Erste kommentár Pénteken az S&P500 és a Nasdaq is újabb csúcsot ütött az általános jó hangulatban., amit az új megrendelések beszerzési menedzser indexében bekövetkezett ugrás, illetve a jónak...
Pénteken az S&P500 és a Nasdaq is újabb csúcsot ütött az általános jó hangulatban., amit az új megrendelések beszerzési menedzser indexében bekövetkezett ugrás, illetve a jónak mondható munkanélküliségi adatok is segítettek. Erre tesz még rá egy lapáttal a kínai Caixin beszerzési menedzser index, amely a várt 51 pontra történő csökkenés helyett 51,7 pontra emelkedett a korábbi 51,4 pontról. Ha pedig technikailag nézzük, akkor van még tere az emelkedésnek, hiszen nem látunk túlvettséget. Ez kihatással van a német DAX indexre is. Egyrészt a pozitív tengerentúli hangulat pozitív hangulatot hoz Európába is, másrészt egy esetlegesen magára találó kínai gazdaság húzhatja a német exportot, s ezen keresztül a német gazdaságot is. Ami pedig jó a németeknek, az jó Európának, s persze nekünk is.
Az OTP és a MOL is nagyot esett a múlt hét végén. Mindkét esteben természetes korrekcióról beszélhetünk. Az előbbi mintha vissza akarná tesztelni a 13.250 pontos kitörési technikai szintet, ahol nem mellesleg a 20 napos mozgóátlag is tartózkodik, míg az utóbbi egy ellenállás szintről fordult le, ahová „vegyél a pletykára, adj a hírre” szituáción keresztül ment fel és esett le. Vagyis az utóbbi valószínűleg marad a sávban.
A reggeli emelkedés a DAX és a BUX indexben a fent leírtak miatt kitarthat a mai napon.
Új csúcsra emelkedtek pénteken a vezető amerikai részvényindexek, miután kifejezetten jó munkaerőpiaci adat érkezett a tengerentúlról. A Dow és a Nasdaq 1,1%-kal, az S&P500 1%-kal került feljebb.
A várt 85 ezerrel szemben 128 ezer fővel nőt a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma az USA-ban októberben, ráadásul az előző két havi adatot 95 ezer fővel felfelé korrigálták. Az adatok arról tanúskodnak, hogy továbbra is kifejezetten feszes az amerikai munkaerőpiac, amit a 3,6%-os munkanélküliségi ráta is megerősített. Ez pedig annak a jele, hogy az iparban látható komolyabb lassulás továbbra sem okoz érdemi gondot a munkaerőpiacon. Az átlagos órabérek a vártnak megfelelően 3%-kal nőttek év/év alapon.
Az iparban azonban a jelek szerint tovább tart a gyengeség, ugyanis az ISM feldolgozóipari index csupán minimális javulást tudott felmutatni októberben az előző havi nagyon gyenge 47,8 pontot követően. Az index értéke 48,3 pont lett a várt 48,9 ponttal szemben. Enyhe pozitívum, hogy az új megrendelések alindex 49,1 pontra emelkedett a korábbi 47,3 pontról, amit az exportmegrendelések kifejezetten nagy megugrása eredményezhetett.
Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter szerint az USA-nak és Kínának még ebben a hónapban sikerül megállapodnia bizonyos kereskedelmi kérdésekben, ami lehetővé teszi egy elsőkörös egyezmény aláírását. Emellett azt is mondta, hogy az amerikai vállalatok hamarosan megkaphatják azokat az engedélyeket a Kereskedelmi Minisztériumtól, amivel ismét beszállíthatnak a Huawei-nek. Ez a félvezetőszektornak jó hír. Ross és Trump szerint is, az USA-ban kerülhet sor az egyezmény aláírására. Ross emellett azt is mondta, hogy talán nem lesz szükség importvámokat kivetni az Európából beszállított autókra, miután konstruktív beszélgetést folytatott a nagy gyártók vezetőivel. Erről egyébként Trumpnak november 17-ig kéne döntenie.
Évesített alapon 16,6 millió autót értékesítettek az USA-ban októberben, ami elmaradt a konszenzus 17 milliós várakozásától és az előző havi 17,2 milliótól.
Menesztették pozíciójából a McDonald’s vezérigazgatóját, miután kiderült, hogy viszonyt folytatott az egyik alkalmazottjával. Ezzel a vállalat egy fontos stratégát vesztett el. Helyére az amerikai operáció vezetője érkezik.
Hatósági vizsgálat indult az Under Armour ellen, ami cég számviteli gyakorlatát érint. A cég, amely egyébként ma teszi közzé negyedéves számait, együttműködik a hatóságokkal, szerintük nem követtek el hibát.
Emelkedést mutattak a vezető ázsiai tőzsdék a hét kezdetével, a Hang Seng 1,4%-kal, a Shanghai index 0,7%-kal emelkedett. A japán tőzsde ma a Kultúra napja miatt zárva tartott, így a Nikkei kimaradt a jóból.
A kereskedelmi tárgyalásokról szóló pozitív hírek mellett a Caixin feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe is örömet okozott a kínai befektetőknek. Az index 51,7 pontra ugrott a korábbi 51,4-ről, miközben a konszenzus 51 pontot várt. Ezzel már harmadik hónapja emelkedést láthatunk a mutatóban. Ennek némileg ellentmondott még az előző héten a hivatalos kínai statisztika, ami közel állt a válság óta nem látott mélyponthoz.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.