Erste kommentár Alapvetően jó híreket láthatunk a koronavírus kapcsán a világból. Számos országban csökkent a megbetegedések száma. Ez alól kivétel Olaszország, de ott is hamarosan meglehet az...
Alapvetően jó híreket láthatunk a koronavírus kapcsán a világból. Számos országban csökkent a megbetegedések száma. Ez alól kivétel Olaszország, de ott is hamarosan meglehet az új csúcs. Azaz úgy tűnik, hogy mintha túl lennénk a nehezén. Persze ezt még korai lenne felelősséggel kijelenteni, de a folyamatok biztatóak. Ezt mutatják az elmúlt napok adatai, amit ha igaznak tekinthetünk, akkor napok óta túl vagyunk a csúcson, s az USA, vagy Németország kapcsán is biztató jeleket láthatunk. Azt gondoljuk, hogy az elkövetkező napok meghatározóak lesznek abban, hogy mit gondoljunk a járvány terjedéséről. Ha netán tényleg sikerül mostanában megfékezni, akkor jóval kisebb lehet a kár, mint amit a piacok beáraztak.
Ma a tegnapi nagy öntést követően emelkedést látunk a piacokon, amely – szerintünk – nap végéig ki kellene hogy tartson az amúgy adat-vezérelt piacon.
A gazdasági válság óta nem látott napon belüli eséssel zárták a vezető amerikai részvényindexek a tegnapi kereskedést. A koronavírus miatti félelmek mellett az olajár nagymértékű zuhanása is közrejátszott a pánikszerű eladásokban. A Dow Jones index 7,79%-os esésével történetének 11-dik legnagyobb %-os esését produkálta tegnap. Az S&P500 7,6%-kal, a Nasdaq 7,3%-kal került lejjebb. Azt követően, hogy az új koronavírusos megbetegedések száma tegnap enyhén javuló trendet mutatott, némi fellélegzés látható a piacokon, a határidős indexek 2,5-3% körüli pluszban tartózkodnak.
Fiskális stimulussal igyekszik tompítani a koronavírus gazdasági hatásait a Trump adminisztráció, amiről konkrét információk ma láthatnak napvilágot. Ez többek között egy átmeneti személyi jövedelemadó kedvezményt is jelenthet, amiről még a Szenátussal szeretne egyeztetni az elnök. Azok, akik órabérben dolgoznak és a koronavírus miatt nem képesek munkavégzésre, kompenzációt kaphatnak. Emellett egy olyan terven is dolgozik az adminisztráció, ami átmeneti hiteleket nyújthat kisvállalatok számára a likviditási problémák kezelésére. A légitársaságokkal, hotelekkel, utazási irodákkal szorosan igyekszik együttműködni az állam. A részletekről a mai nap folyamán fog nyilatkozni Trump.
Több mint 60%-kal kevesebb iPhone-t szállított az Apple februárban év/év alapon Kínába a Bloomberg számításai szerint, miután a koronavírus miatt az üzletek nagy része átmenetileg zárva tartott. Ez a Bloomberg számításai szerint 5-5,5 milliárd dollár körüli bevételkiesést jelenthet a negyedévben, ami a teljes bevétel 8-9%-át teheti ki. A kérdés az, hogy a most kieső bevételek mennyire lesznek a következő negyedévekben esetlegesen bepótolva. Erre az okostelefonok esetében jó esély van.
Visszapattantak ma az ázsiai részvényindexek. A Nikkei 0,9%-ot, a Shanghai index 1,7%-ot, a Hang Seng pedig 2,0%-ot emelkedett. A japán jen 2%-ot gyengült az elmúlt napok masszív erősödését követően.
Hupej tartományon kívül már nem regisztráltak új koronavírusos megbetegedést és Hupej tartományban is mindössze 19-et. Vagyis kijelenthető, hogy Kínában mostanra sikerült megállítani a járványt. Xi Jinping kínai elnök bejelentette, hogy Vuhanba utazik, ezzel is erősítve a bizalmat és bizonyítva, hogy megszűnt a járványveszély.
A kínai termelő vállalatok képesek ismét teljes kapacitáson működni, azonban a kínálati oldal után most a keresleti oldal visszaesésével szembesülnek. Ugyanis a koronavírus globális terjedése miatt csökkent a kereslet termékeikre és új vevőket is nehezebb találni.
A kínai infláció a várakozásoknak megfelelően 5,2%-ra lassult februárban a korábbi 5,4%-ról, vagyis inkább a vírus dezinflációs hatásai érvényesültek.
Dél-Koreában a pénzügyminiszter bejelentette, hogy a következő 3 hónapra szigorítják a részvények shortolását és ezzel is stabilizálják a piacot. Az intézkedés részleteit a mai tőzsdezárást követően publikálják.
A japán kormány már elfogadta és várhatóan a héten a parlament is jóváhagyja azt a törvénymódosítást, mely alapján a miniszterelnök szükség esetén vészhelyzetet rendelhetne el az országban.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
Az OTP tegnap újabb 100.000 darab saját részvényt vásárolt 12.829 forintos átlagáron.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.