Erste kommentár Trump ma teszi közzé a terveket arra nézve, hogy a szociális távolságtartási szabályokon milyen menetrend szerint lazítanának. Sokan aggódnak, hogy a Fehér Ház mondaná meg a menetrendet a...
Trump ma teszi közzé a terveket arra nézve, hogy a szociális távolságtartási szabályokon milyen menetrend szerint lazítanának. Sokan aggódnak, hogy a Fehér Ház mondaná meg a menetrendet a helyi kormányzók és hivatalnokok helyett, akik valószínűleg jobban ismerik a helyzetet az adott régióban. Mindenestre Trump nagyon azon van, hogy május elején elkezdjen normalizálódni az élet az Egyesült Államokban. Ugyanakkor számos üzleti és egészségügyi vezető arra hívja fel a figyelmet, hogy ehhez előbb tovább kellene növelni a tesztelések számát!
Mindeközben a gazdasági adatok elkeserítők. Például az amerikai ipari termelés 5,4 százalékkal esett, amire 1946 óta nem volt példa, és a kiskereskedelmi forgalom is 8,7 százalékkal zuhant. Kína holnap közli az első negyedéves GDP-jét, ami az elemzői várakozások szerint 6 százalékos csökkenés lesz. Éppen ezért számos befektetési guru, akik az 1987-es és a 2008-as válságon is kerestek, figyelmeztetnek, hogy az elkövetkező 45 nap kritikus lesz az amerikai pénzügyi rendszer szempontjából.
A mai napon fenn kellene maradnia a kezdeti emelkedésnek a DAX indexben és a BUX-nak is a pozitív tartományban kellene zárnia a tegnapi jelentősebb esést követően.
A kezdeti esés egy kis részét ledolgozták tegnap a vezető amerikai részvényindexek. A Dow végül 1,9%-kal, az S&P500 2,2%-kal, a Nasdaq 1,4%-kal került lejjebb.
Tegnap azt nyilatkozta Donald Trump, hogy ma be fogja jelenteni azokat a főbb iránymutatásokat, amik a gazdaság újraindítását fogják koordinálni az USA-ban. Tegnap az elnök több mint 200 amerikai nagyvállalat vezetőjével egyeztetett több konferenciabeszélgetés keretében. A vállalatok azt sürgették, hogy minél többet teszteljenek az USA-ban annak érdekében, hogy az emberek bizalma visszatérjen. Eközben az egyik vezető járványügyi szakember arra figyelmeztetett, hogy noha tetőzés jelei látszanak az USA-ban a vírus terjedését illetően, egyelőre még korántsem biztos, hogy az USA túl lenne a nehezén.
Az Amerikai Járványügyi Központ elnöke szerint, május elejével 19-20 amerikai állam állhat készen arra, hogy feloldja a gazdaságot érintő korlátozások többségét, amennyiben a kormányzók is beleegyeznek.
New York kormányzója tegnap kötelezővé tette a maszk viselését nyilvános helyeken. Emellett azt is mondta, hogy mostanra nagyjából kezelhetővé vált az új koronavírusos betegek ellátása.
Négy évet követően ismét egy alacsonyabb árkategóriás okostelefont dob piacra az Apple. A készülék az iPhone SE névre fog hallgatni, mint a négy évvel ezelőtti hasonló verzió. Az okostelefonhoz az Apple az iPhone 8 dizájnját használta, ám ahhoz a telefonhoz képest bizonyos technikai paraméterek tekintetében (például a telefon kamerája) alacsonyabb minőséget szolgáltat. Az új készülék indulóára 399 dollár az USA-ban.
Nem hozott komolyabb meglepetést a Fed tegnap megjelent Bézs könyve. Az egyes körzetek egyöntetűen arról számoltak be, hogy nagy hirtelenséggel érdemi visszaesés történt a gazdaságban.
Azon tanácskozik a Fehér Ház Energiaügyi Osztálya, hogy fizessen az olajkitermelőknek azért cserébe, hogy ne hozzanak egyelőre több olajat a felszínre, ezzel is csökkentve a túlkínálatot a piacon.
A Védelmi Minisztérium vizsgálata szerint a Pentagon jogosan ítélte a 10 milliárd dollár összértékű, felhőalapú szolgáltatásokhoz kapcsolódó JEDI névre keresztelt pályázatot a Microsoftnak. Korábban az Amazon támadta meg ezt a döntést, miután azt gyanították, hogy Donald Trump személyes nyomást gyakorolt a cég ellen.
Csökkenés jellemezte az ázsiai részvénypiacokat. A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot csökkent, viszont a Shanghai index 0,3%-ot emelkedett.
A koreai választók meghálálták a Demokrata Párt hatásos válságkezelését. Az előzetes eredmények alapján az elmúlt 28 év legmagasabb részvételi aránya mellett szerzett jelentős többséget az eddigi kormányzópárt. Az előzetes eredmények alapján a 300 fős törvényhozásból 180 helyet szereztek meg, ezzel a többséggel pedig már a legtöbb törvényt egyeztetés nélkül képesek megváltoztatni, így például könnyedén megszavazhatják a koronavírus miatti rendkívüli pénzügyi mentőcsomagot is.
A Bloomberg konszenzus szerint az első negyedévben rekordot jelentő 6%-kal eshetett vissza a kínai GDP az előző évhez képest. A statisztikai hivatal holnap reggel teszi közzé a negyedéves GDP adatot.
Már márciusban elkezdett magához térni a kínai ingatlanpiac. A februári teljes befagyást követően már márciusban triplázott a tranzakciók száma és az új ingatlanárak átlaga is 0,13%-kal meghaladta a februári értéket.
A Goldman várakozása szerint a japán munkanélküliségi ráta 1,9 százalékponttal növekedhet a negyedévben, ami meghaladja a pénzügyi válságnál tapasztalt 1,4 százalékpontos növekedést. Ennek ellenére a japán munkakultúra miatt ez lehet globálisan is az egyik legalacsonyabb növekedési ráta. A Japánban kiugrónak számító romlás ellenére is csak 4,2%-ra emelkedne a munkanélküliségi ráta.
A pozitív tartományban voltak ma reggel a főbb határidős indexek, egyedül a FTSE volt mínuszos.
Az új kiskereskedelmi különadó a MOL-ra is negatív hatással van, mivel az új adónemet az üzemanyagok és egyéb termékek kiskereskedelmi forgalma után is fizetni kell. A cég számítása szerint a mostani (a krízis előtti szinthez képest 30-40%-kal kisebb) forgalom esetén, ez az adó napi 7 millió forintot tehet ki, azaz éves szinten 2 milliárd forint extra fizetést jelent az államnak. A MOL csoport kiskereskedelmi árbevételének 15-20% származik Magyarországról. A MOL tavaly 223 milliárd forint nettó adózott eredményt ért el, ehhez képest nem jelentős ez a különadó, de ebben a helyzetben minden forint fáj.
Az Magyar Telekomnak tavaly 81,8 milliárd forint árbevétele származott készülék értékesítésből. Az adó mértéke 30 milliárd és 100 milliárd forint között 0,4 százalék, a jogszabály május 1-én lép hatályba. Ez azt jelenti, hogy az Mtel legfeljebb 220 millió forintot fizethet, hiszen idén a tavalyinál nagy valószínűséggel kevesebb bevétele lesz a készülék értékesítésből. Az adó részvényenkénti hatása 0,2 forint, ami elhanyagolható.
Az OTP tegnap megint vásárolt 100.000 darab saját részvényt 8.522 forintos átlagáron.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.