Erste kommentár A váláság előtt általános volt a nézet, hogy októberben jön az esés, hogy aztán egy mikulás rallyval fejezzük be az évet. E mögött az a viselkedés állhat vagy álhatott,...
A váláság előtt általános volt a nézet, hogy októberben jön az esés, hogy aztán egy mikulás rallyval fejezzük be az évet. E mögött az a viselkedés állhat vagy álhatott, hogy normál piacon az alapkezelők sokszor kicsit visszafoghatták befektetéseiket és tartalékolhattak az év végi hajrára. Kérdés, hogy ez a hatás az elmúlt években mennyire működött. 2005, 2006, 2007, 2008-ban rendre 18, 6, 17, 46 százalékos eséseseket láthattunk a BUX indexben, azaz ez a hatás elég jól működött. Még a válság kiteljesedése is októberberre esett, hogy aztán a következő márciusban elinduljon a cirka 10 éve tartó rally. A válságot követően viszont picit megváltozott a kép. Hiszen azóta a 11 alkalomból hatszor emelkedést, ötször (az ideivel együtt) csökkenést láthattunk. Ráadásul az elmozdulások is jóval kisebbek voltak, mint a válság előtt, hiszen plusz 16 és mínusz 6 százalék közötti elmozdulást láthattunk. Ez abban is megnyilvánul, hogy a régebbi piaci szereplők beszélgetnek még erről a hatásról, míg az újabbak alapvetően semmibe veszik. Sőt a levegőben benne van, hogy a mostani esés jó lehetőséget teremt vételekre.
S valljuk meg, hogy aki hisz abban, hogy a világgazdaságban nem lesz nagyobb visszaesés a jegybankok áldásos tevékenységének köszönhetően, az tényleg halászhat a zavarosban. Ilyen lehet a várhatóan jó eredményt felmutató OTP (akvizíciók), vagy a Richter, amely túl lehet az Esmya és a szerializáció okozta sokkon. Ráadásul az utóbbi tegnap a 4.800 forintos technikai támaszszintre esett. Ugyankkor aki inkább a negatív forgatókönyvben hisz, az bizonyos értelemben a 2008-as forgatókönyvre számíthat, hiszen az sem „tőzsde” válság volt olyan értelemben, hogy a részvények nem voltak túlértékelve, nem volt tőzsde buborék. Hanem a gazdasági környezet szakadt olyan gyorsan össze, hogy azzal váltak túlértékelté a részvények. Voltak vállalatok, melyek megrendelés állománya néhány hét alatt lefeleződött, s lehetne folytatni a sort. Kérdés, hogy most jöhet-e egy ilyen válság. Egy biztos, a jelenlegi lassulás a beszerzésekben félelmetes és lehet aggódni rajta, de ez inkább előremutató és felkészít a rosszra, nem úgy, mint 2008-ban. Ugyanakkor az is igaz, hogy a befektetők egészen néhány nappal ezelőttig átnéztek a recessziós félelmeken azzal a tudattal, hogy a jegybankok segítenek, mint ahogy már pl. a Fed háromszor is megtette, s „longosok” nevethettek a végén. A veszély most inkább onnan jön, hogy amíg a gazdasági szereplők és a döntéshozók (kormányok, jegybankok) elébe mennek a bajnak, addig a piaci szereplők kevésbé foglalkoznak vele.
Ma az elmúlt két napos nagyobb esést követően egy teljesen természetes korrekciót láthatunk, ami nem feltétlenül jelenti a korrekció végét, de számos esetben támaszokat közelítettek meg az indexek vagy a részvények. Azért a mai napon kitarthat az emelkedés a nap végéig.
Folytatódott a heves korrekció a tengerentúli részvénypiacokon tegnap, a piaci hangulatra továbbra is rányomták bélyegüket az USA-ba begyűrűző növekedési félelmek. A Dow 1,9%-kal, az S&P500 1,8%-kal, a Nasdaq 1,6%-kal került lejjebb. Az S&P500-at kitevő vállalatok közül csupán 25 tudott pozitív tartományban zárni tegnap, szektorszinten pedig mindenhol mínuszokat láthattunk. Az index esetében a legközelebbi támaszszint a 200 napos mozgóátlag lehet 2.837 pontnál.
A heves piaci korrekciót két napja a vártnál jóval gyengébb ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index indította el, ami azt mutatta, hogy a globális gazdasági lassulás erősen begyűrűzött már az amerikai iparba. Az ipar azonban az USA GDP-jének csupán 12%-át teszi ki. A szolgáltató szektor ezzel szemben közel 80%-ot tesz ki, az erre vonatkozó ISM beszerzési menedzser index magyar idő szerint ma délután 4 órakor érkezik. A korábbi 56,4 pontot követően 55 pontot vár a konszenzus, ami kicsivel az utóbbi évek átlaga alatt lenne. Ha ez esetlegesen jobb lesz a vártnál, az elképzelhető, hogy megnyugtatja a piacokat, ha azonban rosszabb, az tovább erősítheti a rossz hangulatot.
97 ezer autót szállított le a Tesla a harmadik negyedévben, felülmúlva az előző negyedévi 95.356 darabos rekordot. Elon Musk nemrég 100 ezer feletti értéket sugallt, ezt most nem sikerült elérni. A leszállított autók 82%-át az új Model 3-as tette ki, ami minimális növekedés a második negyedéves 81,4% után. Ahhoz, hogy teljesüljön Musk korábbi 360-400 ezer közötti éves célja, a negyedik negyedévben nagyjából 105 ezer autót kéne leszállítania a cégnek. A hírekre az árfolyam 4%-kal esett piaczárás után, mivel az adatok nem értek fel a Musk által sugallt magasabb várakozásokhoz.
Vegyes képet mutattak a nagy amerikai autógyártók értékesítései a harmadik negyedévben. A General Motors esetében 6,3%-os növekedés volt látható év/év alapon, a Fordnál 4,9%-is visszaesés, míg a Fiat Chryslernél stagnálás. Szeptemberben összesen 17,2 millió autót adtak el az USA-ban évesített alapon, ami kismértékben elmarad a tavalyi 17,4 milliótól. Idén eddig picivel a tavalyi szint alatt alakulnak az értékesítések.
Ázsiára is átterjedt a negatív hangulat. A Nikkei 2%-ot, a Hang Seng pedig 0,5%-ot csökkent, a shanghai tőzsde pedig továbbra is zárva tart, így egyelőre megúszta a negatív fordulatot.
A hongkongi rendőrség kijárási tilalom bevezetését és a gázmaszkok használatának betiltását javasolja. Erre egy 1922-es szabály lehetőséget adna Hongkong vezetőjének, Carrie Lam-nak, azonban ez várhatóan csak még nagyobb indulatokat szülne.
A Goldman becslése szerint az alapkezelők 3-4 milliárd dollárt csoportosíthattak át Hongkongból Szingapúrba.
A Bloomberg értesülései szerint kínai vállalatok 400 ezer tonnányi szójababot vásároltak az USA-ból. A szállítmányok várhatóan november és január között érkeznek majd meg. Az amerikai mezőgazdasági cikk vásárlások növelése a kereskedelmi tárgyalások egyik feltétele volt. A mostani hír azonban inkább csak gesztus értékű lépést mutat, nem pedig tényleges előrelépést a kereskedelmi tárgyasláokban.
Az amerikai határidős piacok a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.