Erste kommentár A makrogazdasági adatokkal ellentétben egyelőre nem árulkodik túl sok negatívumról a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon, azt követően, hogy az S&P500-at kitevő vállalatok 40%-a már közzétette...
A makrogazdasági adatokkal ellentétben egyelőre nem árulkodik túl sok negatívumról a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon, azt követően, hogy az S&P500-at kitevő vállalatok 40%-a már közzétette negyedéves számait. A már jelentett cégek 80%-a múlta felül a várakozásokat a profitsoron, míg az árbevétel esetében ugyanez az arány 64%. Mindkét esetben az 5 éves átlag feletti számokról beszélhetünk. Összességében a profitsoron 3,8%-kal teljesítettek eddig a vállalatok átlagosan az elvásárok felett, ez azonban még kevés lehet ahhoz, hogy a jelentési szezont ne újabb visszaesés jellemezze év/év alapon a teljes S&P500-ra nézve. Mindehhez jelenleg az utóbbi 5, illetve 10 év átlagát is meghaladó értékeltség párosul, amiből arra következtethetünk, hogy a jövőbeli növekedéssel kapcsolatosan már igen optimista a piac. Ha a várakozásokra pillantunk, valóban relatíve magasan van a mérce, 2020-ra 10%-os profitbővülést vár a konszenzus az idei évre előrejelzett stagnálással szemben. Ezen a ponton érdemes belegondolni abba, hogy anno az idei évre is hasonló várakozások voltak megfigyelhetők még tavaly ilyenkor.
Amennyiben az európai jelentéseket nézzük, azt láthatjuk, hogy a Eurostoxx 50-et kitevő nagyvállalatok nagyjából 1/3-a már jelentett. A profitsoron itt 1%-os visszaesést láthatunk eddig, azt követően, hogy átlagosan 2,5%-kal múlták felül a várakozásokat a cégek. Az amerikai cégekhez hasonlóan a következő negyedévekre itt is komoly javulást várnak az elemzők a profitokban.
Emelkedés jellemezte a vezető amerikai részvénypiacokat a pénteki kereskedés során. A Dow 0,6%-kal, az S&P500 0,4%-kal, a Nasdaq 0,7%-kal emelkedett. Az S&P500 napközben történelmi zárócsúcsa felett is járt, majd nap végére minimálisan e szint alatt fejezte be a kereskedést.
A héten tovább dübörög a gyorsjelentési szezon az USA-ban, ma piaczárás után például a Google anyavállalata, az Alphabet teszi közzé negyedéves számait. Emellett két telekom óriás is jelent ma, az AT&T és a Deutsche Telekom amerikai leányvállalata, a T-Mobile U.S. Holnap pedig többek között a Mastercard és az AMD számai miatt izgulhatnak a befektetők.
A gyorsjelentések mellett szerdán a Fed kamatdöntő ülésének végeredményét várja a piac, ahol a várakozások szerint ismét 25 bázisponttal csökkenti az alapkamatot a jegybank. Jerome Powell kommunikációja szerint ez még mindig egy biztonsági lépés lenne, annak érdekében, hogy az amerikai gazdaság érdemi botlás nélkül vészelje át a globális gazdasági lassulás és a kereskedelmi háború következményeit. A 1990-es évek második felében kétszer is előfordult, hogy elővigyázatosságból összességében szintén 75 bázisponttal vágott kamatot a Fed pár hónap leforgása alatt, akkor ez mindkét esetben elegendő volt a növekedés további fenntartásához. Kérdés, hogy ez most is elegendőnek bizonyul-e. A pénteki munkaerőpiaci adatok által akár ennek a kérdésnek a megválaszolásához is egy fokkal közelebb kerülhetünk.
Emelkedtek az ázsiai részvényindexek a hét első kereskedési napján. A Nikkei 0,3%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot, a Hang Seng pedig 0,9%-ot emelkedett.
Ma kezdi ülését a kínai kommunista párt, illetve a kínai állam fő döntéshozó szerve, a Pártkongresszus. A több mint 200 főt számláló testület utoljára 2018 februárjában ült össze, így a mostani, 20 hónapos szünet lett a leghosszabb az elmúlt 40 év alatt. Az ülés egészen csütörtökig tart, így csak a hó utolsó napjára várható bejelentés a 4 napos rendezvény fő döntéseiről. A romló gazdasági környezet ellenére a várakozások szerint nem gazdasági, hanem politikai témák fogják dominálni az ülést. A személycseréken túl várhatóan tovább erősítik az elnöki pozíciót. A várakozások szerint nem fognak nagyszabású gazdaságélénkítésről dönteni, így nem láthatjuk, hogy miként igyekszik a párt fellépni a kínai gazdaság lassulása ellen.
Szeptemberben tovább romlott a kínai vállalatok környezete, az iparvállalatok profitja már 5,3%-kal elmaradt a tavalyi értéktől, míg szeptemberben még csak 2,0%-os volt a visszaesés mértéke.
Az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás első szakasza gyakorlatilag készen van, jelentették be kínai illetékesek. Ez elsősorban a mezőgazdasági termékek körével foglalkozik, vagyis azzal a résszel, amiben eddig is viszonylagos egyetértés volt a felek között.
Mondhatni a szokásos menetrend szerint zajlottak hétvégén az események Hongkongban, sorozatban már a 21. hétvégén is erőszakos tüntetések voltak a városban.
Pozitív hangulat uralkodott a főbb határidős piacokon ma reggel, egyedül a FTSE volt minimális mínuszban.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.