Erste kommentár Az európai bankszektort reprezentáló 26 részvényből álló EURO STOXX Banks index az augusztusi mélypont óta nagyot, 15 százalékot emelkedett. Az árfolyam éppen arra készül, hogy egy...
Az európai bankszektort reprezentáló 26 részvényből álló EURO STOXX Banks index az augusztusi mélypont óta nagyot, 15 százalékot emelkedett. Az árfolyam éppen arra készül, hogy egy jól meghatározható csökkenő trendcsatornából kitörjön. Ha ez bekövetkezik, akkor ráadásul egy újabb 15 százalékos emelkedés jöhet az európai bankok piacán, legalábbis a technikai kép alapján. Mindeközben a jövőkép továbbra is – óvatosan szólva is – inkább vegyesnek mondható. Miközben az OECD csökkenti az idei és a jővő évi növekedési kilátásokat az EU tekintetében, a jegybankok már teljes gőzzel ügyködnek a gazdasági fellendülés helyreállításán. A minap az EKB lépett a lazítás útjára, tegnap pedig a Fed folytatta a megkezdett nyárközepi lazítást. Mindeközben az újraindított TLTRO keretében csak 3,4 milliárd euró hitelt vett fel a 28 bank, amely erre jogosult. Ez jóval elmarad a piac által várt 20 és 100 milliárd euró közötti értéktől. Ennek két olvasata van: (i) a bankoknak nincs szükségük friss pénzre, hogy visszafizessék a korábbi TLTRO hiteleket (olasz, spanyol bankok) míg a másik (ii) a bankok nem nagyon akarnak, tudnak hitelezni, így fölösleges pénz kamatköltsége „magas” (ha nem hitelezik el a pénzt, akkor kisebb negatív kamaton kapják, mint amennyin utána az EKB-nál ki tudják helyezni, azaz veszteség keletkezik rajta). Az előbbi inkább pozitív, az utóbbi inkább negatív olvasatnak tekinthető.
Mindeközben itthon a Richter kellemes bejelentéssel lepett meg bennünket. Neveztessen az EU-ban nemrég piacra dobott Terrosa hatóanyaga, a teriparatide Japánban is forgalmazási engedélyt kapott. A készítményt itt a Richter partnere, a gyártási technológiát licenszbe vevő Mochida Pharmaceuticals fogja gyártani és forgalmazni. A hír ugyan pozitív, és jól mutatja, hogy a bioszimiláris stratégia elkezdte szállítani az eredményeket, de ez pénzügyileg egyelőre még nem tűnik jelentősnek. Hiszen az EU-ban a gyógyszer csúcsértékesítése néhány év távlatában 25-30 millió euró lehet, ami nem túl jelentős, ráadásul Japánban ennél kisebb értékre számíthatunk.
A mai napon a DAX és a BUX is folytathatja az elmúlt napok oldalazó mozgását, amit a reggeli órákban is látunk.
Erőtlen kísérletet tett tegnap az S&P500 a korábbi csúcs meghódítására, aminek a végére kereken a megelőző napi záróértékéhez érkezett vissza. A Dow 0,2%-kal esett, a Nasdaq 0,1%-kal emelkedett.
A mai napon ismét 75 milliárd dollár keretösszegű repo ügyletet hajt végre a New York-i Fed, annak érdekében, hogy biztosítsa a kellő likviditást a bankközi piacon. Erre immáron negyedik napja lehet szükség, azt követően, hogy több tényező együttállása miatt érdemben megnövekedett a bankok likviditásigénye, aminek hatására a Fed által célszerűnek tartott sávból felfelé emelkedett ki az overnight bankközi kamat. A jelenségnek nincs számottevő hatása a reálgazdaságra.
Donald Trump tegnap Mark Zuckerberggel találkozott a Fehér Házban. A felek szerint konstruktív megbeszélést folytattak, érdemi részletek azonban nem szivárogtak ki. A Facebookra komoly politikai nyomás helyeződik az USA-ban az adatkezelési botrányok óta, aminek hatására be szeretnék szabályozni a közösségi médium működését. A mostani megbeszélésnek is ez volt az egyik fő témája.
A várt 0,7%-os visszaeséssel szemben 1,3%-kal emelkedett a használt lakás értékesítések száma az USA-ban augusztusban, ezzel egy újabb kedvező lakáspiaci adatot láthattunk a hónapra.
Visszafogott emelkedést mutattak az ázsiai részvénypiacok. A Hang Seng stagnált, a Nikkei 0,1%-ot, a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett.
Mini lazító lépést hajtott végre a kínai jegybak. Az 1 éves banki finanszírozás kamatát a korábbi 4,25%-ról 4,2%-ra mérsékelte. Ez két hónap alatt már a második hasonló lépés a jegybank részéről a gazdaság élénkítése érdekében.
A várakozásoknak megfelelően alakult augusztusban az infláció Japánban. A headline mutató 0,3% lett a korábbi 0,5%-ról csökkenve, míg az élelmiszer- és energiaárakkal szűrt maginfláció 0,6%-on stagnált. Az infláció 2017 óta nem látott mélységbe csökkent, főként az energiaárak nyomása miatt. Az inflációs adat ismét rámutatott arra, hogy a jegybank hamarosan újabb monetáris lazításról dönthet annak érdekében, hogy közelítse inflációs célját.
Az amerikai határidős indexek a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.