Erste kommentár Az elmúlt hetekben a befektetői kockázatok csökkenését láthattuk, hiszen megszületett a kereskedelmi megállapodás az USA és Kína között, és úgy tűnik a Brexit is a rendes mederben folyik...
Az elmúlt hetekben a befektetői kockázatok csökkenését láthattuk, hiszen megszületett a kereskedelmi megállapodás az USA és Kína között, és úgy tűnik a Brexit is a rendes mederben folyik tovább. Erre most a célzott iráni katonai támadás hirtelen új, elsősorban olaj-specifikus kockázatként jelent meg. Komoly geopolitikai bizonytalanságot jelent ugyanis, hogy az USA célzott bomba támadással kiiktatta Irán elsőszámú katonai vezetőjét, aki egyébként is az ország egyik legbefolyásosabb személye volt. A támadást maga Trump rendelte el a Szenátus kihagyásával, amelyre csak terrorista személyek esetében biztosítanak lehetőséget a törvények. Elsősorban az olaj reagált érzékenyen, nem is feltétlen Irán napi 2 millió hordós kitermelése miatt, hanem sokkal inkább azért, mert a Hormuzi-szoroson zajló olajszállítások ismét bizonytalanabbá válhatnak, ahogy azt az elmúlt hónapokban többször is láthattuk.
Erős felütéssel kezdték az évet a vezető amerikai részvényindexek, miután a Dow 1,2%-kal, a Nasdaq 1,3%-kal, az S&P500 pedig 0,8%-kal emelkedett.
Az amerikai Védelmi Minisztérium ma hajnalban bejelentette, hogy egy Trump által elrendelt dróntámadás során megölték Irán gyakorlatilag legfontosabb katonai vezetőjét, Kászim Szulejmánit. A minisztérium szerint Szulejmáni aktívan készült arra, hogy Irakban, illetve a közeli régióban támadást hajtson végre amerikaiak ellen. Emiatt mért megelőző csapást rá az USA. Ezzel valószínűleg komoly mértékben tovább eszkalálódhat a két ország közötti konfliktus. Irán vallási vezetője, Khamenei nagyajatollah bosszút ígért Szulejmáni megöléséért. Ezek a hírek már a részvénypiacokat is megmozgatták, a vezető amerikai határidős indexek 0,8-0,9%-os mínuszba estek, míg a menedékeszközök, mint a jen vagy az arany emelkedést mutatnak. Az olaj árfolyama 3% ugrott a hírekre.
9%-kal csökkenti a Tesla a Kínában gyártott Model 3-asok árát, amivel javítani igyekszik versenypozícióját a kínai elektromos autó piacon. A Tesla-k kiszállítása Kínában január 7-én kezdődik.
Jól indították az új évet az európai piacok. A FTSE100 0,8%-ot, a DAX 1,0%-ot, a CAC40 1,1%-ot emelkedett.
Hosszú egyeztetést követően jövő héten megalakulhat a spanyol kormány. Pedro Sanchez megszerezte a Katalán párt támogatását, így többségbe kerülhet a parlamentben. Spanyolországban praktikusan már március óta nem volt kormány.
Az iráni eseményekre kisebb csökkenéssel reagáltak az ázsiai részvénypiacok. A Hang Seng 0,2%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot mérséklődött, míg a japán részvénypiac továbbra is zárva tart.
Az USA és Irán közt komoly mértékben kiéleződő feszültség hatására veszik a menedékeszközöket a befektetők, ez pedig segít a dollárnak is az euróval szemben. Az EUR/USD kurzus ma reggel további csökkenést mutat, jelenleg már 1,116-on tartózkodik az árfolyam.
Közel két forinttal erősödött tegnap a forint az euróval szemben, ezzel ismét a 328 forint körüli erős technikai szintet, illetve a szintén itt futó 200 napom mozgóátlagot közelíti az árfolyam. A középtávú mozgást illetően ezeket a szinteket lesz érdemes kiemelten figyelni.
Az arany árfolyama tovább emelkedett és már 1.545 dollár környékén, 4 hónapos csúcson jár. Azonban míg az elmúlt napokban főleg a gyengülő dollár segítette a nyersanyag emelkedését, addig most a geopolitikai kockázatok növekedése adott lökést a nemesfémnek.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A MOL decemberben 2,9 dollár/hordó finomítói és 250,9 euró/tonna petrolkémiai marzsról adott számot. A finomítói marzs elmaradt a IV. negyedéves 4,2 dollár/hordós értéktől, de novemberhez képes stagnálást mutatott. A petrolkémiai marzs ugyanakkor éves mélypontra esett decemberben. Ugyan szezonálisan a december-januári időszak kimondottan gyengének számít, de a tavalyi értékekhez képest is komoly romlást láthatunk.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.