Erste kommentár A piac abban hisz, hogy a jegybank keresztül fog nézni a gyenge forinton és bizonyos értelemben követi a világ nagy jegybankjait, amelyek az elmúlt hónapokban a lazítás útjára léptek. A...
A piac abban hisz, hogy a jegybank keresztül fog nézni a gyenge forinton és bizonyos értelemben követi a világ nagy jegybankjait, amelyek az elmúlt hónapokban a lazítás útjára léptek. A lazítás pedig az FX swap állományon keresztül valósulna meg, nevezetesen az előző negyedévben megcélzott 200-400 milliárd forintnyi állomány emelésével. Ez pedig nem tenne jót a forint árfolyamának a jelenlegi helyzetben. A kérdés az inflációs hatás. 2018-ban az EURHUF átlagárfolyam 319-volt, amelynél az idei átlag (323) csak 1,3 százalékkal magasabb. Ennek pedig az importált inflációs hatása „ceteris paribus” 0,2 százalékpont lenne, de a külföldi dezinfláció begyűrűző hatása ennél erősebb volt. Ugyanakkor a jelenlegi árfolyam mintegy 4 százalékkal van magasabban most, mint az éves átlag, ami azt jelenti, hogy ha a forint ezen a szinten marad, akkor az akár 0,6 százalékponttal is megdobhatja az inflációt („ceteris paribus”), amellyel újra megközelítené a kritikus 4 százalék körüli értéket. Persze ebben a számításban az importált dezinflációs hatást nem vettük figyelembe. Egy szó mint száz, limitáltnak tűnik az MNB mozgástere, legalábbis ami a lazítást illeti.
A mai nap árfolyammozgásait a forint esetében az MNB kora délutáni döntése akár komolyabban is befolyásolhatja, míg a DAX és a BUX indexekre is komoly hatással lehet a 10 órakkor megjelenő IFO index.
Szűk sávban oldalaztak tegnap a vezető amerikai részvényindexek. Az S&P500 stagnált, a Dow 0,1%-kal emelkedett, a Nasdaq 0,1%-kal esett vissza.
A korábbi híreszteléseknek megfelelően az október 7-ével kezdődő héten az USA-ba utazik Liu He, aki a kínai fél részéről vezeti a kereskedelmi tárgyalásokat. Az Amerikai Pénzügyminisztérium szerint Kína ismét elkezdett amerikai mezőgazdasági termékeket vásárolni, amit kínai források is megerősítettek. Az állam több vállalatnak jóváhagyta, hogy szóját importáljon az USA-ból, úgy, hogy arra nem vonatkozik büntetővám. Steven Mnuchin pénzügyminiszter szerint ez egy kedves gesztus Kínától, de a szellemi tulajdon védelme sokkal fontosabb részét képezi majd a tárgyalásoknak. A hírre a határidős indexek enyhe pluszba fordultak.
Többen megszólaltak tegnap a Fed-től a bankközi likviditás átmeneti szűkösségének kapcsán, aminek köszönhetően még az előző hét elején nagy emelkedést mutattak az overnight kamatok. A kommentekből az jön le, hogy egyrészt a Fed mérlegfőösszegének újbóli növelése, másrészt egy állandó repo eszköz nyújthatna megnyugtató megoldást a múlt héten felmerült problémára. Mary Daly, a San Francisco-i Fed elnöke szerint nem a likviditás mennyiségével volt a baj a rendszerben, hanem ennek a likviditásnak az eloszlásával. A szükséges likviditás nem vándorolt megfelelően az ezt nélkülöző bankokhoz az addicionális likviditással rendelkezőktől.
A Facebook 0,5-1 milliárd dollár közötti összegért felvásárolja a CTRL-Labs névű céget. A vállalat egy olyan szoftver fejlesztésén dolgozik, ami lehetővé tenné azt, hogy egy digitális avatárt csupán a gondolataival mozgasson az ember.
Visszafogott emelkedés jellemezte az ázsiai részvényindexeket. A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot a Shanghai index pedig 0,4%-ot emelkedett.
A kínai jegybank elnöke szerint el kell kerülni az erőteljes monetáris élénkítést, ugyanis az adósságot – ami már így is a Kínával kapcsolatos félelmek központi eleme – fentartható szinten kell tartani, másrészt pedig a jegybank hitelességére is vigyázni kell. Ami elég erőteljes jelzésnek számít, hogy további erőteljes lazítás már nem várható a kínai jegybanktól, de kisebb lazító lépésekre még mindig sor kerülhet, elsősorban a kötelező tartalékrátán keresztül.
Ezzel szemben a japán jegybank elnöke, Haruhiko Kuroda egyértelműen a további monetáris lazítás lehetőségére utalt, amikor arról beszélt, hogy a jegybanknak figyelemmel kell lennie a lefelé mutató inflációs kockázatokra. A jegybankelnök leszögezte, hogy készen állnak továbbító lazító intézkedésekről dönteni. A lehetőségek között szerepel további kamatcsökkentés és eszközvásárlás is, de az elsődleges jegybanki eszköz továbbra is a hozamgörbe kontrolállása maradhat.
Ma reggel pozitív hangulat uralkodott az amerikai és az európai határidős piacokon is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.