Erste kommentár Nagyot csökkent a kínai többlet augusztusban, a korábbi 45,1 milliárd dollárról 34,8 milliárdra, miközben a várakozás 43 milliárd volt. Ezen belül az USA-ba irányuló kivitel 16...
Nagyot csökkent a kínai többlet augusztusban, a korábbi 45,1 milliárd dollárról 34,8 milliárdra, miközben a várakozás 43 milliárd volt. Ezen belül az USA-ba irányuló kivitel 16 százalékkal csökkent, a júliusi 6,5 százalékos visszaesést követően. Pedig a jüan gyengülés még segített is, illetve ez a jelentős visszaesés is alátámasztja a jüan gyengülésének jogosságát. S talán nem meglepő, hogy a korábban beharangozottaknak megfelelően 50 bázisponttal csökkentette a kínai jegybank a bankok kötelező tartalékrátáját.
A piacok az enyhe túlvettséget (rövid indikátorok) oldalazással pihenhetik (korrigálhatják) ki a ma és talán az elkövetkező napokban. Ez igaz itthonra.
A vártnál gyengébb munkaerőpiaci adat után Jerome Powell újabb galamb hangvételű felszólalása segített valamelyest az amerikai részvénypiacnak, a kereskedés végét azonban ezzel együtt is már lecsorgás jellemezte. A Dow 0,3%-kal, az S&P500 0,1%-kal emelkedett, a Nasdaq 0,2%-kal esett vissza.
A Jackson Hole-i beszédéhez hasonló hangnemet ütött meg Jerome Powell pénteken zürichi felszólalása során. A Fed elnöke továbbra is hangsúlyozta, hogy a jegybank megteszi azt, ami szükséges ahhoz, hogy tovább tartson a gazdasági fellendülés a tengerentúlon. Ezt sokan úgy értelmezik, hogy szeptemberben következhet az újabb kamatcsökkentés. Egy esetleges recesszióról Powell azt mondta, hogy a Fed se nem jelez előre, és nem vár recessziót az USA-ban. Azt azonban elismerte Powell is, hogy a kereskedelmi háború okozta bizonytalanság miatt egyre több vállalkozás halasztja el beruházásait, ami fontos lefelé mutató kockázatnak tekinthető. Összességében érdemi újdonság nem hangzott el Zürichben, így a piaci reakciók is visszafogottak voltak.
Emelkedéssel indították a hetet az ázsiai részvénypiacok. A Hang Seng 0,1%-ot, a Nikkei 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot emelkedett.
Augusztusban a kínai export dollárban számítva 1%-kal esett vissza a tavalyi év azonos időszakához képest, míg az elemzők 2,2%-os növekedésre számítottak. Főleg az USA-ba irányuló export esetén volt jelentős, 16%-os a visszaesés. Ugyanakkor az import a vártnál kisebb mértékben csökkent, a várt 6,4% helyett csupán 5,6%-kal. A külkereskedelmi mérleg egyenlege 34,8 milliárd dollárra esett vissza a korábbi 45 milliárd dollárról.
Pénteken a kínai jegybank bejelentette, hogy szeptember 16-tól fél százalékponttal csökkenti a bankok számára a kötelező tartalékrátát. Ezzel a lépéssel növeli a bankok hitelkihelyezési lehetőségét és ezen keresztül stimulálhatja a gazdaságot. A lépés hatására 126 milliárd dollárral nő a bankok likviditása. A bejelentés megfelel a korábbi kommunikációnak és továbbra is várható, hogy még a hónapban csökkentik a középtávú finanszírozási költségeket is.
A kínai devizatartalék júliusban minimálisan, 3 milliárd dollárral tovább emelkedett 3.107 milliárd dollárra, míg a piac 4 milliárd dolláros csökkenésre számított. Az adatok azt mutatják, hogy a jüan gyengülése ellenére nem volt érdemi tőkekiáramlás.
Hongkongban a hétvégén ismét erőszakba torkolló tüntetések voltak, ami mutatja, hogy a várakozásoknak megfelelően a demonstrálók nem elégedtek meg a kiadatási törvény visszavonásával. A feszült helyzet és a sorozatos tüntetések rányomták bélyegüket a turizmusra is, augusztusban csaknem 40%-kal esett vissza a Hongkongba érkező turisták száma.
A várakozásoknak megfelelően a korábbi 1,8%-ról 1,3%-ra módosították a második negyedéves Japán GDP becslést a végleges adat közzétételekor. Főleg a vállalati beruházásokra alkalmazott becslés változott, a korábbi 1,5%-os növekedést 0,2%-ra vették vissza. A GDP deflátor, mint egyfajta inflációs mutató ugyanakkor az előzetes adatoknak megfelelően 0,4% lett.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.