Erste kommentár A hétvégén tovább eszkalálódott a feszültség az USA és Irán, illetve Irak között. Ezen talán nem is kell meglepődnünk, hiszen számítani lehetett rá, sőt ezek még nagy...
A hétvégén tovább eszkalálódott a feszültség az USA és Irán, illetve Irak között. Ezen talán nem is kell meglepődnünk, hiszen számítani lehetett rá, sőt ezek még nagy valószínűséggel a kezdeti hullámok egy nagyobb konfliktusban, ami akár az elmúlt öt évben látott csúcsokig is tovább emelheti a kőolaj árát, ha a Hormuzi-szoroson elakadnak a kőolaj szállítmányok. Ez pedig nem túl jó a világ jelen pillanatban igencsak törékenynek tekinthető állapotában. Ugyanis a beszerzési menedzser indexek egyelőre nem jeleznek komolyabb fordulatot a gazdasági aktivitásban, és nyilván a dráguló olaj sem segíti ezt a folyamatot. Ez pedig azt sugallja, hogy a várt gazdasági fordulat tolódhat (még optimista becslés esetén is), s ez nem segíti a börzéket. Ugyanakkor ősszel elnökválasztás lesz az USA-ban, amit hagyományosan nem szeret a piac. Azaz nagy valószínűséggel az ősz sem lesz fényes. Ugyanakkor a választások után már örülni szoktak a befektetők, függetlenül a győztes személyétől. De ne menjünk ennyire előre. Jelen pillanatban azt mondhatjuk, hogy: (i) a piacok egy picit előreszaladtak, és mostanára számos részvény vagy részvénypiac kicsit túlvetté vált, legalábbis technikailag; (ii) az árazások általában egy picivel a sokéves átlag fölött vannak; (iii) a gazdasági kilátások továbbra is óvatossággal kell hogy eltöltsenek; (iv) komoly geopolitika feszültségekkel kell számolnunk. Ezek a tények pedig elsősorban lefelé mutató kockázatokat hordoznak magukban, még akkor is, ha a vállalati eredménykilátások sok esetben továbbra is attraktívak. Ugyanakkor az egyedi részvény történetek továbbra is lehetőséget adnak, adhatnak a befektetésre.
A mai napon a közel-keleti feszültségek fokozódásának köszönhetően további csökkenést láthatunk a DAX és a BUX indexben is a reggeli órákban, ami egész nap kitarthat.
Az USA és Irán között kiéleződő feszültségek hatására kockázatkerülés jellemezte a részvénypiacokat pénteken. A Dow és a Nasdaq 0,8%-kal, az S&P500 0,7%-kal esett vissza.
A hétvégén tovább éleződött az amerikai-iráni konfliktus hatására kirobbant feszültség. Vasárnap Irán bejelentette, hogy teljes egészében felmondja a 2015-ös atomalkut, vagyis többé korlátozza az általa dúsított urán mértékét. Ugyanezen a napon az iraki parlament úgy döntött, hogy kiutasítja az amerikai katonákat az országból, miután az országuk területén, az USA által elkövetett merényletet a szuverenitásuk megsértésének tekintik. Trump erre szankciókkal fenyegette meg az országot. Eközben a hétvégén Kenyában egy az al-Kaidához köthető iszlamista terrorszervezet rajtaütést mért egy amerikaiak által használt katonai bázisra. Kenyában ez volt az első ilyen támadás a szervezet által. A támadásban több amerikai is életet vesztette. Trump arra figyelmeztette Iránt, hogy ha bármilyen merényletet is elkövetnek amerikaiak ellen, arra az USA aránytalanul nagy megtorlással fog válaszolni. A feszültségek kiéleződésére tovább veszik ma reggel a menedékeszközöket, míg a határidős indexek 0,4% körüli mínuszt mutatnak.
A Fed pénteken tette közzé legutóbbi kamatdöntő ülésének részletes jegyzőkönyvét. Ebből az látszott, hogy relatíve nagy volt az egyetértés a Nyíltpiaci Bizottság tagjai között abban, hogy a mostani szinten megfelelőnek tartják az alapkamatot. A munkaerőpiacban még a mostani szintekről is látnak egy kis teret a javulásra a jegybankárok, mindezt anélkül, hogy ez érdemi árfelhajtó hatással járna. Ez egybecsengett azzal a nézettel, miszerint addig, amíg nem lesz érdemi inflációs nyomás vagy komoly negatív gazdasági fordulat a tengerentúlon, addig változatlan maradhat a jegybanki alapkamat.
Az ázsiai piacokat is nyomasztották a geopolitikai kockázatok. A Hang Seng 1%-ot, a Nikkei 1,9%-ot csökkent, míg a Shanghai index stagnált.
A vártnál gyengébben teljesített decemberben a kínai Caixin szolgáltatóipari beszerzési index. A korábbi 53,5 pontról 52,5 pontra csökkent az index értéke, alulmúlva a várt 53,2 pontot.
A kínai tárgyalódelegáció január 13-án tervez az USA-ba utazni, hogy aláírják a részleges kereskedelmi megállapodást. Trump már korábban kijelentette, hogy 15-én írhatják alá a megállapodást.
Hongkongban leváltották a kínai kapcsolattartásért felelős vezetőt, azonban utódját is a kínai pártból delegálták, így kérdéses, hogy az indulatokat mennyire lesz képes lehűteni, főként úgy, hogy Hongkong kormányzója továbbra is Carrie Lam maradt.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.