerint az amerikai gazdaság a második negyedévben 30 százalékkal fog esni és a fogyasztói árak öt negyedéven át fognak...
Az egyik híresen medve elemző illetve elemző ház, a Rosenberg Research szerint az amerikai gazdaság a második negyedévben 30 százalékkal fog esni és a fogyasztói árak öt negyedéven át fognak csökkenni, azaz komoly defláció lesz az amerikai gazdaságban a 14 százalék körüli munkanélküliségnek köszönhetően. A piac pedig represszióban van, mert nem vesz erről tudomást, de az igazság pillanata el fog jönni, és az S&P500 2.000 pontra fog esni. Még a pozitív forgatókönyvben is esést vár 2.500 pontra. Annyi igazság van az elképzelésében, hogy ha nem jön védőoltás vagy valamiféle gyógyszeres kezelés belátható időn belül, akkor csakugyan nem fenntarthatók a jelenlegi piaci árak, mint ahogy erről tegnap mi is írtunk az árazások kapcsán. Ugyanakkor a piac egyelőre továbbra is hisz a járvány leküzdésben, de a tegnapi emelkedést követően ma inkább stagnálás várható. Az olajár is negatívan hat, ugyanis hatalmasat esett amiatt, hogy egy nagyobb, tőzsdén kereskedett alap (ETF) inkább most kiszórja a kontraktusokat, hogy később ne kerüljön olyan bajba, mint amit a májusi kontraktus lejáratánál láthattunk. Ez pedig nyilván nyomást helyezhet az olajrészvénykere is.
Az MNB ma tartja kamatmeghatározó ülését, ahol a kamaton nagy valószínűséggel nem változtatnak, de döntenek a mennyiségi lazításról, a magyar QE részleteiről.
Emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. A Dow és az S&P500 1,5%-kal, a Nasdaq 1,1%-kal került feljebb.
A hét elején több amerikai államban is elkezdték feloldani a gazdasági korlátozásokat. Sőt, Texasban, az USA második legnépesebb államában péntektől 25%-os kapacitás mellett kinyithatnak a kiskereskedelmi üzletek, az éttermek, az áruházak, a mozik, a múzeumok és a könyvtárak is. Így most sokan figyelik árgus szemekkel Texast, hogy miként sikerül az újranyitás közepette megfékezni a koronavírus újbóli fellángolását. Texas mellett Georgia-ban, Oklahoma-ban és Dél-Karolinában is lazítanak a korlátozásokon.
Tovább igyekszik növelni tesztelési kapacitásait az USA annak érdekében, hogy minél hatékonyabban lehessen újranyitni a gazdaságot a koronavírus okozta sokkot követően. A Fehér Házhoz közeli információk szerint minden államnak legalább annyi teszt áll rendelkezésére, hogy a lakosság 2%-át le tudja tesztelni. Ezeket a kapacitásokat igyekszik folyamatosan tovább növelni az állam.
A Fehér Ház egyik gazdasági tanácsadója, Kevin Hassett szerint egy újabb átfogó stimulusra lesz szükség az USA-ban, ugyanis e nélkül valószínűleg nem volna lehetséges egy gyors visszapattanás a gazdasági aktivitásban.
Azt követően, hogy a héten elindult az újabb kisvállalkozásokat segítő, bértámogatást nyújtó állami program az USA-ban, az ezt koordináló rendszerek rögtön lefagytak a túlterheltség miatt.
A Fed kiszélesítette az államoknak és önkormányzatoknak szánt 500 milliárd dolláros hitelkeretet. Ezzel az amerikai megyék immáron 500 ezer főtől, míg a városok 250 ezer főtől vehetik igénybe ezt a programot.
Ma kezdődik a Fed kétnapos kamatdöntő ülése.
Vegyesen teljesítettek az ázsiai részvényindexek. A Hang Seng 0,7%-ot emelkedett, míg a Nikkei és a Shanghai index is 0,1%-ot csökkent.
Bár a kínai gazdaság fokozatosan kezd magához térni a korlátozások feloldását követően, azonban a Bloomberg elemzői konszenzusa szerint a makaói kaszinók bevétele áprilisban 94%-kal maradhatott el a tavalyi értéktől.
A korábbi találgatásokat követően úgy tűnik, hogy Kim Dzsongun életben van. Ezt erősítette meg a dél-koreai nemzetbiztonsági főtanácsadó mellett Donald Trump tegnapi nyilatkozata is.
A japán miniszterelnök szerint hamarosan (valószínűleg 1 hónapon belül) jóváhagyhatják Japánban a Gilead Sciences remdesivir készítményét a COVID-19 betegség kezelésére. A remdesivir kezdetek óta az egyik legígéretesebb készítmény, azonban hatékonyságáról és az esetleges mellékhatásairól komoly viták folynak.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.
A Richter igazgatósága ma dönt a közgyűlés napirendjén szereplő kérdésekben. A menedzsment osztalékjavaslata 63 forint részvényenként. A részvények legalább 1-%-át birtokló tulajdonosok kérhetik a meghozott határozatok utólagos közgyűlési jóváhagyását. Erre az éves beszámoló és az osztalék esetében május 31-ig van lehetőség, minden más kérdésben a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napon belül.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.