Erste kommentár Az elmúlt hetek forintgyengülésének fényében fontosak lesznek az elkövetkező hónapok inflációs számai. A cirka 5 százalékos gyengülés az éves 323-as átlagról 336-ig...
Az elmúlt hetek forintgyengülésének fényében fontosak lesznek az elkövetkező hónapok inflációs számai. A cirka 5 százalékos gyengülés az éves 323-as átlagról 336-ig önmagában (ha mindent változatlannak tekintünk) 0,6 százalékponttal is megemelhetné az inflációt. De! Csak rövid ideig volt ott az árfolyam, és ami még fontosabb, hogy a jegybank dezinflációs hatásra számít külföldről. Így az előrejelzési horizonton nem vár inflációs nyomást, 333 forintos euró árfolyam mellett. Így a mai és az elkövetkező hónapok inflációs számai is izgalmasak lesznek, nevezetesen, hogy a dezinflációs hatás tényleg olyan erős-e, mint az MNB gondolja. A ma reggel publikált szeptemberi infláció 2,8% lett, ami egyelőre igazolja a jegybank várakozását. Az adószűrt maginflációban a mintegy 0,5 százalékpontos mozgástér azt sugallja, hogy, ha tartósan nem emelkedik a forint 345 fölé az euróval szemben, akkor a jegybank inflációs célja sem kerül veszélybe, legalábbis a tolerancia sávon belül marad. Jelenleg az a várakozásunk, hogy a forint tovább fog erősödni 328 környékére, miközben hosszabb távon valószínűleg inkább a 340-330-as sávban fog mozogni.
A mai napon a DAX indexben a jó nemzetközi hangulatnak megfelelően emelkedés lehet. Ehhez a BUX-nak is fel kellene zárkóznia a tegnapi csökkenést követően.
A napközbeni emelkedést követően visszaesés jellemezte tegnap a kereskedés utolsó óráit a tengerentúlon, miután az S&P500 árfolyama lefordult a 200 órás mozgóátlagról. A Dow 0,4%-kal, az S&P500 0,5%-kal, a Nasdaq 0,3%-kal esett.
Tovább folytatja a harcot az USA a globális technológiai vezető pozícióért Kínával szemben. Tegnap az USA 8 újabb kínai vállalatot helyezett feketelistára, amelyek többek között vezető szerepet töltenek be a mesterséges intelligencia vagy a videokamerás megfigyelés terén. A feketelistán levő cégek csak külön engedéllyel üzletelhetnek amerikai vállalatokkal. Az USA a döntés során arra hivatkozott, hogy az érintett vállalatok emberi jogokat sértő módon bántak muszlim kisebbségekkel Kínában. Tegnap emellett megkezdődtek az előkészületek, hiszen csütörtök-pénteken folytatódnak a kereskedelmi tárgyalások, ismét a delegációk vezetői találkoznak egymással.
A kereskedelmi tárgyalások mellett a héten Jerome Powell ma esti beszédét is érdemes lesz figyelni, illetve a Fed holnap este megjelenő jegyzőkönyvét a szeptemberi kamatdöntő ülésről. Emellett a gyorsjelentési szezon is felpörög szép lassan, csütörtökön a Delta Air Lines teszi közzé negyedéves számait.
Emelkedéssel tértek vissza a kínai részvényindexek. Az egyhetes ünnep után a Shanghai index 0,4%-os emelkedéssel indított, a hosszú hétvégéről visszatérő Hang Seng pedig 0,6%-ot emelkedett, de mindkettőt felülteljesítette a Nikkei 1,2%-os emelkedése.
A kínai gazdaság állapotáról megbízható képet szokott festeni a turizmus alakulása a hosszú, 1 hetes nemzeti ünnep alatt. Az ünnepi időszak alatt a külföldre irányuló utazások 15,1%-kal estek vissza a tavalyi évhez képest, míg a belföldi utazások ugyan 7,8%-kal nőttek, de ez még így is lassulást jelent a tavalyi 9,4%-hoz képest. A turizmus lassulása jó eséllyel a fogyasztói bizalom csökkenésére utal. A tüntetések miatt gyakorlatilag lefeleződött a Hongkongba irányuló kínai turista forgalom.
A mobiloknál használt OLED kijelzők húzták a Samsung profitját, a Samsung Note 10-en túl az Apple iPhone 11 Pro sikerét is meg tudta lovagolni kijelzőivel a Samsung csoport. Ennek köszönhetően operatív eredménye 6,4 milliárd dollár lett, ami mintegy 10%-kal múlta felül a várakozásokat, de év/év alapon még így is 50%-os volt a profit visszaesése, hiszen a memória chipek ára jelentősen zuhant a tavalyi évhez képest.
A vártnál nagyobbat esett a szeptemberi kínai Caixin szolgáltatóipari beszerzési menedzser index, a korábbi 52,1 pontról 51,3 pontra csökkent, szemben a várt 52 ponttal.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.